Kılıçdaroğlu Seçim Beyannamesini Açıklıyor

Kılıçdaroğlu Seçim Beyannamesini Açıklıyor
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçim beyannamesini açıklıyor. İşte konuşmasından dikkat çeken bölümler...

Cumhuriyet Halk Partisi devrimleri gerçekleştiren bir partidir. Sonra çok partili yaşamı başlatan bir partidir. Ve üçüncü büyük adımı sosyal demokrasiyi Türkiye'ye getiren bir adım attı. Şimdi önümüzde dördüncü adım var ve demokrasi ve özgürlüğü getireceğiz. Bu ülkeye demokrasiyi ve özgürlüğü getirmek hedefimi..

Biz herkesin imrendiği bir anayasa yapacağız. Türkiye'de sabahın 5'inde kimsenin kapısının çalınıp gözaltına alınmadığı bir Türkiye ve özgürlük getireceğiz. Hazırlayacağımız anayasa sadece kendi mutfağımızda hazırladığımız bir anayasa olmayacak.. Biz eşitliği, demokrasiyi, insan onurunu, alın terinin kutsallığına inanacağız. Baskılara karşı direndik bundan sonra da direneceğiz.

Bu arada medya ticaret ve siyaset arasındaki ilişkiyi de yeniden düzenleyeceğiz. Medyayı gerçek anlamda halkın sorunlarını dillendiren bir medyaya döndüreceğiz. TRT'yi iktidarın borazanı olmaktan çıkaracağız. Yargıyı gerçekten bağımsız bir hale getireceğiz. Yargı bağımsızlığıyla ilgili ciddi projelerimiz var. Bir yargıçlar kurulu oluşturacağız. Orada siyasilerin olmamasını sağlayacağız.

Ve yargıçlar kurulunun ayrı bir bütçesi olacak. Maliye bakanı bana izin verir mi diye bir kaygı taşımayacak. Bu hedeflerden birisi de Adalet Akademisi. Onu da yargıçlar kuruluna bağlıyacağız.

İşletmeler yıllık verdiği vergi oranında yüzde 0 faizli kredi alacaklar. KOBİ'lere sıfır faizli kredi vereceğiz. Ne kadar çok insan çalıştırıp ne kadar vergi verirsem o kadar kredi alacağım diyecek işletmeler.

Bizler gelir idaresi başkanlığını bağımsız hale getireceğiz. İki denetim elemanı gönderelim bunu bitirelim zihniyetini bitireceğiz. Madem demokrasi diyoruz her alanda yapacağız. Burası özerk bir kuruluş olacak.

12 Eylül ürünü olan DGM'ler vardı. O mahkemelerin adını değiştirdik Özel Yetkili Mahkemeler kurduk. O mahkemeleri kaldıracağız. Birilerinin talimatıyla hareket eden mahkemeler olmayacak.

Unutmamamız gereken bir ayrıntı var. Adli Tıp kurumunu da siyasetin vesayetinden kurtaracağız. Bu da bizim hedeflerimizden birisi.

Geçtiğimiz günlerde YSK'nın kararıyla Türkiye bir krize girdi. Barajdan ötürü benim oyumla başka bir parti milletvekili Meclis'e vekil sokuyor. Bu milli irade değil bu milli hırsızlıktır. Hem 12 Eylül'e karşı olduğunu söyleyeceksin ama sonra 12 Eylül'ün getirdiği yasanın arkasına sığınacaksın.

Sivil toplumun gelişmesi için adımlar atacağız. Dışlayıcı değil kapsayıcı olacağız. TBMM'nin ihtisas komisyonlarında yasalar görüşülürken o kişilerin görüşlerini alacağız. Biz özgür insan için yola çıkıyoruz. Düşünce ve davranışlarda özgürlük için yola çıkıyoruz. Özellikle Doğu ve Güneydoğu'daki baskılar bizi rahatsız ediyor. Kürt yurttaşlarımızın kimliklerinin önündeki engelleri kaldıracağız onlar kendi kültürlerini yaşayacaklar. Faili meçhulleri araştıracağız. 21. yy'ın Türkiye'sinde faili meçhulleri ve kayıpları bitireceğiz. Bu CHP'nin demokrasi sözüdür bu sözü veriyoruz.

