Kılıçdaroğlu: Şantajla anayasa değişmez!

Kılıçdaroğlu: Şantajla anayasa değişmez!
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CHP grubunda gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

"DÜŞEN UÇAK OLAYINA BENZEMESİN"

İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

Suriye politikasında Türkiye'yi bir batağa sürüklediler... Altı ay önce kardeşim dediği insana şimdi düşmanım diyor 180 derece çark etti. İnşaat bu patlama olayı da düşen uçak olayına benzemez. Onu da biz başkalarından öğrenmiştik.

Bu bomba olayını ciddiyetine yakışır şekilde açıklayacak mısınız?

Suriye olayı bizim kanayan yaramızdır. Biz başından beri söylüyoruz. Neden Suriye'nin içişlerine müdahale ediyorsunuz? diye. Bir gün de senin içişlerine müdahale ederler.

"BİZ SURİYE HALKININ YANINDAYIZ"

Sosyalist Erternasyonel'de Suriye ile ilgili bir komisyon kurulması talebini biz yaptık. Biz CHP olarak Türkiye'nin sözü dinlenilen bir ülke olması için her platformda aynı kararlılıkla mücadele ediyoruz. Bu uluslararası komisyon Suriye konusunda çözüm arayacak. Biz de o çözümün bir parçası olacağız. Suriye olayında biz ne o taraftanız ne bu taraftanız biz Suriye halkının yanındayız. Suriye halkı bedel ödememli. Suriyeliler birbirine silah çekmemeli. Birisinin eline silah verip git kardeşini öldür diyen anlayışı CHP kabul etmez.

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

Özgürlükçü bir anayasayı her zaman dile getirdik seçimden önce. Uzlaşma Komisyonu'na üç vekil arkadaşımızı görevlendirdik. Şimdi geldiğimiz noktada görüşmeler devam ediyor.

Bu görüşmeler her siyasal partinin Türkiye'ye nasıl baktığını göstermesi açısından çok önemlidir. Ülkeye, demokrasiye, rejime ve insan haklarına nasıl bakıyoruz her parti koyduğu önerilerle bunu gösterdi. Biz CHP olarak söylediklerimizin hep arkasında durduk.

Biz çağdaş bir anayasa olsun istiyoruz. Öneriler çalışmalar devam ederken birdenbire bir itiraz. "Mart ayı sonuna kadar bitirin bitirmezseniz biz kendi anayamızı vereceğiz" Şantajla bir ülkenin anayasası değişmez! O şantaj belki birileri için geçerlidir ama hiçbir şantaj hiçbir CHP'li için geçerli değil.

"BAŞKANLIK SİSTEMİ NEREDEN ÇIKTI?"

Parlamenter rejim gidecek, başkanlık sistemi gelecek. Nerden çıktı başkanlık sistemi? Biz parlamenter rejimi güçlendirmek için bu masaya oturduk. Uzun tartışmalardan sonra onların getirdiği öneriyi görüşmüyoruz. Onlar dayatıyorlar görüşmezseniz kendi anayasamızı getiririz diyorlar...

"ERZURUM VE SİVAS'A BAK!"

Toplumun normlarını iki önergeyle değiştiremezsiniz. Parlamenter sistem yeni bir şey değiş bizim için. Erzurum ve Sivas Kongrelerine bakın. Neden onlar Başkanlık sistemini kurmadılar. Halkı doğrudan iktidara sokmak için. Başkanlı sistemi gelsin niçin? Ben Cumhurbaşkanı olacağım benim yetkilerim olmayacak! Elinden gelse bütün milletvekillerini de ben tayin edeceğim diyecek.

"REJİMİ DEĞİŞTİRME ÖNERGESİ MECLİS'TEN GEÇEMEZ"

Rejimi değiştirmek için sizin vereceğiniz önerge asla ve asla CHP olduğu sürece Meclis'ten geçemez! Demokrasi benim için ayak bağı demişti. Bunu diyen kişi meclisin bütün yetkilerini kendi elinde toplamak istiyor. Sen kendi tarihini bilmekten aciz bir insansın. Sen Erzurum ve Sivas'ı bilsen başkanlık sistemini mi önerirsin. Bir tek CHP'li kalana kadar parlamenter sistemden ödün vermeyeceğiz ve onurumuzla devam edeceğiz. Bu Meclis kan ve gözyaşıyla kurulmuştur.

