Kılıçdaroğlu'' Türkiye rol model olmaktan çok uzak!''

Kılıçdaroğlu'' Türkiye rol model olmaktan çok uzak!''
Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin siyasi yapısı itibariyle Arap ülkelerine rol model olmaktan çok uzak olduğunu savundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin özellikle siyasi yapısı itibariyle Arap ülkelerine rol model olmaktan çok uzak olduğunu savundu.

Avrupa Sosyalistleri Partisi'nin liderler oturumuna katılan Kılıçdaroğlu, Türkiye modelinin Arap ülkeleri için İran modeline alternatif olup olmadığı sorusuna cevap verdi. Arap ülkelerinde insan hakları, kadın erkek eşitliği ve özgürlüklerin büyük ölçüde aksadığını belirten Kılıçdaroğlu, "Beklenen sonucu verdi mi Arap Baharı? Bu konuda sağlıklı bir gelişmenin olduğunu tahmin etmiyorum." diye konuştu.

Avrupa'nın Arap Baharı'nda oynadığı liderlikten bahsedildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin başına gelenleri ima ederek, "Hiçbir liderlik bir başka liderin linç edilme eylemine destek vermemeli. İkisi birbirinden farklıdır. Bir lideri linç eder ve ardından alkışlarsanız bunun liderlikle alakası yoktur." dedi.

Müslüman bölgenin kendine özgü koşullarının olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, "Din unsurunun nasıl siyasallaştığını görmemiz gerekiyor." diye devam etti. Arap ülkelerindeki halkın Türkiye halkına özendiğini ifade eden CHP lideri, şunları söyledi: "Ama bizim yöneticilerimiz Arap, Ortadoğu yöneticilerine özeniyor. Daha baskıcı olalım; özgürlükleri, medya özgürlüğünü kaldıralım, diyorlar. Türkiye, rol model olacaksa özgürlüklerin sonuna kadar kullanıldığı bir ülke olmalı. Biz; laik, demokratik sosyal hukuk devleti olmak istiyoruz. Ama tam tersine gelişmeler var. Bu gelişmelerin iyi tahlil edilmesi gerekir. Türkiye bugün içinde bulunduğu, özellikle siyasi koşullar gereği rol model olmaktan çok uzaktır. Medya özgürlüğünün sınırlandığı, baskıların uygulandığı bir ülke. Türkiye bugün içinde bulunduğu, özellikle siyasi koşullar gereği rol model olmaktan çok uzaktır."

Türkiye için "Ilımlı İslam" diye bir kavramın kullanılmasına da karşı çıkan Kılıçdroğlu, "Bu, belli yerlerde söyleniyor ama eğer biz laik bir devleti oluşturacaksak, elbette ki herkesin dini ve etnik kimliğine saygı göstereceğiz, ama dinin siyasette belli bir dozda kullanılması anlamında ılımlı İslamı kullanacaksak bunun doğru bir yaklaşım olmadığını söylemek istiyorum." dedi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com