Kılıçdaroğlu tazminat kazandı

Kılıçdaroğlu tazminat kazandı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın elini öperken gösteren montajlı bir fotoğraf yayımlayarak kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle yerel gazete sahibi Osman Şahin ve fotoğrafta imzası olan Aysel Oturak,
İstanbul 7. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki duruşmaya, davalılardan Yön Gazetesi'nin imtiyaz sahibi Osman Şahin katıldı.

Diğer davalı Aysel Oturak'ı avukat Mehmet Kılıç'ın temsil ettiği duruşmada, Kemal Kılıçdaroğlu adına avukat Şenal Sarıhan da hazır bulundu.
 
Kılıçdaroğlu'nun avukatı Sarıhan, toplanan delillerle davanın sabit olduğunu belirterek, davanın kabul edilmesine karar verilmesini istedi. Davalı ve avukatları ise davanın reddine karar verilmesini talep ettiler.
 
Davaya ilişkin kararını açıklayan hakim Mehmet İlker Tanır, 3 bin liralık manevi tazminatın, Yön Gazetesi'nin fotoğrafı yayınladığı 24 Ağustos 2011 tarihinden itibaren işletilecek yasal faiziyle birlikte davalılar Şahin ve Oturak'tan tahsil edilerek Kemal Kılıçdaroğlu'na ödenmesine karar verdi.

Hakim Tanır, davacı CHP yetkilileri tarafından açılan davayı ise reddetti.
 
DAVANIN GEÇMİŞİ
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP'yi temsilen Bihlun Tamaylıgil ve Erdoğan Toprak adına avukat Şenal Sarıhan tarafından İstanbul 7. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne sunulan dava dilekçesinde, İstanbul Kağıthane'de aylık olarak yayımlanan yerel Yön Gazetesi'nin Ağustos 2011 tarihli sayısının birinci sayfasında, davalılardan Aysel Oturak'ın imzasıyla yer alan montajlı bir fotoğrafta, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın elini öperken gösterildiği belirtiliyordu.
 
Fotoğrafın üst köşesinde, ''Tükürdüğümü yalamaktansa elini öpmek daha efdaldir Başbakanım. Yeminimden döndüğüm için özür dilerim'' cümlesinin, fotoğrafın altında Başbakan Erdoğan'a atıfla, ''Muhalefetin el öpenleri çok olsun evlat'' ve en alt tarafta ise ''Bayramınız kutlu olsun, iyi bayramlar'' cümlelerinin ekli olduğu kaydedilen dilekçede, söz konusu bu yayının tekzip edildiği ve davalıların eylemiyle müvekkillerin kişilik haklarının ağır saldırıya uğradığı öne sürülüyordu.
 
DİLEKÇEDE, ŞU İFADELER YER ALIYORDU:
 
''Davalılar, montaj fotoğrafta, ülkemizin Ana Muhalefet Partisi genel başkanı, kendisiyle eşit konumda olan İktidar Partisi başkanı önünde eğilmiş, el öpmekte iken görüntülenmiştir. Fotoğrafta yer alan yazılar bir yana bu görüntü dahi hem müvekkil sayın Kılıçdaroğlu'na, hem de CHP'ye yönelik bir küçük görme, aşağılama amacını açıkça ortaya çıkarmaktadır. Sayın Kılıçdaroğlu ve CHP'nin tüzel kişiliğinin birlikte hedef alındığı ve aşağılanmaya çalışıldığı açıktır. Yayındaki kurgu ve kullanılan ifadeler ve üslup, davacı müvekkilin kişilik haklarına ve manevi varlığına açık bir saldırı ve anlatım özgürlüğünün kötüye kullanılması niteliğindedir.''
 
Yayında eleştiri sınırlarının aşıldığı belirtilen dilekçede, davanın kabul edilerek, davalı Yön Gazetesi İmtiyaz Sahibi Osman Şahin'den 5 bin ve fotoğrafta imzası olan Aysel Oturak'tan da 5 bin olmak üzere toplam 10 bin bira manevi tazminatın, yasal faiziyle birlikte alınarak davacılara verilmesine karar verilmesi talep ediliyordu.
 
Yayınlanan dava konusu fotoğrafta imzası olan davalı Aysel Oturak'ın avukatı Mehmet Kılıç, mahkemeye sunduğu cevap dilekçesinde ise, CHP'nin davada aktif husumetinin olmadığı belirterek, davanın reddedilmesi gerektiği ve dava konusu haberde CHP'ye ait herhangi bir isim, logo veya simgeye yer verilmediğini savunuyordu.
 
Haberin basın hürriyeti sınırları içinde kaldığı, kişilik haklarına saldırı niteliği gütmediği ve gündemde olan bir konuyu mizahi bir üslupla ele aldığını öne süren Kılıç, ''Basın sayesinde her türlü propagandayı yapıp, prestij toplayan siyasiler, eleştirilere de katlanmak zorunda olup tazminat davalarıyla basını susturmaya çalışmamalıdırlar'' ifadesi kullanıyordu. (SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com