"SEN ÖNCE KENDİ YETKİLERİNİ ADAM GİBİ KULLAN!"

Beyimizin yetkileri azmış! Yargıya yasamaya müdahale et neymiş yetkileri azmış! Sen önce sana verilen yetkileri adam gibi kullanmayı öğren!

Biz çağdaş uygarlık için mücadele eden bir partiyiz. İnsan hakları üzerine kuruludur çağdaş uygarlık.

"SİZİ ŞANGAY BEŞLİSİ'NE BİLE ALMAZLAR"

Yönümüzü batıya çevirdik derken yönümüzü çağdaş uygarlığa çevirdik diyoruz. Bir coğrafya alanı olarak görmüyoruz. Demokrasi budur. Demokrasi yüzde 51 demek değildir. Demokrasi rakamlarla ölçülmez.

Bu anlayışa sahip olanları bırakın AB'ye Şangay Beşlisi'ne bile almazlar.

"KATAR VE SUUDİ ARABİSTAN'A GİT"

Bir tavsiyem var Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye üçlüsü yapsınlar biraz zorlarsa onun liderliğini alır. Böyle bir Türkiye olabilir mi? Böyle bir anlayışa hapsedilebilir mi Türkiye? Herkese büyük görevler düşüyor.

Bu ülkede yaşayan herkesin çocuklarının geleceğine karşı sorumluluğu vardır. Biz çocuklarımıza baskıcı, birilerinin egemen olduğu bir Türkiye değil çağdaş özgür bir Türkiye bırakmanın mücadelesini yapıyoruz.

"YAPAY GÜNDEM YARATMAK AHLAKİ Mİ?

Eğer iktidar halkına yabancılarşırsa o ülkede iki gündem oluşur. Biri halkın gündemi biri iktidarın gündemi. Ülkeyi yöneten kişi diyor ki "Gündemi ben belirlemek zorundayım yoksa Başbakanlık yapamam" yapay gündem belirleyerek gündem yaratmak ne kadar ahlakidir? Bunun sorgulanması lazım. Ben gündem belirlerim halkın gündemini çalarım!  Sanal gündemi halkın gündemi yapmaya zorlanan bir medya var. Medya halkın sesi olmak zorundadır. İktidarın sesi kulağı gözü ancak totaliter rejimlerde olur. Gazeteciler ve köşe yazarları daha yürekli olmak zorundadır. Bedel ödemek gerekiyorsa o bedeli ödemekten kaçınmamalılar. Gündemi iyiki saptırdın diye kimseyi alkışlayacak değiliz bizim buna karşı sorumluluğumuz var. Aydın olmak kolay değil. Sıradan bir iş de değil. Bir şey söylersem iktidar sahiplerini üzermiyim dersen demokrasi gelişmez.

"AKP YEMEĞİ..."

Halkın gündemi nedir? Acaba mutfakta durum nedir? Kuru soğana gelen zam yüzde 32... Sivri bibere gelen zam yüzde 46... Domatese gelen zam yüzde 51,5... Patlıcana gelen zam yüzde 48... Suya gelen zam yüzde 4,7... Bu yemeğin tadı tuzu olur mu. AKP yemeğidir bu... Bunlar iktidarın gündeminde yok. Korkan medyanın da gündeminde yok. Cesur medyaya saygımız var.

Bütün yurttaşların tepki göstermesini bekliyorum. En temel gıdalarda zam yüzde 50. Türkiye'yi güllük gülistanlık gösterme nereden çıktı. Eğer medya halkın gözü kulağı olmaz iktidarın olursa o medya tiraj kaybeder.

"HALK İSYAN ETMELİ ARTIK"

Halkın isyan edip ne oluyor? diye sorması lazım! Erdoğan'ın umurunda mı bu? Kesinlikle değil. Bindiği uçak içtiği su oturduğu konut bedava. Ne diyordu aldığım aylıkla geçinemediğim için şirket kurdum diyordu! Halk hangi parayla hangi şirketi kursun!

AKP'nin tuzu kuru ama mutfakta yangın var. Kabahat sadece iktidarda değil biraz da halk da iktidara sen taşıdın sen mücadele ettin sen kavgasını verdin!

