Kılıçdaroğlu, O Şehirde CHP Kazandı Diye Çok Sevinmişti Ama...

Kılıçdaroğlu, O Şehirde CHP Kazandı Diye Çok Sevinmişti Ama...
Hatay'da Seçimler İptal Edilir mi? SANSÜRSÜZ HABER, Hatay seçimlerini, CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu ile konuştu.

RÖPORTAJ | SANSURSUZHABER

AKP'nin Hatay'da seçimin iptaline yönelik itirazı, dikkate alındı... İnceleme başladı... Acaba Hatay'ın akıbeti de Yalova gibi olur mu? Seçim Hatay'da da iptal edilir mi? AKP'nin itirazlarının gerekçesi ne? SANSÜRSÜZ HABER, CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu ile konuştu. 

SANSÜRSÜZ HABER: Seçimin iptaline yönelik itirazın içeriği nedir? AKP'nin gerekçelerini sağlam buluyor musunuz?

MEVLÜT DUDU: Bir kısım asker, kısıtlı ve ölünün oy kullandığı iddia edildi. Sayı olarak yaklaşık 6000 kişinin bu şekilde oy kullandığı öne sürülüyor. Ama zaten biz seçimi 4000 oy farkla kazandık, eğer böyle bir sayı ortaya koymasalar, seçimi etkilemeyeceği için kabul edilmezdi. 

SANSÜRSÜZ HABER: Hatay'da seçimin iptali kararı verilmesi için, bazı isimlerin görev yerinin değiştiği söyleniyor, kimler bunlar?

"TAYİN DÖNEMİ OLMADIĞI HALDE, SEÇİM KURULLARINDA TAYİN YAPTILAR"

MEVLÜT DUDU: Hatay Adliyesi'nin Adalet Komisyonu Başkanı, ki ildeki görevlendirilmeleri düzenler, görevden alındı. İtiraz, YSK aşamasında iken  Hatay il seçim kurulu başkanı ve Defne ilçe seçim kurul başkanlarının tayinleri, tayin dönemi olmamasına rağmen çıktı.  Bunlar bizi elbette düşündürüyor. İlçe ve illerdeki itirazların değerlendirilmesi aşamasında da çok gerilim yaşadık. Adliyelerde nöbet tuttuk. 

SANSÜRSÜZ HABER: İtiraz nedeniyle endişeli misiniz?

"İTİRAZDAN SONUÇ ÇIKACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM"

MEVLÜT DUDU : Tayinler ve Yalova örneği bizi endişelendiriyor ama Yalova'da, CHP 6 oyla kazanmıştı. 7 kısıtlının da oy kullandığı tespit edildi, sonucu etkileyeceği için seçim iptal edildi. Biri zaten AKP'nin sandık görevlisi çıktı,  eminim yedisi de öyledir... 

Hatay'da ise seçim sonucunu etkileyecek  bir tablo çıkma ihtimalini ben zor görüyorum. Bu işin takipçisiyiz, CHP Sözcüsü Haluk Koç, "Hatay'da ateşle oynamayın!" ifadesi kullanmıştı. Ben de kendisine katılıyorum. Bu dönemde halkın seçim sandıklarında teslim ettiği emanetin, masa başında, hileyle CHP'nin elinden alınması ciddi ve tehlikeli sonuçlar doğuracak bir süreci başlatır. 

SANSÜRSÜZ HABER: Nasıl bir gerginlik ya da tehlikeden söz ediyorsunuz?

"HATAY GERGİN!"

MEVLÜT DUDU: Hatay gergin. Suriye olayları, Suriye krizi, Gezi olaylarının Hatay'daki  yansımaları, Hatay'ı gergin bir noktaya getirdi... Umarım istenmeyen olaylar yaşanmaz.

SANSÜRSÜZ HABER:CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, seçim sonuçlarını değerlendirirken "En çok Hatay'ı aldık diye sevindim" demişti... Hatay'ın önemi nereden kaynaklanıyor CHP açısından?

"HATAY HALKI, AKP'NİN SURİYE POLİTİKASINA ONAY VERMEDİ"

MEVLÜT DUDU: Hatay bu yerel seçimde önemliydi. AKP  için de... Ankara ve İstanbul'dan sonra üçüncü sırada geldi... CHP'nin sandıktan çıkması, bir anlamda Hatay halkının, Hükümetin Suriye politikası nedeniyle ortaya çıkan durum ve sorunların  bilincinde olduğunu gösterdi. Hatay halkı, AKP'yi kazandırmayarak, Suriye politikasının yanlış olduğunu anlattı. Bu durum, bu politikanın onaylanması açısından önemliydi. Genel Başkanımız için de bu nedenle önemliydi... 

SANSÜRSÜZ HABER: Suriyelilerin seçimde hakları olmadığı halde oy kullanacağı iddiaları vardı. Böyle bir sorun yaşandı mı sandıklarda?

MEVLÜT DUDU: Suriyelilerle ilgili endişelerimizi hep dile getirdik, halkın sorunlarını takip ettik ama o tür söylentileri ciddiye almadık. Vatandaş olmayanların oy kullanması zaten mümkün değil, vatandaş olanların da sayısı belli. Biz Hatay'ı bırakmayacağız, sandıklara sahip çıkmayı sürdüreceğiz.

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com