Kılıçdaroğlu: Yalancıdan başbakan olmaz!

Kılıçdaroğlu: Yalancıdan başbakan olmaz!
CHP lideri Kılıçdaroğlu partisinin grubunda konuştu ve gündeme ilişkin çarpıcı yorumlarda bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grubunda AKP'ye yönelik ağır eleştiriler yaptı.

"AKİL ADAMLAR KOMİSYONU"

İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

Türkiye önemli bir süreçten geçiyor. Yurttaşlarımızın kafasında bir kaygı var. Adına ister Kürt sorunu, ister terör sorunu diyelim. Bir sorun var. Orta yerde bir cenaze var. Bu sorunun bitmesi lazım. Konuyla ilgili olarak biz geçmişe baktığımızda sorunun çözümü ile ilgili en sağlıklı önerileri getiren parti biziz.
 
Biz devlet adamı kimliğiyle sorunlara bakarız. Devlet adamlarının en temel özelliği sorunu görüp çözümü üretmektir. Devlet adamı dediğimiz kişinin temel özelliği kişisel çıkarlarının peşinde değil ülkesinin çıkarları peşinde olmasıdır.
 
Biz yine “terörün en azdığı dönemlerde sorun nasıl çözülür”e kafa yorduk. Bir yol haritası belirledik. Ne dedik?
 
Parlamentoda her siyasal partiden eşit milletvekilinin katıldığı bir uzlaşma komisyonu kuralım. Sonra ne dedik? Parlamento dışında bu komisyona bağlı olarak çalışacak gerçekleri araştırma komisyonu kuralım dedik. Bunun 4 temel nedeni vardı.
 
1 - Siyaset kurumu sorumluluk üstlenecek
2 - Sorun bir toplumsal uzlaşma sorunudur. Kronik derinliği olan sorunu çözmek demektir. Sivil Toplum ve Kanaat önderlerinin de bu süreç içinde olmalı lazım.
3 - İlk kez siyaset kurumuyla sivil toplum bir sorunu çözmek için bir araya gelecekti.
4 - Devlet bu süreç içerisinde hiç bir zaman meşru zeminin dışına çıkmayacaktı.
 
Ama bu hedef hem Sayın Başbakan hem de diğer parti liderleri tarafından sabote edildi. Yolu yönetimi öneren de biziz. Tarih yine bizi haklı çıkaracak.

"BİZİM ÖNERİMİZLE 180 DERECE FARKLI"
 
Şimdi diyorlar ki, sizin önerinizle AKP'nin önerisi aynı. Asla aynı değil. Gerçekleri araştırma kurumu Siyasi iktidara bağlı çalışmayacak. Bizim önerimizle onların önerileri arasında 180 derece fark var.

Öcalan yakalanıp getirildiğinde PKK'nın bütün unsurları yurt dışına çıktı, Türkiye'de terör sonlandırıldı. 2002'ye kadar kimsenin burnu kanamadı. 2002'den 2013'e kadar ne oldu? İktidarda kim vardı? İktidardaki hükümetin başında kim vardı? Onun adı Recep Tayyip Erdoğan mıydı acaba? Bülent Ecevit'in yaptığına bakın, Erdoğan'ın yaptığına bakın. Sosyal demokratların yaptığına bakın, AKP'nin yaptığına bakın.

Hukuk ve demokrasinin olmadığı yerde hukuktan bahsedemezsiniz. İnsan hakları ve toplumsal uzlaşmanın olmadığı yerde demokrasiden bahsedemezsiniz.

CHP barışa karşıdır diyorlar. Bugüne kadar hiçbir CHP'li hiç kimsenin saçının teline dahi zarar gelmesini istememiştir ve istemeyecektir de... İfade özgürlüğünü ayaklar altına alacaksın, medya özgürlüğünü ayaklar altına alacaksın, hukukun üstünlüğünü ayaklar altına alacaksın sonra da bize demokrasi dersi vereceksin.

