Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a Dersim yanıtı

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a Dersim yanıtı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Dersim konusunda Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarını yanıtladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Dersim konusunda Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarını yanıtladı: "Özür dilemek yetmez. Devletin arşivlerini açacaksın. Dersim sürgünleri var. Sürgün edilen ailelere toprakları vereceksin. Bunu yapabiliyorsan sorunumuz yok"

Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi: "Türkiye’nin gündemi şu anda farklı bir alan. Tarihimizle yüzleşmek. Plan Bütçe Komisyon üyteliği yaptığımda dedim ki her ülke kendisi için gizli olan pek çok belgeyi saklar. Ama bunun süresi vardır. Süre dolunca açıklanır belgeler. Açıklanır ki insanlar tarihiyle yüzleşsin"

NEDEN AÇIKLANMIYOR BU BELGELER

Demiştim ki tarihimizde acı çeken çok insan var. Cemil Meriç, Nazım Hikmet gibi.. Sanatçıların ne kadar acı çektiğini biliyoruz. Demiştim ki devletin arşivinde kim bilir ne belgeler var. Neden açıklanmıyor bu belgeler.

"TARİHİMİZLE YÜZLEŞELİM DEDİK"

Biz 2002’den sonra ‘tarihimizle yüzleşelim’ dedik. Ama siz kabul etmediniz.

‘BAŞBAKAN ÖZÜR DİLESİN’ DEDİM

O dönem AKP bunu kabul etmedi. Daha sonra Dersim olayları gündeme geldi. Ben Hürriyet’e açıklama yaptım. Sayın Başbakan’ın özür dilemesini istedim. ‘Ben özür dilemem’ dedi ama dün özür diledi.

ÖZÜR YETMEZ, DEVLETİN ARŞİVLERİNİ AÇACAKSIN

Özür dilemek yetmez. Açıkladığı belgelerin hiçbiri kamuoyunun bilmediği belgeler değil. Açıkladığı kitap benim 1970’lerde Türk Tarih Kurumu’nda okuduğum kitap. Özür yetmiyor. Devletin arşivlerini açacaksın. Devletin arşivleri açıklanacak ki bizler bilelim. Neden devletin arşivlerini açmıyorsun

DERSİM ACISINI SÖMÜRÜYORLAR

Şimdi Dersim’in acısını sömürerek başka amaçlara ulaşmak istiyorlar. Devletin arşivlerini açmak bir yönüyle yeter ama eksik. Dersim sürgünlerinin arşivlerinin de açıklanması lazım.

O DEFTERLERİ VERMEDİLER

Başbakan bilir ben o defterleri istedim. Vermediler. Niye vermiyorlar. Ben ‘özür dile’ deyince dedi ki ‘’Kılıçdaroğlu dersim arşivlerini açarım’ dedi. ‘Aç’ dedim. Dün ‘arşiv yok’ diyor. Var. O arşivleri açacaksın. Dersim sürgünleri var. Sürgün edilen ailelere toprakları vereceksin. Bunu yapabiliyorsan sorunumuz yok. Dersimli acısını AKP'ye sömürtmez, sömürttüremez"

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com