Kılıçdaroğlu yasaya çok sert çıktı

Kılıçdaroğlu yasaya çok sert çıktı
CHP Parti Meclisi toplantısının açılış konuşmasını yapan Kılıçdaroğlu, Fransa Ulusal Meclisi'nde görüşülen yasaya sert eleştiriler yöneltti

 

CHP Parti Meclisi (PM) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Kılıçdaroğlu, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, PM'nin Türkiye'nin ağır ve yoğun gündemiyle toplandığını, bunun CHP'nin sorumluluğunu artırdığını söyledi.
 
PM toplandığı sırada Fransa Ulusal Meclisinde de ''1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasa teklifinin'' görüşüldüğünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, öğrencilik dönemlerinde Fransa'nın kendilerine özgürlükler ülkesi, düşüncelerin yasaklanamadığı ülke olarak öğretildiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, ''Çünkü Fransa'nın tarihinde 1789 aydınlanması vardır. 1789 devrimi sadece Fransa'da değil dünyada bir çığır açmıştır. Aydınlanmanın başlangıcıydı. Mücadele verilmiş, ciddi bedeller ödenmiş, düşünce özgürlüğünün üzerindeki bütün engellerin kaldırılması istenmişti'' diye konuştu.
 
Fransa'da büyük yapıların üzerinde ''özgürlük, eşitlik, kardeşlik'' kelimelerinin yazılı olduğunun görüldüğünü ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: ''Bugün geldiğimiz noktada Fransa kendi tarihine ihanet içindedir. Özgürlüğü savunan, özgürlük konusunda dünyada sembol olan bir ülke bugün düşünce özgürlüğüne siyasetçilerin kararıyla kelepçe vurmaktadır. Bunu anlamak mümkün değildir. 
 
"BİR VOLTER'İ BİR DE SARKOZY'Yİ DÜŞÜNÜN"
Bir Volter'i düşünün Volter'in Fransa'sını düşünün. 'Sizin düşüncelerinize katılmıyorum ama düşüncelerinizi özgürce dile getirebileceğiniz bir mücadelenin başında ben olacağım' diyen bir Volter'i düşünün bir de 21. yüzyılın başında Sarkozy'nin Fransa'sını düşünün. Nereden nereye savrulan bir ülkeyi düşünün. Kaldı ki Türkiye 1915 olaylarıyla ilgili olarak en sağduyulu çağrıyı bütün dünyaya yapmıştır. Arşivlerimizi açalım. Sadece Türkiye değil, elinde arşiv olan bütün ülkeler açsınlar. Rusya'sı da Ermenistan'ı da açsın arşivlerini. Tarihçileri göreve davet edelim. Tarihçilerin verdiği raporlara göre de oturalım kararımızı verelim. Günlük, sıcak siyasetin konusu tarihin derinliklerine götürülebilir mi? Tarihçilerin görevini siyasetçiler üstlenebilir mi? Bu çağ dışı anlayışı Fransa'da görmekten ben üzüntü duyuyorum. Bize öğretilen Fransa ile Sarkozy'nin Fransa'sı arasında çok fark var. 1789 Fransız Devrimi'nin üzerine büyük bir gölge düşürecekler.''
 
Fransa'daki çok sayıda sağduyulu tarihçinin, yazarın, bunun doğru bir hareket olmadığını söylediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Ama siyasetçinin gözü kararmışsa, intikam duygusuyla hareket ediyorsa, önyargılarla hareket ediyorsa zaten oradan ciddi bir kararı beklemek de mümkün değildir'' dedi.
 
"12 EYLÜL ÜRÜNÜ PARTİNİN ATAMALARI"
Kılıçdaroğlu konuşmasında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'na bazı atamalar yaptığını anımsattı.
 