"KİMSENİN YAPILANLARDAN HABERİ YOK"

2,5 aydır soruyorum ne yapıyorsunuz siz? Millette kaygı var bu kaygıyı gidermek senin görevin kaygıyı gidermiyorsun kaygıyı derinleştiriyorsunuz. Kimsenin yapılanlardan haberi yok. Siz nasıl iktidar milletvekilisiniz? Siz kapıkulmusunuz? Siz neden sesinizi çıkarmıyorsunuz? Kapalı kapılar ardında terör örgütüyle oturucaksınız anayasa görüşmeleri yapacaksınız. TBMM'yi noter gibi göreceksiniz. Bunu asla ve asla kabul etmiyorum. Türkiye'nin doğusu da batısı da kaygılı. Kaygıyı gidermezseniz olmaz. Türkiye'de demokrasi eksikliği var. Önce bu ülkenin aydınlarının bunu çok iyi bilmesi lazım. Sizi susturuyorlar, yazdırmıyorlar, işinizden atıyorlar. Bunları yapan kim? sabahtan akşama CHP'yi eleştiriyorsunuz biz mi sizin işinize son vedik?

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Bu ülkeye bütün boyutlarıyla özgürlükleri demokrasiyi getireceğiz. Siz barış, demokrasi, insan hakları konusunda samimi misiniz? O zaman bunları yapalım:

1- Özel yetkili mahkemeleri kaldıralım. Kaldırdık diye halkı kandırmaktan vazgeçin.

2- 2006 yılından bu yana verilen kararların hepsini yeniden görüşülmek üzere doğal mahkemelere gönderelim. Çünkü bu mahkemeler siyasi otoritenin elinde olan mahkemeler. Çünkü bu mahkemeler Erdoğan'ın sopa olarak kullandığı mahkemeler. Bu mahkemeler adaletsizlik ile atan mahkemeler. Yeniden yargılama yolunu açmalıyız.

3- Milletin seçtiği milletvekillerini siz hangi gerekçe ile hapiste tutuyor sunuz? Millet onları parlamentoda görev yapsın diye seçti. Açın kapıları o milletvekilleri gelip görevlerini yapsın.

4- Uzun tutuklamalar sorunundan herkes şikayetçi ama neden çözülmüyor? Bunu değiştirelim.

5- Terör suçunu gelin yeniden tanımlayalım. Şiddet olmadığı sürece bu suçtan vazgeçelim. Elinde kalem tutanla silah tutan nasıl bir olur. Elinde kalem tutan hapiste, elinde silah tutan Erdoğan'ın yol arkadaşı birlikte masada oturuyorlar. Uzun tutukluluk sürelerini yasal statüye kavuşturalım.

6- Eğer bu ülkeye demokrasiyi getirmek istiyorsanız gelin Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'nı değiştirelim. Bırakın millet yürüyüsün, bırakın enerjilerini haykırsın.

7- Özel Yetkili Mahkemeler yüzünden pek çok üniversite öğrencisi okuldan atıldı, tutuklandı. Özgürlük istiyorsanız bu ayıba da son verilmesi lazım.

8- Siyasal Partiler Yasası'nı değiştirelim. Lider sultasına son verelim. Milletvekillerini liderler seçiyor. Bunlara oy vereceksin diyoruz. Bu mudur demokrasi? Erdoğan'a çağrıda bulunuyorum. Milletin vekillerini milletin kendisi seçsin.

9- Size hapishane yapacağım diye vaad ediyorsunuz. Siz gerçekten barış ve demokrasi mi istiyorsunuz? Getirin yasayı Diyarbakır Cezaevi'nin Demokrasi ve İnsan Hakları Müzesi yapalım.

10- Uludere olayının üzerini kapatıyorlar. Hangi demokrasi, insan hakları, özgürlük ve barıştan söz ediyor sunuz. Getirin Uludere Komisyonu'nu 34 kişiyi katledenleri ortaya çıkaralım. Ama sen getiremezsin çünkü sen demokrasiyi içine sindirememişsin hala.

11- Bir demokrasi hırsızlığı yaşanıyor bizim ülkemizde. Bunun adı oy hırsızlığıdır. Seçim barajını kaldıralım ya 5 yapalım ya 7 yapalım. Oturup terör örgütü mensuplarıyla bunu konuşacağına adam gibi yasayı getir parlamentoda konuş sen.

12- Herkesin inancına saygı göstereceksin. Herkes nerede ibadet istiyorsa o imkanı sağlayacaksın.

