Kılıçdaroğlu'ndan Basın Özgürlüğü'nde 'Küme Düşme' Tepkisi...

Kılıçdaroğlu'ndan Basın Özgürlüğü'nde 'Küme Düşme' Tepkisi...
CHP Lideri Kılıçdaroğlu Türkiye’nin basın özgürlüğü alanında küme düşmesini değerlendirirken, “Eğer bir ülkede özgürlük medyanın elinden alınıyorsa o toplum özgür değildir” dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin basın özgürlüğü sıralamasında gerilemesi hakkında değerlendirme yaptı. Değerlendirmenin satırbaşları şöyle...

İLK TEPKİYİ ÜNİVERSİTELER VERMELİ!

"Medya üzerinde büyük baskıların olduğunu biliyoruz. İktidarın kendisi için bir havuz medyası oluşturduğunu da biliyoruz. Binin üstünde gazetecinin görevlerine son verildiğini biliyoruz. 44  gazetecinin hala hapiste olduğunu biliyoruz.

BÖYLE DEMOKRASİ OLMAZ!

Bütün çağdaş dünya Türkiye’deki bu durumu  kaygıyla izliyor, bizde kaygıyla izliyoruz. Bir demokraside olmaması gereken bir süreci yaşıyoruz. İnsanların bilgi edinme hakları ellerinden alınıyor. Havuz medyasına baktığınızda aynı manşetlerin atıldığını görüyorsunuz ve tek merkezden bunların yönetildiğini görüyorsunuz. Böyle bir demokrasi olmaz.

ÇOK CİDDİ SORUNLARIMIZ VAR!

Elbette uluslararası kuruluşlar Türkiye’de medyanın özgür olmadığını, gazetecilerin özgürlüklerin ellerinden alındığını biliyorlar ve yayınlıyorlar. Önemli olan onların yayınlaması değil, önemli olan Türkiye’de üniversitelerin suskunluğu. Eğer bir ülkede özgürlük medyanın elinden alınıyorsa o toplum özgür değil demektir. Ona ilk tepkiyi vermesi gereken bu ülkenin aydınları ve üniversiteleri. Eğer onlar sessizliklerini koruyorlarsa o zaman bu ülkede çok ciddi bir sorunumuz var demektir” (BEE)

Basın özgürlüğü sıralamasında, Türkiye özgür olmayan ülkeler arasına girdi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com