Kılıçdaroğlu: Yargı ayaklar altına alındı

Kılıçdaroğlu: Yargı ayaklar altına alındı
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gündeme ilişkin konuları parti grubunda değerlendirdi.

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

Çin'de bile işsizlik oranı yüzde 4. Biz üreten değil tüketen bir toplum olduk. Sıcak paraya teslim olan, dışarıdan yönlendirilen bir ekonomimiz var. Çin üretiyor dünyaya meydan okuyor biz tüketiyoruz kime meydan okuyoruz? Yurttaşlarımızı borçlandırdık.

"İÇ KAVGALARDAN DÜNYAYI İZLEYEMİYORUZ"

İşsiz sayımız 10 milyon, yoksul sayımız 15 milyon... Benimle beraber yola çıkanlar benden hızlı gidiyorlarsa ben geri kalıyorum demektir. Dünyadaki gelişmeleri izleyemiyoruz iç kavgalardan dolayı...Biz ihracat yapamıyoruz. Katma değeri yüksek ürünleri üretemiyoruz, üreteni cezalandırıyoruz.

"HALKIN SIRTINDAN DÜNYANIN FAİZİNİ ÖDÜYORUZ"

Türkiye bilimi, üretimi dışladı. Borçlanarak yürümek nereye kadar? Dünyanın faizini ödüyoruz. Kimin sırtından? Bu ülkenin halkının sırtından ödüyoruz.

"10 YILDA ÇOK ŞEY KAYBETTİK"

10 yılda çok şey kaybettik. Zaman kaybettik. Dünya piyasaları buna müsaitti. İnsanlarımızı borçlandırdık, icra dairelerinin yükü arttı, insanımız mutlu değil bir de şimdi niye borçlandın diye cezalandırıyoruz.

"DEMOKRASİMİZİN YÜK KARASI..."

Kim gönüllü borçlanır, kim gönüllü icra dairelerine düşer? Sen o işçiye adam gibi para verdin mi? Sen genelge yayınlıyorsun borcunu kapatmazsan işine son vereceğim! Bu anlayış AKP'nin anlayışıdır. Hangi demokraside böyle bir genelge yayınlanır? O işçinin ailesi, çoluğu çocuğu yok mu? Bu genelge bizim demokrasimizin yüz karasıdır. Sendikalara söylüyorum. O sıcak koltuklarında oturup Mercedes'e binen sendikalara söylüyorum. Sabah akşam AKP şakşakcılığı yapan sendikalara söylüyorum. O koltuklarınızdan ayrılın. İşçilerin haklarına siz sahip çıkamazsınız. CHP iktidarında hesap sormak benim boynumun borcu olacaktır.

"CHP'YE GÖREV DÜŞÜYOR"

Yeni bir sanayi, ekonomik ve teşvik politikasına ihtiyaç var. CHP'ye görev düşüyor. Herkesin aş ve iş sahibi olduğu bir Türkiye için yeni bir bakış açısına ihtiyaç var. Bunu dillendiren tek parti CHP'dir.

Ülke ilerlemiyor, diğer ülkelere göre geriliyoruz.

Köylü, işçi, esnaf hepsi borç içinde...

Yurtsever olmak ülkesini düşünmektir, komşusu işsizse onu düşünmektir.

"TEK ÖZGÜRLÜK ALANLARI CHP'Yİ ELEŞTİRMEK"

Medya yazmıyor diye kendimize gerekçe bulmayacağız. Onların tek özgürlük alanı CHP'yi eleştirmek. Bize her zamankinden daha fazla görev düşüyor, daha fazla çalışmak zorundayız. Nüfus artıyor, gazetelerin tirajı düşüyor neden? Kimse okumuyor. Özgürlüğün olmadığı ortamda ekonomi sağlıklı gelişmez. Demokrasi ve özgürlükleri geri getiren tek bir güç kalıyor. O gücün adı Cumhuriyet Halk Partisi'dir.

"ÜLKE İYİ YÖNETİLEMİYOR"

Ülke iyi yönetilemiyor. Demokrasi ayaklarımızın altından kayıp gidiyor. Medyanın, STK'ların, sendikaların, üniversitelerin, baroların ayağa kalkması lazımdı. 

"BU HALK SANA ONU VERMEYECEK"

Onun anladığı Başkanlık Sistemi ben Başbakan'ken hangi yetkilere sahipsem Cumhurbaşkanı olunca da aynı yetkilere sahip olmak isterim. Sen isteyebilirsin ama bu halk sana onu vermeyecek!

"İDDİA MAKAMI HÜKÜMETİN EMRİNDE"

Geldiğimiz noktada Türkiye'de adalet var diyebiliyor muyuz? Savcı, yargıç ve avukat adaletin üç öğesidir. Yargıçı hallettiler. İddia makamı da zaten hükümetin emrinde. Adalet Türkiye'de bu... Ama çözemedikleri birşey vardı avukatlar... Şimdi ne yaptılar avukatlara operasyon düzenlediler. Operasyon yapıyorlar evlerini bürolarını basıyorlar. Türkiye hukuk devleti olmak zorunda. Gerek iç hukukta gerek evrensel hukukta yargı mensuplarına özel düzenlemeler var. Onlar diğerleri gibi gözaltına alınmaz, diğerleri gibi sorgulanmazlar. Ama Türkiye'de hukuk yokki. Sabahın köründe giderim bürolarını basarım hepsini tutuklarım savcı olmasa bile ben basar alırım nasıl olsa polis devleti... 

