Kılıçdaroğlu noktayı koydu!

Kılıçdaroğlu noktayı koydu!
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu grubuna seslendi ve son günlerdeki tartışmalara son noktayı koydu.

Bugün tüm gözler CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yapacağı grup konuşmasındaydı...

CHP liderinin parti içinde yaşanan tartışmalara ilişkin tavrı merak konusu olmuştu.

İşte yaşanan tartışmaların ardından bugün ilk kez partisine grubunda seslenen Kılıçdaroğlu'nun açıklamasından satırbaşları:

"AKP SEÇİM KAMPANYASINA ESKİŞEHİR'DE BAŞLADI"

CHP hiçbir zaman demokrasi dışı bir söylemin arkasından gitmez. Devlet siyasal iktidarı ele geçirerek yönetilmez. AKP seçim kampanyasını başlattı. Eskişehir belediyesine yönelik operasyonla kampanyayı başlattı.

"GÖZÜMÜZÜ KORKUTAMAZSIN"

Sen o operasyonu yaparak bizim gözümüzü korkutacağını mı sanıyorsun! Kimsenin korkusu olmasın buradan Eskişehir'e yürekten sevgilerimizi ve saygılarımızı gönderiyoruz. Eskişehir çağdaşlığı uygarlığı getirdi. Yeni üniversitelerin altına imza attı. Siz ne yapıyorsunuz CHP'ye karşı seçim kampanyanıza Eskişehir'den başlıyorsunuz. O operasyonu başlatan savcı savcı değildir. AKP'nin memurudur. Bir savcı kendisini memur durumuna düşürüyorsa zaten orada adalet bitmiştir.

Kılıçdaroğlu'nun konuşması sık sık tezahüratlarla ve alkışlarla bölünüyor...

"İZMİR'DE GERİ TEPTİ, ESKİŞEHİR'DE DE TEPECEK"

Oradaki belediye çalışanlarını nasıl itibarsızlaştırırız nasıl seçimi alırız bunu ortaya koymak istiyorlar. İzmir'de yaptıklarını tekrar yapmak istiyorlar. İzmir'de geri tepti, Eskişehir'de de geri tepecek...

Biz soruşturma yapılmasını eleştirmiyoruz neden sabahın köründe baskın yapıyorsun öyle bir şey içindelerki sabahın köründe basıyorlar ama önceden de medyaya haber veriyorlar. Siz iktidar olmayı devleti ele geçirmek olarak görüyorsanız işte bu sonuçlarla karşı karşıya kalırsınız.

"ESKİŞEHİR'E GİDİYORUM"

Devlet adalet kavramının içinin boşaltılmaması için vardır ama siz bunları yapmazsanız orada sizin karşınıza CHP çıkacaktır. "Hayır siz istediğinizi yapamazsınız!" Yarın Eskişehir'e gideceğim belediye başkanını ziyaret edeceğim.

"HAYSİYET CELLATLARI..."

Haysiyet cellatlarına izin vermeyeceğiz biz. Demokrasi ve insan haklarına evet baskı ve zulüme hep beraber hayır diyeceğiz. Keyfiliğe izin vermeyeceğiz.

Eskişehir halkı büyükşehir belediyesinin yaptığı hizmetlerin arkasındadır. Büyükerşen'e sonuna kadar sahip çıkmışlardır. Hepsine buradan teşekkür ediyorum.

"FATİH HİLMİOĞLU NEDEN İÇERDE?"

Fatih Hilmioğlu onbinlerce üniversite öğrencisini yetiştiren bir hocadır. Hilmioğlu'nun yıllardır hapiste tutulmasının gerekçesini biri çıkıp anlatsın.

Kuddusi Okkır'ın doktor raporu vardı. Ergenekon'un kasası diye yaftalanmıştı. Öldüğünde ailesi cenazesini İstanbul'a getirecek parayı bulamadı. Acaba onu yaftalayan o kişiler biraz utanç duyup vicdanlarını sorguladılar mı? Şimdi aynı şey Hilmioğlu için yapılıyor. Mehmet Haberal yüzlerce hastaya organ nakli yaptı. Aldınız içeri attınız hangi gerekçeyle?

