Kılıçdaroğlu'ndan HSYK'ya jet yanıt (VİDEO)

Kılıçdaroğlu'ndan HSYK'ya jet yanıt (VİDEO)
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan HSYK’yanıt gecikmedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HSYK 1'inci Daire Başkanı İbrahim Okur'un, ‘Şerefli bir Türk hakimi olarak hiç kimseden özür dilemeyiz’ sözlerine N.Ç. davası üzerinden cevap verdi. Kılıçdaroğlu, ‘O şerefli arkadaşıma şunu sormak isterim; N.Ç. davasında karar verenlerin kendileri tarafından oraya atandığını biliyor mu acaba? Eğer daha fazla konuşursak altında kalırlar. Otursunlar yargıya baksınlar. Yargı kokuyor’ dedi.

Açılış ve temel atma törenleri ile Hamsi Festivali'ne katılmak üzere Zonguldak'ın Ereğli İlçesi'ne giden Kılıçdaroğlu, partisinin ilçe teşkilatı önünde de kalabalık bir partili grup tarafından karşılandı. Burada partililere hitap eden Kılıçdaroğlu, Ereğli'nin ekonomik sorunları olduğunu, bunların başında işsizliğin geldiğini söyledi. Dünkü Adana ziyaretini hatırlatan Kılıçdaroğlu, bu kentin işsizlikte Türkiye'nin 1 numaralı ili olduğunu, İstanbul'dan sonra sanayinin filizlendiği bir Anadolu kenti Adana'da da işsizliğin en yüksek noktada olduğunu savundu.

İşsizlik 2010’de daha da artacak

Türkiye'nin önümüzdeki yıl çok daha büyük ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalacağını öne süren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

‘Büyüme hızımız için hükümet, '2.5' dedi. IMF, 'Siz 2.5 bile büyüyemezsiniz, 2 büyüyeceksiniz' diyor. Nüfus artış hızı yüzde 3. Bırakın hafifletmeyi, bırakın aynı durumda durdurmayı, işsizlik daha da artacak. Gençlerdeki işsizlik oranı yüzde 22. Ama asla umutsuz olmayacağız. Asla karamsar olmayacağız. Çünkü bu ülkede halkın iradesini temsil eden, halktan güç alan CHP var.’

Bizim projelere sahip çıktılar

Kılıçdaroğlu, seçimlerden önce açıkladıkları projeleri şimdi hükümetin ele almaya başladığını ileri sürerken, ‘Demek ki bizim projelerimiz hayali değil. Demek ki biz doğruları söylüyoruz. Şimdi geldiler bizim projelere sahip çıktılar. Sahip çıksınlar, seviniyoruz. Hatta bütün projelerimizi, 41 projemizi de getirsinler, söz veriyoruz tamamına destek vereceğiz. Hiç, 'bizden özür dilesinler' diye de bir şey söylemiyoruz’ diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, bir partilinin 'Kanal İstanbul Projesi'ni hatırlatması üzerine ‘Kanal İstanbul'u hatırlatmayın. Zaten zor durumda, bitmiş, bütün moralini bozmayalım. Onlara girmeyelim. Onların zamanı var’ dedi.

Yargının militanlaşmasına izin vermeyiz

Adalet duygusunun zedelendiğini belirten Kılıçdaroğlu, adaletin olmadığı bir yerde demokrasi ve özgürlüğün de olmayacağını kaydetti.CHP Genel Başkanı ’Adaletin olmadığı yerde tuz kokmuştur’ diyerek sözlerine şöyle devam etti: ‘Biz adaleti her yerde, her ortamda yüceltmek zorundayız. Yargıyı eleştirirken de biz çok dikkatli davranıyoruz. Ama yargının militanlaşmasına, bir siyasal partinin arka bahçesi olmasına izin vermeyiz.’

Özel yetkili mahkemeler, operasyon mahkemesi

Kılıçdaroğlu, özel yetkili mahkemelerin de birer operasyon mahkemesi olduğunu söylerek, projelerinin arasında özel yetkili mahkemelerin kaldırılması da olduğunu ifade etti.

HSYK'ya cevap

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin, HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur'un, 'Şerefli bir Türk hakimi olarak hiç kimseden özür dilemeyiz' sözüne hatırlatması üzerine ise şöyle konuştu:

Bir kimsenin şerefli olup olmadığına, o kişi karar vermez. Kişinin şerefli olup olmadığına 3'üncü kişiler karar verirler. Ben, 'Şerefliyim' demekle şerefli olmam. Bir başkası da, 'Ben şerefliyim' demekle o da şerefli olmaz. Bizim yaptığımız net eleştiriler var. Ben onlara yanıt bekliyorum. Siz Deniz Feneri savcılarını hangi gerekçeyle görevden aldınız Ben bunun cevabını bekliyorum. Şerefliymiş. Bana bunun cevabını veriyor mu Sayın Haberal, kendisinin yargılandığı mahkemenin üyelerini mahkum ettirdi. Bunlar davadan çekilmedi mi Hayır, çekilmedi. Nasıl güveneceğiz biz o yargıçlara Bir duruşmayı vicdanın terazisinde değil de, onu kan davası haline dönüştürerek karar verme sürecine getiren bir yargıca siz nasıl güveneceksiniz. Seçtikleri yargıçlara baksınlar. O şerefli arkadaşıma şunu sormak isterim. N.Ç. davasını çok iyi biliyor değil mi. O davada karar verenlerin kendileri tarafından oraya atandığını biliyor mu acaba. Eğer dafa fazla konuşursak altında kalırlar. Otursunlar yargıya baksınlar. Yargı kokuyor. Bir yargıç, Yargıtay'dan istifa ediyor. 'Yargıtay'da olanları artık benim midem kaldırmıyor' diyor. Acaba bu söze kulak veriyor mu?’

‘Perdenin önünde başka, arkasında başka’

Viyana'da, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak arasındaki karşılıklı protestoyı da değerlendiren Kılıçdaroğlu, ‘Perdenin önünde başka, perdenin arkasında başka bir tablo var. Perdenin önünde halkı kandırmak için her şeyi yapıyorlar. İsrail'i protesto vs. Bürüksel'de kapalı kapılar ardında, otel odalarında pazarlık yapanlar kimlerdi? Malatya Küreci'ye İsrail kalkanını kuran kim Başka bir ülke mi Hangi gerekçeyle biz onu yapıyoruz İsrail'in güvenliğini sağlamak için. Oradan elde edilecek bilgileri birinci elden İsrail'e vermek için. Kimi kandırıyorlar’ dedi.

Kılıçdaroğlu, İzmir'de karakoludaki dayak olayının hatırlatılması üzerine ise ‘Türkiye'nin geldiği süreç. Baskı, terör her yerde var. Medya üzerinde var, karakolda da olacak’ yorumunu yaptı.

(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com