Kılıçdaroğlu'ndan MİT yasası çıkışı

Kılıçdaroğlu'ndan MİT yasası çıkışı
Kılıçdaroğlu "Hukuk devletinde böyle saçmalık olmaz" dedi.

"MİT yasa teklifi hukuk cinayeti"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MİT Kanunu'nda değişiklik yapan teklifi, ''trafik ışıklarında kırmızı ışığı kaldırmak kadar aptalca bir teklif'' diye niteleyerek, ''Bu bir hukuk cinayetidir'' dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grubunda, Adalet Komisyonunda bugün görüşülecek olan MİT Kanunu'nda değişiklik yapan teklifi değerlendirdi.

''Bu yasa teklifi, çok aptalca bir teklif'' diyen Kılıçdaroğlu, ''Bu trafik ışıklarında kırmızı ışığı kaldırmak kadar aptalca bir tekliftir. Böyle bir rezalet, TBMM'de nasıl tartışılacak, korkunç bir şey. Hukuk, bu cinayetin sözcüsü olamaz. Bu bir hukuk cinayetidir'' görüşünü savundu.

Kılıçdaroğlu, bu teklifi kanunlaştırmanın, bütün devleti ve sistemini, illegal, gayrimeşru hale getirmek anlamına geleceğini ileri sürerek, ''Bu utanca, kimse el kaldırmamalı'' çağrısında bulundu.

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından bazı satırbaşları:

Bu bir cinayettir


Bu bir hukuk cinayetidir. Bu teklifi kanunlaştırmak, hukuk devletini ve sistemini illagal hale getirmektir. TC kurulduğunda eşitlik, bağımsızlık, güçler ayrılığı ilkesi sağlam bir zeminde oluşturuldu. Hukuk katliamı yapılsın diye değil. Bu yasa teklifi kabul edilirse, ortaya çıkacak bütün faili meçhul cinayetlerin tek sorumlusu Erdoğan olacaktır.

Bu özel mahkemelerin yargıçlarına savcılarına güvenmiyoruz diyorsanız, devletin illegal yapının içinde boğmayın, gelin hep beraber özel yetkili mahkemeleri kaldıralım ve bu karışıklığa son verelim, temiz bir yapı ,içinde yargı sistemini yeniden oluşturalım.

Güçler ayrılığı ilkesi

Bizim hakkımıza güçler ayrılığı ilkesinin tam oturmasıdır.

Yarın bu namlular sana dönecektir, bunu unutma. 

Yaşananlar yetmiyormuş gibi , polisleri de görevden alıyorsunuz. Ve savcılar "soruşturm ciddidir" açıklaması yapıyor. Suçlanan kişi devletin bütün sırlarına sahip olan kişi, her türlü delili karartabilecek nitelikte, her türlü manipülasyonu yapoabilecek konumda, yeni deliller üğretebilecek durumda. Bakanlık bütün gücü ona veriyor. Siz MİT Müsteşarını orada tutarak ne yapacaksınız? Yasalar herkes içindir. Bir kişi için özel yasa çıkmaz. Çıktığı zaman hukuk ve demokrasi zedelenir.

Başbakan korkuyor

Anlaşılıyor ki Başbakan olayın kendisine ulaşmasından korkuyor.

Biz demokrasiden, hukuk üstünlüğünden yanayız, güçler ayrılığı ilkesinden yanayız, sağır olanların tamamı bunu duysun. CHP olarak en baştan ne söylediysek, her yerde söylemeye devam ediyoruz.

Makamı, rütbesi, ünvanı ne olursa olsun Hukukun üstünlüğü herkes için gereklidir.

Üniversite rektörleri neden uyuyor?

Ben bu ülkede düşüncelerimi özgürce açıklayacağım. Buradan sivil toplum kuruluşlara ve barolara sesleniyorum, AKP yandaşlığını yapan rektörlere sesleniyorum. Neden sesiniz çıkmıyor?

Korkunun ecele faydası yok. Söyleyeceksiniz. Hem rektör olacaksınız hem de sesinizi çıkarmayacaksınız. Üniversite öğrencilerin ensesinde boza pişirmeye alıştınız. Ülkede Hukuk ayaklar altında. Bunlar üniversite mi Ortaçağ medresesi mi?

Başından beri söyledim. Özel yetkili mahkemeler kaldırılmalı.

Oraya biat etmiş durumdalar, ensesine vurup ağızlarından lokmayı alsalar yine sesleri çıkmıyor.

Bu utanmazlara açıkça söylüyorum. CHP'ye ne yazarsanız yazın asla yıldıramayacaksınız.

(NSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com