"KENAN EVREN BİLE BUNU YAPMADI"

Özgürlük ve adalet isteyen her yurttaşın bu olaylar karşısında tepki vermesi gerek. Üniversitelerden, hukuk fakültelerinden ses çıktı mı? Hukuk fakültelerinde ders veren hocalar öğrencilerinin yüzlerine nasıl bakıyorlar? Öğrencilerine hukuku nasıl anlatıyorlar? ÇHD Başkanı arandığını duyunca atlamış uçağa Türkiye'ye gelmiş. Onlar sizden daha yurtseverdir sayın Recep Tayyip Erdoğan. Toplu davalarda Türkiye'de av başladı. Nerede muhalif birisi var yakala içeri... Bana Türkiye'yi eleştiriyorum diye kızıyorlar. Gerçekler acıdır Recep Bey. Kenan Evren bile bunu yapmadı. İlk kez bu ülkede yargı ayaklar altına alınmıştır.   

"İSTEDİĞİN KADAR GÖTÜR RECEP BEY ARKANDA"

Deniz Feneri'nde niye böyle yapmadılar? Arkanda Recep Bey var. İstediğin kadar çalabilirsin, istediğin kadar götürebilirsin. Sana kimse dokunamaz. Sana dokunan savcıyı da yargılarım. İşte geldiğimiz nokta burası.

"HSYK'NIN YERİ YÜKSEKTE DEĞİL, ÇUKURDA"

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK)'na sesleniyorum yeriniz yüksekte değil, düzdede değil malesef çukurda... 

Çiçekleri ne kadar koparırsanız koparın baharın gelmesini engelleyemeyeceksiniz!

Geldiğimiz noktaya bakın arkadaşlarını savunmaya gelen avukatlar hastanelik oluyor.

"BİZ BİR DİLEKÇE İLE KURULMADIK"

Biz bu ülkeyi kolay kurmadık. CHP'de bir dilekçeyle kurulmuş bir parti değil. Bizim köklerimizde anaların gözyaşları, bağımsızlık hareketi, Kuvayi Milliye vardır. Biz savaş meydanlarında onlar birilerinin bürolarında kuruldu. Bu ülkenin yurtseverleri namuslu insanları eğitilmişleri halkı sevenlerin birleştikleri partidir CHP. Direnişin umudun adresidir CHP. Ne zaman biri dara düşse bir CHP'li gelip kurtarmıştır. Üç büyük devrime imza atmış bir partiyiz. Cumhuriyeti kurduk, çok partili hayatı getirdik ve sosyal demokrasiyi getirdik. Sağlıklı bir demokraside Sosyal Demokrat partinin olmadığı bir ülke yoktur.

"KİBİR ŞEYTANDA VARDIR"

Kibire bakın siz "O oy sizin olsun diyor" sonra da diyor ki "Kibir şeytanda vardır" o zaman kendine dön bak...

Biz vatan toprağını imar planı olarak görmüyoruz, alınteri, göz yaşı ve kan var burada... İstanbul'a bakın ne hale getirdiler...

"ULUSALCILIK KAFATASÇILIK DEĞİLDİR"

Bizim altı okumuzdan biri milliyetçilik elbetteki milliyetçiyiz, elbetteki ulusalcıyız. Ulusalcılık kafatasçılık değildir. Bu ülkedeki herkesi kucaklıyoruz . Ulusalcılık budur. Biz birilerinin Ortadoğu'daki taşeronluğunu yapan bir parti değiliz. Bizim ulusalcılığımız bu ülkenin çıkarlarına göre şekillenmiştir. Biz bu ülkeyi pazarlayan bir anlayıştan gelmiyoruz.

"HEM ULUSALCIYIZ, HEM SOSYAL DEMOKRATIZ"

Biz ulusalcıyız ama aynı zamanda sosyal demokratız. Bizim siyaset anlayışımızın odağında insan var.

"HANGİ ÜLKENİN TAŞERONLUĞUNU YAPIYORSUN?"

Bizin sosyal demoktar anlayışımız ne ezen ne ezilen insanca, halkça bir düzen yatar. Ben sana bir soru sorayım? Hangi ülkenin taşeronluğunu yapıyorsun?

DERSİMLİ VEKİL İLE ÖRNEK VERDİ

Batı'nın Hasan Tahsin'i neyse Doğu'nun Diyap Ağa'sı da odur.

AYGÜN'E SERT GÖNDERME

Kurtuluş Savaşı sırasında etnik temizlik yaptığımız kesinlikle doğru değildir.

Mustafa Kemal, "savaş zorunlu olmadıkça bir cinayettir" demişti elbette savaşa karşıyız. Bütün kimliklere bütün inançlara saygılıyız. Bu partide görev alacakların bunu bilmesi gerek. Ülkemizi bu toprakları seviyoruz Bu topraklar için mücadele ettik. Bu topraklar için kan döktük. (CTE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com