Daha önce Diyarbakırlılara seslenmiştim. Başbakan size yeni bir hapishane yapacağım demişti. Eğer başbakan böyle devam ederse yeni hapishaneler daha açacak. Biz hapishane değil fabrika kuracağız. Diyarbakır cezaevini bir toplumsal barış müzesi olarak değiştireceğiz. Dokunulmazlıkları kaldıracağız. Kürsü ve düşünce dokunulmazlığına eyvallah. Dokunulmazlığı kaldıracağız siyasetin finansmanını şefaflaştıracak bir anlayışı kuracağız.

9 yıllık tabloya baktığımızda üreten değil tüketen bir türkiye görüyoruz. Büyüyen değil küçülen kentleri görüyoruz. Ne oldu vekil sayısı düşen illere bu kentlerde yaşayanlar kendilerine sormayacaklar mı bu soruları: Bu kentlerdeki göçe neden olan şey ne? Kentiniz büyümedi, vekil sayınız da artmadı. Yine gitsinler en yakın adliyelere sorsunlar. O kentlerde büyüyen icraa daireleri.

Ekonomide üç sac ayağımız var. Öncelikle güçlü bir sosyal devlet istiyoruz. İnsan varsa her şey var. Onun için güçlü bir sosyal devlet hedeflerimizden birisidir. Sıcak paraya teslim olmuş bir ekonomi istemiyoruz. İstikrarlı kendine güvenen bir ekonomi istiyoruz. Rekabetçi bir ekonomi istiyoruz. Ben dünya liginde güçlü devletim demenin yolu rekabetçi ekonomiden geçiyor. İlk kez CHP bir hedef koydu yüzde 7 büyüme ve Güneydoğu'da 9 büyüme.. Bir hedef koyacaksak adam gibi hedef koyacağız. Hedefimiz zenginlik vatandaşa dokunacak..

Her yık en az 800 bin kişiye iş imkanı vereceğiz. İnşalllah işsizliği tarihe gömeceğiz. Bunun için işverenlerin ve yatırımcıların teşvik eidlmesi gerek. Yeni bir müsteşarlık kuracağız. Teşvik Müsteşarlığı.. Oraya başvurulacak ve gerekli kolaylıklar sağlanacak. Yeterki sen yatırım yap arkadaş önündeki bütün engelleri kaldıracağız. Bürokraisden şikayet ortadan kalkacak.

Bizim tekstilcilerimiz Mısır'a gitti. Niye gittiler, buradan söz, Mısır'ın sağladığı bütün olanakları biz sağlayacağız. Gerekirse onlardan vergi bile almayacağız.

Tüm sosyal güvenlik primlerini gelir iradesi başkanlığı toplayacak. İki ayrı beyanname veriliyor. Bürokraside Cumhuriyet tarihinin en büyük tasarrufunu yapacağız.

Ekonomi yönetimindeki dağınıklığa son vereceğiz. Bakmayın gazetelerin ekonomide başarılıyız demelerine. Başarılı olsaydı 9 yılda 4 kez af kanunu çıkarmazlardı. Finansal istikrar kurumu oluşturacağız.

Kesin hesap komisyonunu kurup başına da muhalefeti getireceğiz. Ve çözülemeyen bir sorun: 2B'yi de çözeceğiz. Efendim dün niye anayasa mahkemesine başvurdunuz diyorlardı.. Siz para peşindeydiniz biz hak peşindeyiz. Mayınlı arazileri mayından arındıracağız Cumhuriyet tarihinin yapamadığı reformu yapacağız toprak reformu yapacağız. Milyonlarca dönüm arazi ekilmiyor. Artık dışarıdan getirmek daha ucuz. Mazot'u 1.5 lira yapacağız.

Taksi esnafımız hayati tehlikelerle karşı karşıya kalır. İstanbul'da taksi esnafı öldürülür ve protesto gösterisi yapılır. Taa Amerika'da Türk araçlar kabul edilir ama biz hala çözemedik.

Biz aslında dünyanın en güzel ülkelerinden birisiyiz. Karadeniz olağan üstü bölgelerinden biri. Fındık fiyatlarını artık Türkiye belirleyecek. Dünya fındık fiyatını Karadeniz belirleyecek. Fiskobirlik'i yeniden ayağa kaldıracağız. Orası da gerçekten üreticiyi destekleyecek tarzda çalışacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com