Hastane yatak ücretlerine gelen zam yüzde 103,7... Tahlillere gelen zam yüzde 210...Hastaneye de düşmemesi gerek halkın...

"HALKIN GÜNDEMİNDEN ÇALANLARI ANLATACAĞIZ"

Bizim bir sorumluluğumuz var bütün bu ayrıntıları halkın gündeminden çalınan ayrıntıları halka anlatmak. Türkiye'yi gezip AKP iktidarını halka anlatacağız. Ekonomi iyi yönetiliyormuş. Hangi ekonomi iyi yönetiliyor? Zammı çıkardın vatandaşın sırtına iki uçağı beğenmedin üçüncüyü alıyorsun kimin sırtıdan bu zamları ödeyen halkın sırtından. Ekonomi iyi yönetilmiyor. Halk da bunu artık anlayacak.

Biz ekonomi konusunda kendi politikalarımızı anlatacağız.

"TÜRKİYE İYİYE GİTMİYOR"

Kim ne derse desin Türkiye iyiye gitmiyor. Gazetelere inanmayın evinizdeki mutfağa bakın. Herkes gırtlağına kadar borç içinde. Bunun mücadelesini yapmak bizim görevimiz.

Kimin ne yaptığı belli değil. Herkes ayrı telden çalıyor. Tam bir kaos. Ama fatura halka çıkıyor. Frenle gazla ekonomi yönetilir mi? Emekli, çiftçi perişan... Övünülecek tarafın olsa öveceğiz ama yok!

"SÖZDE AYDINLAR ERDOĞAN'IN İPİYLE KUYUYA İNMEYİN!"

Bu ülkenin aydınlarına, yazarlarına ve politikacılarına büyük görev düşüyor. Halkı aydınlatma görevi.  Halka karşı sorumluluğumuz var.

Sözde aydınlara sesleniyorum Erdoğan'ın ipiyle kuyuya inmeyin. Sizi yarı yolda bırakır.

"BAKALIM ERDOĞAN'A ERGENEKONCU DİYECEKLER Mİ?"

Ergin Saygun'u ziyaret etti. Biz konuşunca Ergenekoncu diyordu şimdi merak ediyorum bakalım ona ne zaman Ergenekoncu diyecekler! Ama diyemezler özgür değiller çünkü.

"SAYGUN ZİYARETİ BİZDEN ÖZÜR ANLAMINA GELİR"

O ziyaret aynı zamanda bizden özür anlamına da gelir. Defalarca yanlış yaptıklarını söyledik. Şimdi bu ziyareti yaptın diye kamu vicdanında temizlendiğin anlamına gelmez. Hilmioğlu, Haberal de orada onlar da hasta.

"12 EYLÜL YASALARINDAN ÖZGÜRLÜK ÇIKMAZ"

Diyorsun ki çağdaş demokratik özgürlükçü bir Türkiye olsun ama gidiyorsun 12 Eylül yasalarının arkasına saklanıyorsun. Oradan özgürlük çıkmak. Sen gerçekten Türkiye'yi özgür bir ülkeye dönüştürmek istiyorsan şu darbe yasalarını değiştir dedik değiştirdi mi? Hayır...

"İSTANBUL BAROSU'NUN ARKASINDAYIZ"

Bir demokraside aslolan özgürlüktür. Özgürlüğün demokrasideki güvencelerinden biri de savunmadır. Savunma kutsal bir haktır. Savunmanın olmadığı yerde yargılama da yoktur. İstanbul Barosu'na uygulanan baskıyı şiddetle ama şiddetle reddediyoz.

Bu ülkede savunma hakkı kutsaldır o savunma hakkına sahip olan bütün avukatların arkasındayız her zmana onlara her türlü desteği vereceğiz.

RICCIARDONE'NİN AÇIKLAMALARI

İnsan hakları ihlalleri bütün demokrat ülkelerin dikkatini çeker ve tepki toplar. Nerede olursa olsun insah hakları ihlallerine tepki göstereceğiz. Kendi ülkesinde uzun tutukluluk sürelerini eleştirenlere "Siz bizim içişlerimize karışamazsınız" diyemezsiniz!(CTE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com