Kılıçdaroğlu, TZOB Genel Başkanı Bayraktar'ı ziyaret etti

Kılıçdaroğlu, TZOB Genel Başkanı Bayraktarı ziyaret etti
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:

ANKARA (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda, parlamento içinde ve dışındaki siyasi partilerin liderlerini ziyaret etmeye özen göstereceklerini bildirdi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar'ı makamında ziyaret etti.

Basına kapalı görüşme öncesinde, Kılıçdaroğlu ve Bayraktar, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

Cumhurbaşkanlığı seçimleri dolayısıyla daha önce TESK'i ziyaret edip görüşlerini aldıklarını hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Nasıl bir cumhurbaşkanına Türkiye ihtiyaç duyuyor, cumhurbaşkanı nasıl olmalıdır? Onların görüşleri bizim için çok önemli. Onlar çiftçiyi, yani üreteni temsil ediyorlar. Bütün bu görüşleri aldıktan sonra da siyasi parti liderleriyle görüşüp, adayları belirleme konusunda biz de yetkili organlarımızda çalışacağız" dedi.

"Görüşeceğiniz partiler, Meclis içindeki mi dışındaki partiler mi" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Parlamento içinde ve dışında bulunan siyasi parti liderlerini ziyaret etmeye özen göstereceğiz" yanıtını verdi.

"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan da randevu alacak mısınız" sorusunu Kılıçdaroğlu, "Doğrusunu isterseniz onu şu anda hiç düşünmedim" diye yanıtladı.

-"Tutarlı bir yol izlemeye özen gösteriyoruz"

"Cumhurbaşkanlığı için Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in ismi geçiyor. Dün yaptığı açıklamada, 'muhtelif isimler tartışılır, bu süreçte konuşulur ve bu isimler üzerinden yapılan tartışmalarda o isimler aktüelliğini yitirirler, ama karar vericiler daha sonra kendi belirledikleri isimleri seçerler 12'ye 5 kala' dedi. Bu bir sitem miydi, durum değerlendirmesi miydi" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Bizim yol haritamız belli. 5,5 milyon çiftçiyi dinlemeden, onların sözcülerini dinlemeden biz kendi başımıza oturup cumhurbaşkanı adayını mı belirleyeceğiz? Doğru değil. Cumhurbaşkanı adayının toplumun tüm kesimini kucaklaması lazım. İsimler bazında bir tartışmanın bu aşamada doğru olmadığını düşünüyoruz. Önce biz, cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacak kişi nasıl bir kişi olmalıdır? Madem ki ülkeyi, vatanı temsil edecek... Örneğin şaibeli birisi cumhurbaşkanı olsun mu olmasın mı? Toplumun tüm kesimlerini kucaklayacak. O zaman toplumun belli bir kesimini ötekileştiren mi olsun, yoksa toplumun tüm kesimini kucaklayan mı olsun? Bunları soracağız, soruyoruz da.

Olabildiğince sağlıklı, tutarlı bir yol, çizgi izlemeye özen gösteriyoruz. Diğer meslek kuruluşlarına ve sivil toplum örgütlerine de gideceğiz, onlara da soracağız. Sizin gönlünüzde yatan cumhurbaşkanı adayı nasıl olmalıdır, nitelikleri nasıl olmalıdır? Daha sağlıklı, tutarlı, demokratik, katılımcı bir yol izlemeye özen gösteriyoruz."

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar'ın, "toprakta çalışanların, Soma'da yeraltında çalıştığını" ifade ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Yer üstünde çalışırken insanlar neden yer altında çalışmaya başladılar? Hiçbir iş riski olmadan yer üstünde tarımda çalışırken, büyük bir riski göze alıp neden yer altında çalışıyor bu işçiler? Neden tarımdan koparıldı bunlar? Belki üzerinde düşünmemiz gereken temel sorulardan biri de bu" diye konuştu.

-"Uluslararası ölçekte temsil etmeli"

Şemsi Bayraktar da cumhurbaşkanlığı seçiminin, milletin ulaştığı demokratik olgunluk içinde ve başarılı bir şekilde geçmesi temennisinde bulundu. Bayraktar, şunları kaydetti:

"Türk çiftçisinin temsilcili olarak temennimiz, seçilecek cumhurbaşkanımızın başta tarım sektörü olmak üzere tüm sektörü ve bu sektörün paydaşlarını kucaklayacak nitelikte olmasını bekliyoruz. Bunu fevkalade önemsiyoruz. Türkiye cumhurbaşkanını seçecek ve bu cumhurbaşkanımız milletimizin birliğini temsil edecek. Türkiye genç nüfusuyla başta tarım olmak üzere bütün sektörlerde fevkalade potansiyeli olan bir ülke ve 21. yüzyıl Türkiyesine ışık tutacak, önderlik edecek bilgi, beceri ve tecrübeye sahip olmasını bekliyoruz. Cumhurbaşkanımızın, bölgede ve dünyada önemli bir yeri olan ülkemizin etkinliğini, saygınlığını, uluslararası ölçekte temsil edecek kabiliyet ve yetenekte olmasını bekliyoruz. Sadece temsilcisi olduğumuz kesimin değil bütün milletimizin beklentisi yeni cumhurbaşkanımızın anayasamız çerçevesinde devlet organları, kurum ve kuruluşlarıyla düzenli ve uyumlu çalışmasını sağlayacak birisi olmasını bekliyoruz."

-"Bütün vatandaşları kucakmalı"

Bayraktar, cumhurbaşkanlığı makamına kim seçilirse seçilsin, devletin en yüksek kademesinde görev alacak olan yeni cumhurbaşkanının, yurt içinde ve yurt dışında bulunan bütün vatandaşları kucaklamasını beklediklerini söyledi.

Türk çiftçisi olarak, cumhurbaşkanlığı için adayların çok titiz şekilde belirleneceğinden kuşkuları olmadığını kaydeden Bayraktar, böyle bir önemli bir konuda, Türk çiftçisini temsil eden TZOB'u ziyaret eden Kılıçdaroğlu'na teşekkürlerini sundu.

Görüşmede, CHP Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak, Aytun Çıray ve Bülent Tezcan da hazır bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com