Kılıçdaroğlu Paul Auster’i Türkiye'ye davet etti

Kılıçdaroğlu Paul Auster’i Türkiye'ye davet etti
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın eleştirdiği Amerikalı yazar Paul Auster’i Türkiye’ye davet etti.

Kılıçdaroğlu, Auster’e yazdığı davet mektubunda, “Türkiye Başbakanı’nın son açıklamaları toplumumuzun zihniyetini yansıtmamaktadır. Türkiye’nin entelektüel ve edebi derinlik ve birikimi o bakış açısını çok aşar” dedi.

Kılıçdaroğlu davet mektubunda, “Bu mektubu, sizi, ilgi duyduğunuz ve eserlerinizin birçok kişi tarafından okunduğu, takdir edildiği Türkiye’ye davet etmek için yazıyorum” derken, şunları kaydetti:

“Türkiye Başbakanı’nın son açıklamaları toplumuzun zihniyetini yansıtmamaktadır. Türkiye’nin entelektüel ve edebi derinlik ve birikimi o bakış açısını çok aşar. Halkımız hayatın her alanında, herkes için ifade özgürlüğüne değer verir ve buna derinden bağlıdır. Sansür Anayasamız tarafından yasaklanmıştır. Biz Türkiye’de demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne bağlıyız ve önceliğimiz ifade özgürlüğü ile basın üzerindeki bütün kısıtlamaları kaldırmaktır.

Sizin duruşunuz entelektüeller, yazarlar ve gazetecilerle her yerde dayanışma içinde olduğunuzu göstermektedir. Dolayısıyla, Türkiye’yi ziyaretiniz buradaki özgürlük sevdalıları için büyük bir önem taşımaktadır. Bu, hapisteki çok sayıdaki gazetecinin serbest kalmaları yolundaki mücadelemiz açısından özellikle önemlidir.

Bu itibarla, sizin için uygun en erken zamanda gözlemlerinizi ilk elden yapmak üzere sizi Türkiye’ye davet etmek benim için ayrıcalıklı bir memnuniyet sebebidir. Bu arada, ifade ve basın özgürlüğünün, bunun ne anlama geldiğini takdir eden bizler tarafından sonuna kadar kararlılıkla savunulacağından emin olabilirsiniz.” (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com