Kılıçdaroğlu "o raporu" yorumladı

Kılıçdaroğlu "o raporu" yorumladı
Kılıçdaroğlu İstanbul'a iner inmez gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Pazar günü yapacağı çalışmalara katılmak üzere geldiği İstanbul’da gazetecilerin Avrupa Parlamentosu’nun Türk ordusunun laik kalması gereğine yaptığı vurguyu içeren rapor hakkındaki sorusunu yanıtladı.

Kılıçdaroğlu eğitim reformu yasa önerilerinin geri çekilmesini ve TBMM’de bilim insanlarının katılacağı bir komisyondan uzlaşmayla hazırlanması önerisini yineledi, yaşananları "postmodern diktatörlük" olarak eleştirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa Parlamentosu’nca hazırlanan bir raporda Türk ordusunun laik kalmasına vurgu yapılmasını değerlendirirken “Demek ki Avrupa’da belli kaygılar var, o kaygıları hükümete bildirmek istiyorlar” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Pazar günü yapacağı çalışmalara katılmak üzere geldiği İstanbul’da gazetecilerin çeşitli sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, “Avrupa Parlamentosu’nun bir raporu var. Türk ordusunun laik kalması konusunda ilk defa vurgu yaptı” hatırlatması üzerine, “Demek ki Avrupa’da belli kaygılar var, o kaygıları hükümete bildirmek istiyorlar” dedi.

“EĞİTİMDE DEĞİŞİKLİKLER İÇİN UZLAŞILSIN”

Kılıçdaroğlu, eğitim sisteminde değişiklikler üzerinde çıkan tartışmalarla ilgili soruya, bilim insanlarının da katılımıyla TBMM’de bir komisyon kurulması ve yeni bir öneri getirilmesi önerisini tekrarlayarak yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, “Uzlaşma kültürünü de böylece yerleştirmiş oluruz ama Sayın Başbakan bunu kabul etmedi ‘Hangi konuda uzlaştık ki bu konuda uzlaşalım’ diyor. Anayasa konusunda uzlaştık ya. Oturduk uzlaşma komisyon kurduk ya, niye bu konuda kurmuyoruz. Bilim insanlarımızı çağırırız, onlarla beraber konuşuruz çocuklarımız için daha iyi bir gelecek hazırlamış oluruz” dedi.

“POSTMODERN DİKTATÖRLÜK” ELEŞTİRİSİ

Başbakan Erdoğan’ın “Sabahtan akşama değişen biriyle ne konuşacağım” sözlerinin hatırlatılması üzerine de Kılıçdaroğlu şu yanıtı verdi:

“Nasıl bir yanıt verilebilir ki? Başbakan samimi değil, bugüne kadar hiç uzlaşmadık dedi. Uzlaştık, uzlaştığımız pek çok konu var. Parlamentoda uzlaşılarak pek çok yasa çıktı, ama Sayın Başbakan’ın bundan haberi yok, çünkü kendisinde uzlaşma kültürü yok. Onun istediği şu, ben tepeden inmeci bir anlayışla teklifi getiririm, parlamentonun gündemine koyarım, benim çoğunluğum var. Ben yasalaştırırım. Ne anlayışıdır bu, postmodern diktatör anlayışı, geldiğimiz süreç budur maalesef.”

Gazetecilerin Başbakan Erdoğan’ın düz liselerden meslek liselerine geçişin hızlandırıldığı açıklamasını hatırlatmaları üzerine de Kılıçdaroğlu, “İnanıyor musunuz, ben inanmıyorum, pek çok kişi de inanmıyor. Düşünün komisyondaki bir arkadaşımız ‘akşam diyor eve gittim diyor, eşim bile anlamamış’ diyor. Yani bir AKP milletvekilinin eşi bile anlamamış. Beş yaş nedir, okul öncesi eğitim nedir, bunu düzelteceğiz vs. Bakın kaç kez değiştirildi. Eğer CHP itiraz etmeseydi bu konuya bu konu bu kadar yoğun olarak gündeme gelebilir miydi? Demek ki biz çocuklarımızı düşünüyoruz, okula giden çocuklarımızı, sadece bizim çocuğumuz değil ki, herkesin çocuğu gidiyor okula, durumu iyi olan, varlıklı ailelerin sorunu yok. Sorunu yaşayacak olan yoksul ailelerin çocukları, devlet okuluna zorunlu olarak çocuğunu gönderecek ailelerin çocukları. Biz o çocukları düşünüyoruz, onların geleceğini düşünüyoruz. Temel eğitim olmalı, sağlıklı bir temel eğitim olmalı, güçlü bir temel eğitim olmalı, çocuk iyi bir yurttaş olarak yetişmeli ve ülkesine yararlı olmalı istediğimiz bu” dedi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com