Kılıçdaroğlu TESK'e Sitem Etti!

Kılıçdaroğlu TESK'e Sitem Etti!
Kılıçdaroğlu, TESK Genel Merkezi'ni ziyaretinde sendikaya şikayette bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, esnaf ve sanatkarlara yönelik ''Size bir sitemim de olacak, kusura bakmayın. Sizi destekliyoruz, sizinle ilgili yapılan haksız düzenlemeleri protesto ediyoruz, yeri geldiğinde sizin için biz Meclis'in Genel Kurulu'nu terk ettik, yapamazsınız bunu diye. Ama sonuçta biz sizi savunduk, siz başka yeri savundunuz. Bizi savunmanızı istiyoruz'' dedi.

Kılıçdaroğlu, TESK Genel Merkezini ziyaret ederek Genel Başkan Bendevi Palandöken ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, esnaf ve sanatkarların problemlerini bildiğini ifade etti.

Esnaf ve sanatkarların sağlıklı çalışan sisteminin yok edilmesinin doğru olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Eğer binlerce esnaf dükkanını kapatıyorsa bilin ki o ülkede bir sorun var demektir. Binlerce dükkanını kapattığı ortamda toplumda sağlıklı bir sürecin yaşanmadığı kanısı yayılır ve bu kanı gittikçe gerçek bir sürece dönüşür. Biz büyük alışveriş merkezlerine karşı değiliz ama Batı nasıl çalıştırıyorsa bizim de öyle çalıştıralım. Esnafın yaşaması lazım. Esnafı yok ederseniz ne olacak bu kadar insan?Alışverişmerkezleriyle ilgili yasanın çıkmasını istiyoruz. Yasa iki dönemdir Parlamento'ya gelmiyor''

Kılıçdaroğlu, esnaf ve sanatkarlara bir siteminin olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''Kusura bakmayın. Madem birbirimizi seviyoruz, birbirimizle oturup konuşacağız, ben sitemlerimi de yapacağım size. Sizi destekliyoruz, sizinle ilgili yapılan haksız düzenlemeleri protesto ediyoruz, yeri geldiğinde sizin için biz Meclis'in Genel Kurulu'nu terk ettik, yapamazsınız bunu diye. Ama sonuçta biz sizi savunduk, siz başka yeri savundunuz. Bizi savunmanızı istiyoruz. Sizin yanınızdaysak, sizi savunuyorsak, sizin çıkarlarınızı savunuyorsak, 'esnaf bu ülkenin çimentosudur' diyorsak o zaman sizin desteğinize ihtiyacımız var.''

-''OYLARINIZA TALİBİM''-

Esnafın, emekliliği döneminde yüzde 40 olan sosyal güvenlik destek primlerini,Anayasa Mahkemesikararıyla yüzde 15'e çekildiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, ''Dünyada çalışan bir insanın cezalandırıldığı bir model gördünüz mü? Sadece bizde var'' dedi.

CHP'nin hazırladığı, ''Aile Sigortası Projesi''nin Türkiye'deki 9. sigorta dalı olacağını savunan Kılıçdaroğlu, yoksul ailelerde kadınlarınbanka hesaplarına her ay en az 600 TL ödeme yatırılacağını anlattı. Bu ailenin alacağı paranın esnafın kasasına gireceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Sizin üyelerinizin veresiye defteri olmayacak. Sonra o bakkal gidip fabrikadan malını alacak. Reel sektör desteklenecek. Türkiye daha güçlü olacak'' diye konuştu.

''İstiyoruz ki bir çocuk bile yatağa aç girmesin'' diyen Kılıçdaroğlu, yoksulluk konusunda araştırma yapan ODTÜ'den bir öğretim üyesine yönelttiği ''yoksulları nereden buluyorsunuz?'' sorusuna ''bakkallardan'' yanıtını aldığını anlattı.

Türkiye'de binlerce esnafın dükkanını kapattığını ileri süren Kılıçdaroğlu, ''(Alışveriş merkezleri Batı standartlarında olsun) niye diyoruz? Alışveriş merkezleri yasaya göre haftanın bir günü kapalıdır. Çünkü en azından bir gün vatandaş gidip esnaftan alışveriş yapsın. Bir gün de o bari faydalansın bundan. Bunu istemek haksızlıksa bize oy vermeyin. Eğer bunu istemek sizin çıkarlarınızı ve bu ülkenin sağlıklı, dengeli büyümesini savunmaksa sizin oylarınıza talibim. Biz Türkiye'yi el birliğiyle büyütmeliyiz'' dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com