Kılıçdaroğlu: Ya bu sorunu çözersin, ya da...

Kılıçdaroğlu: Ya bu sorunu çözersin, ya da...
Partisinin grubunda konuşan CHP lideri Kürt açılımı ile ilgili Erdoğan’a çok sert yüklendi.

İşte “Ya bu sorunu çözersin ya da gelen her şehit cenazesinin sorumlusu sen olursun” diyen Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamasından satırbaşları:
 
Zonguldak'tan kara bir haber geldi. 8 işçimiz yaşamlarını yitirdi. Yine bir iş kazası. Avrupa'da birinciyiz iş kazasında. Dünyada da 3. İnsan hayatı bu kadar ucuz mu? Yolsuzluk yapmıyor bunlar hırsızlık yapmıyorlar.
 
 Bunların güvenliğini sağlamak hükümetin yetkisindedir. Naıl oluyorda bu insanların güvenliği sağlanmıyor. Türkiye bir işçi mezarlığına döndü. Terörden daha fazla bu sayı. Bu işyerinde bundan bir kaç yıl önce yine kaza oldu. Bakan gitti, başbakan gitti. Başbakan dedi ki bu işe gidiyorsan sonunda öleceksin.
 
 Her işin sonu ölümdür diye bir şey yok. Bu doğru bir yaklaşım değil. Bakan çok güzel öldüler dedi. Siyaset sorumluluk ister.
 
Asgari ücretliler neden perişan durumda. 10 milyon insan neden perişan durumda. Sendikalar ne yaptı? Haklarını mı aradılar, meydanlara mı çıktılar_ Hayır. Onların yöneticilerinin altında Mercedes arabalar var. Onların umurlarında değil. Bütün asgari ücretlilere sesleniyorum. Size Türkiye'de sadece CHP sahip çıkıyor. Çünkü biz insanımızı seviyoruz.
 
30 yıldır çözülmeyen bir Kürt sorunu var. Ne dersek diyelim Türkiye'nin önemli sorunlarından biridir. Biz barış içinde bu topraklarda yaşamak istiyoruz. Siyasetin görevi sorunları çözmektir.
 
En büyük sorumluluk iktidarda ancak ana muhalefet partisinin de sorumluluğu var. Biz sorunlardan beslenen bir parti değiliz. Barışı egemen kılmak için tüm toplumu kucaklayacağız.
 
Tasada ve kıvançta beraber olmak. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Biz CHP'yiz. Biz öteki partilere beklemeyiz. Biz kimseyi ayırmayız herkesi başımızın üstünde kabul ederiz.
 
Şehit anneleri "Bu sorunu çözün" diye bize geliyor. Bu sorunu elbirliğiyle, güçbirliğiyle, akılla, mantıkla, siyasal birikimimizle çözeceğiz. CHP'ye sorunlara teslim olmak yakışmaz, sorunları çözmek yakışır.
 
30 yıllık çözülemeyen sorunun en akılcı yol haritasını CHP belirledi. Bu sorunun çözüm yeri TBMM'dir. Toplumsal uzlaşma olmadan bu sorun çözülemez dedik. Çözülseydi 30 yıldır çözülürdü.
 
Bu anlayış Türkiye'yi çıkmaz sokaklara götürür. Sorun çözmek akıl işidir. Sorunu beraber çözeceğiz. Sorun yaşanan sorunları sağlıklı çözememe sorunu. Olaylara teslim olan bir siyasal iktidar var. Sorun çözemiyor! Herhangi bir hesabı, stratejisi, öngürüsü, ufku yok. Sorunu nasıl çözecek.
 
Demokrasinin bir toplumsal uzlaşma olduğunu yüzde 51 olmadığını nasıl anlatacaksınız?
 
 Siyasetçinin görevi anaları ağlatmamaktır. Her konuda tutarlı bir politika izliyoruz.
 
Biz politikamızı, yol haritamızı açıklıyoruz siz de çıkın açıklayın neden açıklamıyor sunuz. Çünkü biz saydam bir politika izliyoruz, halkına yalan söylemeyen bir siyasal geçmişten geliyoruz.
 
Terörde tarihi rekolar yaşayan AKP. Ülkemizin birliği bütünlüğü vatanımız için çalışan bir partiyiz. Ülkemizin birliği bizden önce gelir, varsak bu ülke için varız. Bizim asla ve asla kişisel hesaplarımız olmaz. Biz seçim öncesi müzakere deyip seçim sonra elde silahla gezmeyiz biz bir gün önce elinde idam ipiyle gezip birgün sonra onunla masaya oturmayız. Biz CHP'yiz biz halkın partisiyiz.
 
Olay ciddi bir olaydan sorun köklü bir sorundur. Tayyip Erdoğan'ın ciddiyetini aşan bir sorundur. Artık diline hakim ol Recep Tayyip Erdoğan. Hırsından kibirinden vazgeç, hoşgörülü ol. Mevlana törenlerine katılıyorsun mevlana'nın ne dediğini hala öğrenemedin mi. Madem ki başbakan gibi konuşmayı beceremiyorsun hiç konuşma...
 
Başbakan'a kredi açarken bazı şartlar öne sürmüştük. O destek Erdoğan'ın şahsına verilmiş bir destek değildir. O destek şehit analarına ve babalarına verilmiş bir destektir.
 
Onuncu yılın sonunda kibirlikten tek adamlıktan egosu o kadar şiştiki 2012'de demokrasiden şikayet eder hale geldi. Ya adam gibi davranıp sorunu çözersin ya da gelen her şehit cenazesinin sorumlusu sen olursun...(CTE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com