Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a yanıt

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a yanıt
CHP'nin çağrısına, "AK Parti Meclis'e gelmeyecek" diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan yanıt geldi: Biz Meclis'i toplayacağız.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, CHP'nin TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırmasına ilişkin sözlerine, "Bu parlamentonun olağanüstü toplanması Türkiye'nin olağanüstü koşullarında doğaldır. Bir başbakan eğer bu olağanüstü koşulları göremiyorsa kördür. Parlamentoyu biz davet edeceğiz, bu bizim tarihi sorumluluğumuzdur. Kendisinin parlamentoya gelip gelmemesi de kendilerinin takdirindedir" yanıtını verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazete, ajans, televizyonların Ankara temsilcileriyle iftar yemeğinde buluştu. CHP Genel Başkanı, gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını da yanıtladı.

Bir gazetecini, Başbakan Erdoğan'ın, CHP'nin TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırmasına ilişkin, ''Şu anda ayın 14'ünde Meclis'e böyle bir toplantı daveti yapıyor. AK Parti, bölücü terör örgütünün CHP gibi kuyruğuna takılacak bir parti değildir" dediğini hatırlatması üzerine CHP Genel Başkanı, şu yanıtı verdi:

"Bu Meclis gazi Meclisidir. Bu parlamentonun olağanüstü toplanması Türkiye'nin olağanüstü koşullarında doğaldır. Bir Başbakan eğer bu olağanüstü koşulları göremiyorsa kördür. Türkiye'nin gerçeklerinden uzaktır. İran'a bakın, Suriye'ye bakın, Irak'a bakın, Rusya'ya bakın, Çin'e bakın. Bütün bu olaylar ve o ülkelerden gelen söylemler nerede görüşülecek nerede tartışılacaktır? Sayın Başbakan bütün bu olaylar konusunda Meclis'te grubu bulunan hangi siyasal partiye gelip bilgi vermiştir? Kapalı bir rejimse bilgi vermeye gerek yok, demokrasiyse gelip bilgi vermek durumundadır. Terörde geldiğimiz nokta iç açıcı değildir. Öngörüsüz bir Sayın Başbakan vardır. Gerçekleri görmekten uzak bir Başbakan vardır. Biz parlamentoyu toplayacağız, kendisi gelmeyebilir, kendisinin bileceği iştir ama biz tarihi bir sorumluluğu yerine getirmek durumundayız. Bugün parlamento toplanmayacaksa hangi gün toplanacaktır. Suriye'de olanlar o olayların yarın Türkiye'ye sıçramayacağını kim garanti ediyor. Milli bir politika izlenmiyor. O nedenle terörün yönlendirdiği bir AKP var. "Terör örgütünün kuyruğuna takılan' diye bir ifade kullanmış, kendisine şunu çok açıkça sormak isterim, Oslo'daki görüşmeleri CHP mi yaptı? Dün söylediğini bugün unutan, Oslo görüşmelerinin arkasındaki gerçekleri hala kamuoyuna açıklamayan kimdir? Biz kendisine terör olayının toplumsal uzlaşma ile çözülebileceğini söyledik, dört siyasal partinin bir araya gelmesini söyledik, Meclis'i adres gösterdik.Kendi parlamentosuna bilgi vermiyor, yabancı dışişleri bakanlarına ellerindeki bütün bilgileri veriyorlar.

Parlamentoyu biz davet edeceğiz, bu bizim tarihi sorumluluğumuzdur. Kendisinin parlamentoya gelip gelmemesi de kendilerinin takdirindedir. Kararı da halk verecektir."

CHP Genel Başkanı, "İçim acıyor. Rahatsızım. Ülkenin bu hali karşısında rahat uyuyamıyorum. Başbakan huzur içinde" diye de konuştu.  (EAK)

Kaynak: anka
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com