Kılıçdaroğlu'ndan Balyoz Tutuklamalarına İlk Tepki

Kılıçdaroğlu'ndan Balyoz Tutuklamalarına İlk Tepki
Kemal Kılıçdaroğlu, ''Balyoz Darbe Planı'' davasında, eski kuvvet komutanlarının tutuklanmasını değerlendirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Balyoz Darbe Planı'' davasında, eski kuvvet komutanlarının tutuklanmasıyla ilgili olarak, ''Önemli bir süreç. Herkes olayı büyük bir dikkatle izlemeye çalışıyor. Biz de hem dikkatle hem de kaygıyla izliyoruz. Yargı siyasallaştığı ölçüde Türkiye bedel ödeyecektir. İnsanlar bedel ödeyecektir. Deliller toplandıysa tutuklanmalarına gerek yok ama deliller toplanmadığı ve gerçekten ciddi bulgular varsa o zaman bu konuda kamuoyunu tatmin edici açıklama yapmaları gerekiyor. Yargı süreci işleyecektir bizler de takip edeceğiz haksızlık hukuksuzluk var mıdır, yok mudur zaten onları yakından takip ediyoruz" dedi.

Türk Hava Yolları'nın tarifeli uçağı ile saat 11:30'da İstanbul'dan Adana'ya gidişinden önce Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda gazetecilerin ''Balyoz Darbe Planı'' davasında, eski kuvvet komutanlarının tutuklanmasıyla ilgili olarak sorularını cevaplandıran CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Referandum süreci içerisinde anayasa oylamaları sırasında yargının siyasallaşmasının doğurabileceği tehlikeleri bütün ayrıntılarıyla anlatmaya çalışmıştım. Ve kararın çoğu kez siyasal mekanizmalar tarafından alınacağını yargının da alınan bu kararları yargı kararı imiş gibi onaylayacağını ve ortaya çıkacak böyle bir durumun da Türkiye'de demokrasi ve özgürlükler açısından son derece büyük risk oluşturacağını ifade etmiştim. Yaptığım başka değerlendirmelerde de aynı sonuca yine ulaşmıştık. İşin gerçeği şu: yargı siyasallaştığı ölçüde Türkiye bedel ödeyecektir. İnsanlar bedel ödeyecektir" dedi.

Deniz Feneri davası
Gerçekten ciddi bulgular varsa bu konuda kamuoyunu tatmin edici açıklama yapmaları gerektiğini belirten Kemal Kılıçdaroğlu, "Biz isteriz ki yargı siyasallaşmasın insanlar oraya kendileri geldiler. Deliller toplandıysa tutuklanmalarına gerek yok ama deliller toplanmadığı ve gerçekten ciddi bulgular varsa o zaman bu konuda kamuoyunu tatmin edici açıklama yapmaları gerekiyor. Yargının siyasallaşmasından duyduğumuz endişe şu değerli arkadaşlar, bu davanın siyasallaştığı ta başından beri belliydi. Sayın başbakan bu davanın savcısı olduğunu defalarca ifade etmişti. Bakınız bir Deniz Feneri davası var. Daha dava bile açılmadı Deniz Feneri olayı var. İki yıldan fazla süre geçti ne oldu bu Deniz Feneri'ne hala sorarız. Sonuçlandı mı sonuçlanmadı mı, ne oldu? Almanya'da yargılandılar Almanya'da mahkum oldular faillerin Türkiye'de olduğu söylendi. Ama hiç kimse bir şey yapmıyor. Herkes yine elini kolunu sallayarak geziyor o nedenle davanın siyasallaşması, yargının siyasallaşması Türkiye'de demokrasinin önüne çıkacak en büyük engel olarak kendisini gösteriyor. Düşüncelerim bu" diye konuştu.

"Kaygıyla izliyoruz"
İlk kez kuvvet komutanları tutuklandığı yönündeki bir soruya Kılıçdaroğlu, şöyle yanıt verdi: "Önemli bir süreç herkes olayı büyük bir dikkatle izlemeye çalışıyor. Biz de hem dikkatle hem kaygıyla izliyoruz. Kuşkusuz ortada nelerin olup olmadığını bilmiyoruz. Ama medyaya yansıdığı kadarıyla tutarsız bazı delillerin olduğu belli kişilerin toplantıyla katıldığı iddia edilen tarihte yurtdışında görevde oldukları söylendi yazıldı çizildi. Kişilerin bu konudaki açıklamalarını savcılara verdiği söylendi. Tabi işin ilginç tarafı şu bir davada kendinizin beklentilerine uygun olarak karar verecek yargıçları atamaya kalkarsanız, kamuoyuna böyle bir imaj verirseniz çıkan karar ne olursa olsun her zaman tartışmalı olur. Yargıçların değiştirilmesi gerçekten kamuoyunu tatmin etmiş değil, en azından bizi tatmin etmiş değil. Hangi gerekçeyle niçin yargıçları değiştiriyorsunuz. Bu konuda kaygılarımız var onu ifade edeyim arkadaşlar."

"Takip edeceğiz"
Bundan sonra süreç nasıl işleyecektir sorusuna Kılıçdaroğlu, "Yargı süreci işleyecektir bizler de takip edeceğiz haksızlık hukuksuzluk var mıdır, yok mudur zaten onları yakından takip ediyoruz arkadaşlarımız gidiyorlar bakıyorlar nerede bir insan hakları ihlalleri varsa o ihlallere ilgi gösteriyorlar . Onları kamuoyu ile paylaşmaya çalışıyoruz.Bunu yapacağız tabi bu bizim görevlerimizden birisi. Çünkü biz sonuçta bu ülkede demokrasi istiyoruz bu ülkede özgürlükleri istiyoruz bu ülkede hukukun üstünlüğünü istiyoruz biz. Hukukun üstünlüğünü halka götürüp biz hukukun üstünlüğünü sağlayacağız diye meydanlarda bağıracaksınız sonra kendi hukukunuzu oluşturacaksınız. Bu olmaz. Üstünlerin hukuku oluşturuluyor şu anda güçlülerin hukuku oluşturuyor şu anda aileler perişan ediliyor şu anda dolayısıyla biz yargılama süreci objektif olduğu sürece buna saygımız var, ama yargılama süreci siyasallaştığı sürece de bundan kaygımız var" şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com