Hapishaneler bizim kabul edebileceğimiz koşulda değil. Tutuklu sayısı birden arttı. Bir şeyler var bir sorun var bu ülkede. Bütün CHP'liler dikkat etmeli.

"ÖZEL YETKİLİ MAHKEME VARSA ADALET YOKTUR"

Eğer bir ülkede özel yetkili mahkemeler varsa orada adalet yoktur. Defalarca eleştirdik bu mahkemeler siyasi otoritenin sopasıdır, düşüncesini gerçekleştirir dedik. Önce itiraz ettiler, defalarca söyledik. Şimdi geldiğimiz noktada özel yetkili mahkemeleri kaldırdılar. Kaldırdınız da yerine ne getirdiniz. Davaları da kaldırdınız mı? Hayır.. Bunlar siyasi infaz kurumlarıdırı orada görev yapanlara yargıç  ve savcı denmez.

"ÇOK HIZLI ÇARK ETTİN"

Şimdi subayımız kalmadı diyor. Günaydın beyefendi! Şimdi mi aklın başına geldi! Nasıl oldu da böyle hızlı çark ettin! Bakın şu anda içerde 400'e yakın asker var. Askerleri savunduğumuz için bizi darbecilikle suçlamışlardı. Gözünüz aydın artık bir darbeciniz daha var. 

Artık öyle bir noktaya geldik ki mahkemeye talimat veren bile mahkemeden şikayet eder hale geldi.

"SİLİVRİ YARGIÇLARI TERFİ ETTİ"

Sistem yeniden ele alınıp hukukun üstünlüğü çerçevesinde yeniden değerlendirilmek zorundadır. Doğu Akdeniz'e deniz kuvvetlerini gönderemiyor artık. Yeni bir süreci başlatmak zorundayız. Geçen hafta burada HSYK'yı eleştirmiştim. Arkasından bir bildiri yayınladılar. "Siz bizi nasıl eleştirirsiniz!" Bağımsız bir kurumsa eleştiriye muhattaplardır. Ancak bağımsız değillerse bizim muhatabımız değillerdir. Bu ülkenin başbakanı kalktı "yargıya talimat verdik" dedi neden sesiniz çıkmadı! Çünkü talimat aldıkları için.

"HSYK'YA SORUYORUM..."

Uzun tutukluluk süreleri için Silivri'de görev yapan yargıçlardan tutukluluk kararı verenlerin hepsi terfi etti, itiraz edenlerin hepsi alt rütbelere atandı HSYK'ya sesleniyorum bunların hepsi tesadüf mü? Kayseri'deki rüşvet defterini görmeyen savcıya siz ne yaptınız acaba?

"AB'Yİ NEDEN DIŞLIYORSUN?"

Şangay Beşlisine neden girmek istiyorsun AB'yi neden dışlıyorsun? 1071'den beri bizim yüzümüz batıya çevrilmiştir. Çağdaş dünyadan kendinizi koparmak istiyorsunuz hangi gerekçeyle kime danıştını? Davutoğlu'yla mı kafa kafaya verdiniz. NATO'yu ne yapacaksınız? Oradan da mı çıkacaksınız. Dış politika konuşurken çok dikkatli bir üslup kullanılmak zorundadır. Eğer Avrupa Birliği sürecinden çıkmak istiyorsanız bu millete hesap vermek zorundasınız. Hangi gerekçe ile? Çünkü Şangay'a giderse AB'nin sorularının muhatabı olmayacak. Şangay ile işbirliği kurmak Batı'dan kopmak anlamına gelir. Bunu kimse yapamaz. 