13- Gizli tanık ayıbından kurtulalım.

14- Nevruzu yasakladın bu ülkede. Nevruz'u da bayram yapalım. 19 Mayıs'ı 23 Nisan'ı yasaklayan zihniyetten demokrasi mi bekleniyor.

15- Bir ülkede medya özgürlüğü yoksa vatandaşın haber alma özgürlüğü yoktur. Gel özgür medyanın altyapısını oluşturalım, yasa çıkaralım. Senin talimatınla haber yapmasın, senin talimatınla yazar işten atılmasın. Kendi ayıbını kendi anlatıyor. Falanca gazeteninin patronu geldi kimi alayım diye sordu bende falanca isimi tavsiye ettim diyor. Bari bunu söyleme bizi dünyaya rezil etme.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

Anayasa'nın 28. maddesi "Basın hürdür sansür edilemez" diyor. Anayasa başka söylüyor gerçekler başka... Demokrasi ve demokrat olmak farklı bişey.

Ne söylüyorsak söylediğimiz her cümlenin arkasında olduk. Bu söylediklerimin hepsiyle ilgili CHP'nin kanun teklifleri vardır. Bu yasaların parlamentodan geçmesi için kanun teklifleri verdik. Bizim sözümüz sözdür. Biz başkalarının yaptığı gibi bugün söyleyip ertesi gün sözümüzden vazgeçmeyiz. Ne demiştim yalancıdan Başbakan olmaz! Demokrasi barış ve özgürlük, huzurla olur.

MEDYA ÜÇ MAYMUNU OYNUYOR

Gazeteciler bizi görmüyorlar, duymuyorlar. Üç maymunları oynamak medya mensuplarına yakışmaz. Üç maymunu oynamak demokraside olmaz.

"24 SAAT YALAN SÖYLEYEN ERDOĞAN'A NASIL GÜVENECEĞİZ"

11 senedir bir iktidar var başında da Erdoğan var. Bu iktidarın yarım sayfalık çözüm önerilerini görev var mı? Dönüyorlar CHP'nin çözüm önerisi var mı? diyorlar. Bu kadar saçmalık başka hiçbir ülkede görmedim. Ne diyor Erdoğan? Bana güvenin! Neredeyse 24 saat yalan söyleyen bir insana nasıl güveneceğiz biz. 76 milyonluk Türkiye'nin bütün yurttaşlarını Öcalan'ın ağzına baktırdın. Bundan utanmadın mı? Biz Erdoğan'a ve hükümetine güvenmiyoruz. Oturacak adam gibi sorunu nasıl çözmek istiyorsa anlatacak. CHP neden konuşmuyor? 350 milletvekili olana neden sormuyorsun. CHP'liler yeri ve zamanı gelince konuşurlar.

"SÜREÇTEN KİMSENİN HABERİ YOK"

Süreçten kimsenin haberi yok. Milletvekillerinin zaten dünyadan haberi yok bakanların da yok.

Bizim temel kaygımız hayal kırıklıklarıdır. 2004'te Erdoğan gitti Brüksel'de imza attı geldi. O dönem CHP "Bu anlaşmanın altına imza atmayın" dedi hatta Baykal "bu anlaşma Türkiye'nin lehine değildir" dedi ama bastı imzayı geldi. Erdoğan'ın o imzayı attıktan sonra Türkiye'de gazetelerde yer alan başlıkları okudu.

"AVRUPA BİRLİĞİ NE OLDU?"

Peki ne oldu şimdi Avrupa Birliği? Derin bir hayal kırıklığı oldu. Peki sizi uyaran kimdi? CHP... Biz o zaman söylediğimizde "CHP, Avrupa Birliği'ne de karşı. Siz bunu da engelliyorsunuz" demişlerdi. AB sürecini başlatan bizim liderimiz İnönü... Niye karşı çıkalım!

Kııçdaroğlu grupta Başbakan'ın yasaklattığı "Bir Başbakan İki Erdoğan" videosunu izletiyor.

....

Kendi kasetini, kendi sözlerini yasaklatan başkabakan. Ne söylemiştim. Yalancıdan başbakan olmaz... (CTE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com