Atatürk'e karşı ön yargının en belirgin olarak ortaya çıktığı dönemin 12 Eylül dönemi olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: ''Atatürkçülüğü kullanıp Atatürk'e karşı duran dönem 12 Eylül dönemidir. O dönemde Cumhuriyetin başyazarı bir yazı yazmıştı. 'Siz böyle Atatürk'ü yorumluyorsanız ben Atatürkçü değilim' diye.
 
O yazısı dolayısıyla da sansür yemişti. O dönemde Atatürk'ten adeta intikam alır duygusuyla kinle hareket edilerek vasiyeti çiğnendi. Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu kapatıldı, resmi devlet dairesi haline dönüştürüldü. Dün oraya atamalar yapıldı. 12 Eylül ürünü olan bir partinin atamalarıdır bunlar. O partiye yandaşlık yapanların atamalarıdır bunlar.'' 
 
"BU KİŞİ ORADA NASIL GÖREV YAPACAK"
Ataması yapılan kişilerden birinin yazdığı bir yazıda ''Atatürkçülüğün bir tür cehaleti, kifayetsizliği, ilme ve fikre uzaklığı bağnazlığı gizlemek için icat edilmiş bir maske olduğunu, uzun yıllar boyu tecrübe ederek öğrendim'' dediğini ileri süren Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti:
 
''Ve şimdi bu kişi Atatürk'ün ismi olan bir kuruma yönetim kurulu üyesi olarak atanıyor. İnsanda biraz vicdan olur, ahlak olur, insanda biraz tarihe saygı olur. İnsanda biraz Mustafa Kemal'e saygı olur. Şimdi ben merak ediyorum bu kişi orada nasıl görev yapacak. Eğer bu sözlerinin arkasındaysan sen oradan istifa etmek durumundasın. İstifa etmiyorsan kusura bakma seni adam yerine koymazlar. Ya sözlerinin arkasında dur ya da o görevden ayrıl.''
 
"HÜKÜMET NASIL SAVAŞA GİRERİMİN ARAYIŞI İÇİNDE"
İç sorunların yanı sıra dış sorunların da olduğuna dikkate çeken Kılıçdaroğlu, ''Bir Hükümet düşünün 'nasıl savaşa girebilirim' onun arayışı içinde. Hangi amaçla giriyorsunuz siz? Hangi amaçla böyle bir arayışın içindesiniz? Bunu anlamak mümkün değil. Türkiye kendi bölgesinde lider ülke olacaksa, saygın ülke olacaksa bugüne kadar izlediği dış politikadaki tutarlılığıyla bu olur.
 
AKP Hükümetiyle beraber dış politikadaki tutarlık bitmiştir. Ülkelerin iç işlerine doğrudan müdahale ediyoruz biz. Hangi amaçla müdahale ediyorsunuz siz? Üstelik bunu kendi özgür iradesiyle de yapmıyor. Batının egemen güçlerinin Ortadoğu'daki taşeronu olarak yapıyor bunları'' diye konuştu.
 
Irak'ta özgürlük ve demokrasi adına bir savaş yapıldığını, ancak sonucunda büyük bir insanlık dramının ortaya çıktığını ifade eden Kılıçdaroğlu, Kızılhaç'ın verilerine göre 1 milyon 200 bin Iraklının öldürüldüğünü, çok sayıda kadının dul, çocuğun da yetim kaldığını kaydetti.
 
Şimdi aynı oyunun Suriye de oynanmak istendiğini ileri süren Kılıçdaroğlu, ''Ama arada bir fark var, orada batının egemen güçleri kendileri gelip yaptılar, biz sesimizi çıkarmadık. Yol vermek istediler parlamento izin vermedi. Şimdi Irak'ta oynanan oyunu kendi askerleriyle değil Tayyip Erdoğan aracılığıyla bizim askerlerimizle yapmak istiyorlar. Buna izin vermeyeceğiz. CHP olduğu sürece bu çarpıklıklara izin vermeyeceğiz'' diye konuştu. (SYK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com