"KİMSEYİ ÖTEKİLEŞTİRMEDİK"

Osmanlı İmparatorluğu'nun etnik kimliği yoktu her etnik kimlik Osmanlı çatısı altındaydı ve biz Türkiye Cumhuriyeti'ni kurarken mücadelemizi ortak verdik kavgamızı üzüntülerimizi barışımızı ortak kurduk bayrağımızı yücelttik Sevr'i yırtıp arttık Lozan'ı imzaladık. Kolay olmadık doksan yıllık mücadele ile geldik. Bu 90 yılda ekonomik, sosyal, siyasal her alanda bağımsız ve özgür Türkiye'yi kurmak istedik. Tek partili yaşamla başladık çok partili yaşama geçtik Cumhuriyet'i kurduk. halkın egemenliğini esas aldık hiçbir zaman ne etnik kimlik ne inanç bağlamında kimseyi suçlamadık ve ötekileştirmedik evrensel ahlakta buluştuk. her aşamada özgürlüklerin alanının genişlettik. CHP'yi çağdaş bir Türkiye için yeniledik. Her dönem darbelere ve siyasal idamlara karşı çıktı. Hiçbir idamın oylamasında CHP'linin eli kalkmamıştır havaya. Biz bu ülkede barışı ve huzuru savunmak istiyoruz.

Ana dilde savunma tasarısının adı yanlış. Savunma hakkıdır bu. Yurtdışında yaşayanlar buraya gelince kendilerini nasıl savunacaklar. Asla ve asla bunu etnik kimlik bağlamında bir hak olarak görmedik. Görüşümüz açık önergemiz var dar alana sıkışık politika yapmak uygun değil. Bize de ülkeye de yararı olmaz bunun. Hiçbir zaman etnik kimlik siyaseti inanç siyaseti yapmadık yapanları aşağıladık kötüledik. Türkiye'de bu kadar farklar oluşuyorsa bunun nedeni etnik kimlik siyasetidir. Biz herkesin inancına saygılıyız. Çünkü biz etnik kimliği siyaset konusu yapmıyoruz. Herkesin etnik kimliği kendi şerefidir herkesin etnik kimliğine saygılıyız biz.

"ÖNEMLİ OLAN BOY DEĞİL SOY DEMİŞTİ"

"Önemli olan boy değil soy demişti" Erdoğan seçim mitinglerinde ben de "Hoşgeldin Hitler" demiştim. Hiçkimse kendi etnik kimliğini belirleme hakkına sahip değil. O siyasete malzeme olmaz. Malzeme olacak alan değil çünkü. 72 millet diyen bir kültürden geliyoruz. Avrupa etnik kimlik üzerinden siyaseti yasaklamıştır. Etnik kimlik milyonlarca insanın yaşamına mal olmuştur. Ortak paydamız bayraktar, istiklal marşımızdır ama bireyin hak ve özgürlüğüne önem vermek zorundayız. Biz yasaklayıcı bir dünyadan gelmiyoruz özgürlükleri genişlettiğiniz zaman ülkede barışın olduğunu göreceksiniz.  

Ben hiçbir zaman medyayı ağır dille eleştirmedim ama o değerli Türk büyüğü sizin boyunlarınızda tasmalar vardı o tasmaları ben çıkardım dedi neden eleştirmediniz hala boynunuzda tasma olduğuna mı inanıyorsunuz? Eğer demokrasisi sağlıklı çalışan, medyasının özgür olduğu bir ülkede yaşasaydık bu lafı bir başbakan edemez etse de o koltukta oturamazdı. Biz CHP'nin içini karıştıran diyenleri biliyoruz.

"SÖZLERİMİZE DİKKAT ETMEMİZ GEREKİYOR"

Her arkadaşım konuşurken laflarının nereye çekileceğini çok iyi bilmelidir. Konuşmalarımıza dikkat edeceğiz. Önümüzde sağlıklı çalışan bir medya yok acaba CHP'de karışıklığı nasıl çıkarırım diyen bir medya var. Parlamento kürsüsünde konuşurken bir üniversiteye konuşmuyoruz, ders vermiyoruz kullandığımız sözlerin nerelere çekiştirileceğiniz dikkat etmemiz gerekir. Dikkatli ve özenli bir üslup kullanacağız. O herşeyi söyleme özgürlüğüne sahip çünkü onun medyası var! Her CHP'linin son derece dikkatli olması gerek.

