Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan'a önemli soru

Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan'a önemli soru
Gelişmelerle ilgili konuşan Kemal Kılıçdaroğlu 'Hırsızlığın komplosu mu olur?' diye sordu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'de hukukun ayaklar altına alındığını belirtirken, Başbakan Erdoğan'a sert sözlerle yüklendi. Kılıçdaroğlu, "Şimdi çıkmışlar, bunu komploya bağlıyorlar. Ne komplosu? Hırsızlığın komplosu mu olur? Eğer komploysa, bu milletin başına getirdiler zaten seni, milletin yakasına yapıştın, düşmüyorsun o yakadan" dedi.

Kılıçdaroğlu, Çankaya Belediyesi'nin Engelsiz Dershane Eğitim Merkezi'ni ziyaret etti. Burada, yargıda yaşanan son gelişmelerle ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin süratle hukuk devleti olmaktan çıktığını belirtti. Yürütme organının yasama ve yargıya açıkça baskı kurduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Savcının elinden soruşturma yaptığı dosyalar alınıyor ve ilgili Başsavcı çıkıyor televizyonlara 'O savcının görevi değil' diyor. 2 yıldır soruşturma devam ediyor, aklına yeni mi geldi senin?" diye konuştu.

"ADALET BAKANI GÖRÜŞTÜ, BAŞSAVCI DOSYAYI ALDI"

Adalet Bakanlığından istifa eden Sadullah Ergin'in İstanbul'a gidip yolsuzluk ve rüşvet operasyonu dosyasına müdahale edeceğini ifade ettiklerini anımsatan Kılıçdaroğlu, "Hemen yalanlama geldi, yoktur böyle bir şey diye. Arkasından bir gerçeği gördük, Adalet Bakanı gitti ve görüşmeleri yaptı. Görüşmelerden sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı yolsuzluk yapan savcının elinden dosyasını aldı" dedi.

"SENİN HER TARAFIN ŞÜPHELİ SADECE ABDESTİN DEĞİL"

HSYK'nın değişiklik yapılan Adli Kolluk Yönetmeliği'nin anayasaya aykırı olduğuna dair açıklamasını anımsatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Yargının kalbi söylüyor, beyni söylüyor bunu; 'Bize müdahale ediliyor', 'Yaptığınız yönetmelik değişikliğiyle yolsuzluğun ve rüşvetin üzerine gidilemez' deniyor. Bir siyasal iktidar, yolsuzluk ve rüşveti nasıl korur? Aklım almıyor. Bütün yaşamım boyunca böyle bir tabloyla Türkiye Cumhuriyeti ilk kez karşılaşıyor. 'Efendim bizim abdestimizden şüphemiz yok diyorlar. Abdestinden şüphen yoksa neden yönetmeliği değiştiriyorsun? Abdestinden şüphen yoksa neden savcının elinden o dosyayı alıyorsun? Abdestinden şüphen yoksa dört Bakanın önüne neden istifa dilekçelerini koydun? Abdestinden şüphen yoksa o dört Bakana, 'Beni savunan bir açıklama yapın' diye neden baskı kurdun? Senin her tarafın şüpheli sadece abdestin değil. İnancın da şüpheli senin."

"HIRSIZLIĞIN KOMPLOSU MU OLUR?"

İktidarın milyarlarca dolarlık bir rüşvete bulaştığını ve paniğin de bundan kaynaklandığını ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Benim üzüldüğüm nokta, bugün geldiğimiz noktada dünyaya rezil olduk. Yolsuzlukları savunan, savcıları görevden alan, polisle yargıyı karşı karşıya getiren bir iktidar. Savcı ifade alacağım diyor, İçişleri Bakanı 'Hayır o polis onu getirmeyecek' diyor. Neden, hırsız hırsızlığına devam etsin diye. İnsanda biraz utanma olur, insanın biraz yüzü kızarır. Şimdi çıkmışlar, bunu komploya bağlıyorlar. Ne komplosu?

Hırsızlığın komplosu mu olur? Eğer komploysa, bu milletin başına bir komplo getirdiler zaten; seni buraya, sen milletin yakasına yapıştın, düşmüyorsun o yakadan. Köşeyi döndün. Bir Başbakan bir banka genel müdürünün evinde, ayakkabı kutusunda saklanan parayı savunur mu arkadaşlar? Böyle bir örnek dünyada var mıdır acaba?

İmam hatip okulu yapılacakmış o parayla... Tamamen yalan. O paraların tamamı tüyü bitmemiş yetimin haklarından elde edilen paralardır. Ne söyleyeyim, o parayı yiyenler, yolsuzluk yapanlar, tüyü bitmemiş yetimin hakkını gasp edenlere zehir zıkkım olsun diyeyim, başla ne söyleyeyim?

Hukuk devleti diye bir devlet kalmadı. Ayaklar altına alındı hukuk devleti. Böyle bir yapıyı Türkiye hiç görmedi, ilk kez tanık oluyor ve hepimiz seyrediyoruz." (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com