Kılıçdaroğlu'ndan 1 Eylül mesajı

Kılıçdaroğlu'ndan 1 Eylül mesajı
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, "Tüm dünyanın barışı selamladığı bugün aslında Dünya’nın barışa en fazla ihtiyaç duyduğu gündür" dedi.
Nazi Almanya’sının 1939 yılında Polonya’ya saldırdığı gün olan 1 Eylül'ün yıllardır Dünya Barış Günü olarak kutlandığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
 
"Dikta ve baskı rejimleri altında ezilen Ortadoğu ve Kuzey Afrika halklarının demokrasi, özgürlük, eşitlik ve refahtan hakça pay alma isteğiyle başlattıkları Arap baharı bugün egemen güçler tarafından kendi emelleri doğrultusunda kontrol edilmek istenmektedir. Türkiye, bu kontrolü sağlamak için savaş dâhil her yolu denemeye hazır olan egemen güçlere karşı bölge halklarının meşru isteklerinin savunucusu olmalıdır. Bu, Cumhuriyetimizin temel dış politika düsturu olan 'Yurtta barış Dünya’da barış' ilkesinin de bir gereğidir.
 
Geleneksel olarak istikrar yaratıcı, barış kurucu, ara bulucu olarak tüm komşularının güven ve itibarına sahip bulunan Türkiye, bugün Suriye’ye yönelik olarak uygulanan dış politika ile; bir yıl içinde bütün komşularıyla ve bölge ülkeleriyle kavgalı, savaş kışkırtıcısı, güvenilmez, hatta dostluğu ve yakınlığı tehlikeli bir ülke haline gelmiştir. Türkiye, uluslararası camianın saygın ve ağırlıklı bir üyesi konumundan egemen güçlerin bölgedeki maşası durumuna süratle sürüklenmektedir. Bu gidişe dur denilmesi lazımdır. Türk halkı savaş istememektedir. Türk halkı tüm sorunların barış içinde çözülmesini istemektedir. Bölgemizin ve dünyanın, özellikle ülkemizin gerginliklere ihtiyacı yoktur!"
 
"TÜRKİYE'NİN İHTİYACI İÇ VE DIŞ BARIŞTIR"
 
 Savaş çığırtkanlığı ve Silivri zihniyetli mahkemelerle, barışın sağlanamayacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Türkiye’nin ihtiyacı, hukukun üstünlüğüne, adalete, demokrasiye ve özgürlüğe dayalı tam bir iç ve dış barıştır" diyerek şunları söyledi:
 
"Gerçek bir barış, ortak aklın yaygın bir ulusal uzlaşı içinde oluşturacağı birlik ve beraberlik ile sağlanır. CHP, bunu gerçekleştirebilmek için kararlılıkla ve tüm gücüyle çalışacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle başta ülkemiz olmak üzere, komşularımıza, mazlum milletlere ve insanlık dünyasına barış diliyor, barışın egemen olacağı bir ülkede, bir coğrafyada, bir dünyada yaşamak özlemiyle sevgiler saygılar sunuyorum." (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com