"ULUSALCI OLMAYAN VAR MI?"

Biz sosyal demokrasiyi bu ülkeye getiren partiyiz. Siyasette insanı merkez koyarsanız o siyaset sosyaldir. Onun için diyoruz komşusu aç yatarken tok yatan biz değiliz diye. Sosyal demokrasi budr. Biz aynı zamanda milliyetçiyiz ülkemizi seviyoruz. Ulusalcı olmayan mı var? Altı okumuzdan birisi bu.

CHP'NİN PARTİ PROGRAMINDAKİ MİLLİYETÇİLİK İLKESİNİ OKUDU

CHP'nin parti programında milliyetçilik ilkesi: CHP Atatürk milliyetçiliğini benimsemektedir: Türkiye Cumhuriyeti din, dil, ırk ve etnik köken temelleri üzerinde değil, siyasal bilinç ve ideal beraberliği zemininde kurulmuştur. Milliyetçilik, ırk, köken, din, mezhep, bölgecilik, kavimcilik anlayışlarının, ulusal düzeyde aşılmasıdır. Türkiye hiçbir zaman ırk, kan ve kafatası esasına göre yönetilen bir devlet olmamıştır, olmayacaktır. Ülkenin sorunlarının çözümüne ırk temelinde değil yurttaş temelinde yaklaşmaktayız. Türkiye’nin bölünmesine ve parçalanmasına yönelik tüm düşünceleri CHP kesinlikle reddeder. CHP sosyal demokrat anlayışın gereği olarak iktisaden ve siyasi açıdan güçlü sınıfın bu güce sahip olmayan sını? ar üzerinde egemenlik kurmasını redder. Bizim Milliyetçiliğimiz; Çoğulculuk anlayışını benimser, tüm  etnik ve kültürel kimliklere saygılıdır. Hangi kökenden gelirse gelsin, hangi dili konuşursa konuşsun ve hangi inancı paylaşırsa paylaşsın, tüm yurttaşların hukuk önündeki eşitliğidir, bütün vatandaşların ülkenin sahibi olduğu anlayışıdır. Farklı etnik kökenler arasında bir tercih ve ayrım ölçüsü olarak değerlendirilemez. Tüm etnik ve inanç farklılıklarını kapsayan, bu farklılıkların Türkiye’nin ulusal bütünlüğü çerçevesinde bir zenginlik
olduğunu benimseyen, bireysel haklara çağdaş anlayışla sahip çıkan, demokratik farklılaşma özgürlüğünü tanıyan, farklılık içinde bütünleşmeyi öngören, ulusal birliği korumayı hede? eyen bütünlük idealini tanımlayan kapsayıcı bir değerdir.
 
Devletin ırkı olmaz, devlet tüm etnik kimliklere eşit mesafede durur, kültürel çoğulculuğun güvencesini oluşturur görüşüne sahip çıkar.
Farklı etnik kökenlere sahip yurttaşlarımızın karşılaştıkları sorunların ülke bütünlüğü içinde ve çağdaş bir yaklaşımla çözüme kavuşturulmasını benimser. Bireysel Kültürel Haklara Saygı ilkesini savunur. Türkiye Cumhuriyeti’ni oluşturan tüm yurttaşların birliğinin ve güvenliğinin, ülkenin bağımsızlığının ve egemenliğinin, Türkiye’nin toprakları ve halkı ile bütünlüğünün koşulsuz olarak korunmasını öngörür.

"BİZİM MİLLİYETÇİLİĞİMİZ KİMSEYİ ÖTEKİLEŞTİRMEZ"

Bu anlayış insan haklarının saygısı gereği bir anlayıştır bu anlayış insana insan olarak saygı gösterir. Bölünmeye değil birliğe davettir. Kimsenin ötekileştirilmediği herkesin kucaklaştığı bir anlayıştır bizim milliyetçiliğimiz kafatası milliyetçilik değildir.

Biz bu ülkede barış içinde kardeşçe yaşamak istiyoruz. Bizim derdimiz bu... (CTE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com