Kılıçdaroğlu: Özrü bile çok görüyorlar

Kılıçdaroğlu: Özrü bile çok görüyorlar
"Sözün bittiği yerdeyiz. 301 kişi hayatını kaybetmiş. Ne söyleyeceksiniz? Birilerinin çıkıp bu ülkenin insanlarından özür dilemesi lazım."

Kılıçdaroğlu: ‘Trafik Kazası Gibi Soruşturmak, Ölenlere Hakarettir’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dünkü grup konuşmasında alışılmışın dışında bir tavır takınarak Soma’daki maden faciasında hayatını kaybeden 301 madencinin isimlerini tek tek saydı. Saygı duruşunun ardından, “İnsanlık adına ruhlarınızdan af diliyorum. Hakkınızı helal edin. Geride kalan çocuklarınızın, eşlerinizin ve anne-babalarınızın haklarını sonuna kadar aramak namus borcumuzudur” diyerek toplantıyı tamamladı.

‘Çıkıp özür dilemeliler’

Toplantı sonrasında Meclis’teki makam odasında yaptığımız görüşmede, “Özellikle böyle yaptım” dedikten sonra gerekçesini şöyle açıkladı:
“Bu olayın üzerine bugün bir şey söylenemezdi. Çünkü sözün bittiği yerdeyiz. 301 kişi hayatını kaybetmiş. Ne söyleyeceksiniz? Birilerinin çıkıp bu ülkenin insanlarından özür dilemesi lazım. Özrü bile çok görüyorlar, gerek görmüyorlar. Çünkü insanı insan olarak görmüyorlar.”

‘Ortada mizansen var’

Kılıçdaroğlu, Soma faciasına ilişkin savcılık tarafından yürütülen soruşturmayı yakından takip ediyor. Savcının sorumlular hakkında TCK’nin “taksirli suçla adam öldürmek” maddesinden soruşturma başlatmasına ise çok tepkili: “Ortada bir mizansen var. 301 işçinin öldüğü bir olayı taksirli suç kapsamına sokamazsınız. Ortaya her gün yeni deliller çıkıyor. 301 kişinin kanı bu soruşturmayı yürüten savcının önündedir. Bunu sıradan bir trafik kazası gibi algılayıp bu kapsamda bir soruşturma yürütülüyorsa bu her şeyden önce 301 kişinin anısına hakarettir. Dava sürecini sonuna kadar yakından izleyeceğiz. Bir genel başkan yardımcımız, milletvekillerimiz ev ev görüşüyorlar. Ayrıca orada hukukçu milletvekillerimiz var. Ailelere her türlü hukuk desteğini sağlayacağız.”

‘İki bakan da gitmeli’

Hükümet içindeki “istifa” tartışmaları ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in gazetemize verdiği “Madenler kapatılmalı” demecini hatırlattığımızda CHP lideri şu değerlendirmeleri yaptı:

“O açıklama yetmez. Kapatma kararını verecek olan bakanın kendisi veya Enerji Bakanı. Kapatılması gerekir deyip hâlâ açık tutuyorsa o görevden ayrılması lazım. Şimdi topu karşılıklı birbirlerine atmaya başladılar. O ‘Enerji Bakanı sorumlu’ diyor, Enerji Bakanı da ‘Çalışma Bakanı sorumlu’ diyor. İki bakanın da sorumluluğu var.”

Müfettişlere kuzu çevrilmiş

“Çalışma Bakanlığı’nın teftiş raporu çıktı. ‘Gittik, hiçbir şey yok, her şey düzgündür’ diyorlar. Biz Soma’ya gittiğimizde işçiler şunu söyledi: ‘Buraya denetime gelenler karşı binada kuzu partisi vererek tutanak tutuyorlardı.’ Kaç müfettiş acaba madene indi? Madene inselerdi bu tablo çıkmazdı ortaya zaten.
“Biz oraya faciadan sonra birinci gün gittiğimizde Enerji Bakanı gazetecilerin önünde firmanın lehine konuştu. Dedi ki ‘Çok iyi bir firmadır, eksiklikleri giderilmiştir.’ Dönüp sormak gerekiyor. Bu açıklamayı hangi gerekçeye dayandırdınız? Bu işin bir siyasi sorumlusu vardır. Kimdir siyasi sorumlu? Siyasi sorumlu ülkeyi yönetenlerdir. Siyasi sorumluluktan hiç kimse kaçamaz. Burası 3. sınıf demokrasinin olduğu bir ülke olmamalı. Dünyayı örnek alsınlar. O ülkelerde böyle bir olay yaşandığında bakanlar başbakanlar ne yapıyor diye Güney Kore’ye baksınlar.”

‘Erdoğan halktan özür dilemeli’

Eleştirilerini iki bakanla sınırlı tutmayan Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın tutumunu da eleştirerek tepkisini şöyle dile getirdi.

“Asıl sorumlu olarak bir de vatandaşını tokatlayan Başbakan var. Recep Tayyip Erdoğan şu ana kadar vatandaşlardan, Türk halkından özür dilememiştir. Bir Başbakan’ın vatandaşını tokatlaması tarihimizde ilk kez yaşanan bir olay. Başbakan, Meclis’te bakanlar kurulu sırasında oturmak istiyorsa önce vatandaştan özür dileyecek, sonra oraya gelecek. Eğer burası Millet Meclisi ise milletini tokatlayan adamın orada işi yoktur.”

‘İNŞAAT’ ALARMINA CHP KULAK VERDİ

Pazartesi günü bu köşede iş sağlığı ve güvenliği uzmanı Adnan Ağır’ın rakamlar eşliğinde “Madenlerden sonra inşaat sektöründe de facia kapıda” uyarılarına yer vermiştik. CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan bu uyarıları dikkate alarak Meclis’te biri inşaat sektöründe diğeri de özel olarak TOKİ’de iş güvenliği konusunda uygulanmakta olan politikaların araştırılması, yerinde tespit edilmesi, alınacak tedbirlerin belirlenmesi ve ölümlü iş kazalarının önlenmesi amacıyla araştırma komisyonu kurulması için iki önerge verdi. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com