Kılıçdaroğlu Tekin'e Cevap Verdi!

Kılıçdaroğlu Tekin'e Cevap Verdi!
Tekin için 2. adam tırpanlandı sözlerine tepki gösteren Kılıçdaroğlu, CHP'de ikinci adam kavramının olmadığını belirtti...

TEKİN TIRPALANDI MI?

Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı'ndan Tanıtım Basın ve Propaganda'dan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı'na getirilen Gürsel Tekin için "2. adam tırpanlandı" iddialarına tepki gösteren Kılıçdaroğlu, CHP'de ikinci adam kavramının olmadığını belirtti.

Son tüzük değişikliğinin yeterince kavranamadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, yeni tüzükle birlikte başkan yardımcılıklarının olduğunu ve her birinin alanlarının farklı olduğunu kaydetti.

Olaya böyle bakılması gerektiğinin altını çizen Kemal Kılıçdaroğlu, "Sayın Tekin milletvekili oldu, parlamentoda işlevi olacak. Yoğun olacak. Onun yerine yapılan atanan isim örgütlere daha fazla zaman ayırabilecek" dedi.

Partide görevi olacak ama parlamentoda görevi olmayan arkadaşları MYK'ya taşıdık. Örneğin Süheyl Batum, anayasa değişikliği çalışmaları var partiye zaman ayıramayabilir. Hurşit Güneş de aynı şekilde... A Takımı-B Takımı yok.

Ben istifaları kabul etmedim. Zaten değişiklik olacağı biliniyordu. Sanki onlara güvenmiyormuşum gibi... Etkin bir muhalefet, etkin bir çalışma gerekiyor. Sosyal demokrat bir söylemle CHP'nin temsiline ve çalışmalara ihtiyaç var. CHP'de hiçbir görüş ayrılığı yok. Son derece uyumlu bir çalışma yapıyoruz. Görev alanları değişen arkadaşlarımız geldiler, her zaman partinin emrinde olduklarını söylediler. Son derece güzel bir anlayışla yolumuza devam ediyoruz.

Farklı düşünebiliriz, bunlar elbette MYK'mızda tartışılıyor. Zaten öyle bir anlayış olursa biz neden MYK'yı kuruyoruz ki? MYK'nın varlık nedeni sorunlara değişik yönlerden bakabilmek. Geçmişte de yaptık.
 

"BU ALEVİ, OY VERMEYİN" DİYORSA...

Benim Allah'a inancımı kim sorgulayabilir. Eğer Erdoğan buna karar verecekse ben onu Müslümanlığı bilmeyen bir kişi olarak bilirim. Bir insanın inançları üzerinden siyaset yapıyorsa... Bu ülkenin sağduyu sahibi insanları rahatsız oldu. Aleviler bu ülkenin düşmanı mı? Bu ülkenin bağımsızlığı mücadelesine destek vermişler mi? Bir ülkenin Başbakanı bunları kurcalıyorsa o Başbakan değildir. Bir yandan açılım yapacaksınız bir yandan 'Bu Alevi'dir, oy vermeyin' diyeceksiniz.

Miting meydanlarının havası farklıdır. Ama ben siyasette sertleşme yanlısı değilim. Siyasetçi barışı ve huzuru getirmek zorundadır. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye'de huzur var mı?YEMİN ETMEMELERİ

Biz ne söylediysek arkasında durduk. Yemin etme yolu açılmadıkça yemin etmeyeceğiz dedik. Bir irade beyanı olursa yemin ederiz dedik. İktidar partisi üyeleriyle oturduk konuştuk. Hazırlanan metinde ne diyor? 'Tüm siyasi partilerin ve milletvekillerinin milletimizin kendilerine verdiği onurlu görevi yerine getirmeleri için TBMM'de olmaları gerektiğine inanıyoruz. Anayasa dahil tüm mevzuat hukukun üstünlüğü çerçevesinde yorumlanması ve uygulanması gerektiğine inanıyoruz.' Bu metin buraya imza atanların namusudur.

Biz yemin etseydik bu konuda kamuoyunda bu şekilde tartışılmayacaktı.

Meclis'i kilitlemedik. Bir demokrasi manifestosu yayınladık. Biz bu metin ortaya çıktıktan sonra bizim açımızdan sorunun çözümü için irade ortaya çıkmıştır.

Tutukluluk sürelerinden herkes şikayetçi. Peki nasıl oluyor da ortak çözüm bulamıyoruz?

Medya olaya objektif bakmadı. Yemşn krizi değil, demokrasi krizi vardı.

KÜRT SORUNU DEMİYORUZ, ÇÜNKÜ

Kürt sorunu demiyoruz, Doğu-Güneydoğu sorunu diyoruz. Kürt sorunu da bunun içinde. Ekonomik, sosyal sorunlar da bunun içinde. Bunun tümüne bakmak lazım. Kürt sorununu hiçbir zaman yadsımıyoruz ama bu soruna daha geniş bakıyoruz.

Ne zamanki şehit haberleri geliyor, sorunu hatırlıyoruz. Ülkesini seven iktidar var olan sorunu masaya yatırır.

Biz iktidar olsaydık, şehit haberleri gelmezdi. Toplumsal mutabakatı sağlardık. Dış politikada daha tutarlı olurduk.

Kandil'i bombalıyoruz. Silahla bu olay çözülseydi daha önce çözülürdü. İktidar bu sorunu çözmek istemiyoruz.

Önce ortak aklı egemen kılmamız lazım. Akil adamlar... Ortak akıl heyeti oluşturulmalı. Parlamento dışından partiler de katkı vermeli. Egemen güçlerin dayatmalarıyla bu sorun çözülmez.

Silahlı Kuvvetlere silahı bırak denmez. Devlet olan her kurumda silahlı güç vardır. Normal yoldan önleyemiyorsanız, silahlı yolla önlenir. Ama yasalar içinde yaparak.

Polis hukuk içinde kaldığı sürece görev yapabilir. Geçmiş uygulamaların benzerini yaparsanız toplumu kötü etkiler.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com