Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar

Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar
CHP Lideri partisinin grup toplantısında konuştu...

Gündeme dair önemli açıklamalar yapan CHP Lideri bir kamuoyu araştırması yaptıklarını ve sonuçlarını yarın açıklayacaklarını söyledi...

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları

4+4+4 DEĞERLENDİRMESİ


Eğitim Yasası, anayasadan daha önemlidir. Anayasa'ya bakın bir de. Toplumsal uzlaşma arıyoruz ortak anayasa için. Sayın Meclis Başkanı bölge bölge geziyor. Acaba bir anayasada ortak uzlaşı nasıl sağlanır diye uğraşıyor.

Peki eğitim için neden bir araya gelmiyoruz. Doğu'daki çocuk da batı'daki çocukta bizim. Dayatma kültürüyle eğitim yatırımı yapılır mı? Niye kaçırıyoruz? Niye gece yarılarına kadar 1 arkadaşımız konuşuyor, diğerleri dinliyor.

Eğitim konusu iki siyasi partinin ortak mücadale alanı olmaktan çıkmalıdır. Eğitim milli davamızdır. Hepimizin sorumlulukları var. Benim sorumluluğum varsa Recep Tayyip Erdoğan'ın da Bahçeli'nin de sorumluluğu var. Ortak projeler geliştirmeliyiz.

Parlamento'da o yasaya elimizi kaldırırken, ruhumuz vicdanımız rahat olmalıdır. Eğitim ortak stratejik alanıdır. Demokrasisi gelişmiş bütün ülkelerde durum budur. Eğitim politikacının at oynattığı bir alan değildir.

Türkiye'nin en temel sorunu bir kanun teklifiyle gündeme gelebilir mi? Teklif verilirken tartışıldı mı bu? Halkın ne kadar haberi var? Halk istiyor mu? Bilmiyoruz.

CHP bu konuda bir kamuoyu yoklaması yaptırdık. Bu araştırmanın sonuçlarını yarın açıklayacağım. Bunu normalde iktidarın yapması gerekirken biz yapıyoruz. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.

Herkesin çocuğu bizim çocuklarımızdır. Sorumluluklarımız herkesin çocuğu içindir. Çağdaş demokrasilerde eğitim bunun için çok önemlidir.

Temel eğitim ne kadar güçlü olursa, yetiştirdiğimiz insanın karakteri de o kadar güçlü olur. Temel eğitimi uzatmalı ve güçlü kılmalıyız ki çocuklarımız özgüveni olan, dünyaya eleştirel gözle bakmayı öğrenmelidir. Tartışmayı, saygı duymayı öğrenmelidir.

Bu teklif nasıl bir tekliftir ve bu teklif geleceğe taşır mı umut olur mu çocuklara?

Uzmanlara hürmet ediyoruz onların bilgilerinden birşeyler öğreniyoruz. Gönül isterdi ki bunu Başbakan da yapsın. YÖK başkanını çağırsın Eğitim faküğltelerinin dekanlarını çağırsın, uzmanları dinlerseniz büyürsünüz. Herşeyi ben bilirim derseniz size derler ki hiçbir şey bilmeyen adam.

Biz oturduk konuştuk.

Bu teklif yasalaşırsa eğitimde Afrika ülkelerinin bile gerisine düşeriz.

Bu yasa niye geldi, bilen var mı?

Dünyanın genel gidişatına baktığınızda, iki eğilim var. birisi okul öncesi eğitimin daha önem arz etmesi ve eğitim yaşının düşürülmesi. ikinci eğilim ise nmesleki eğitimin ötelenmesi. Bunu söyleyen AKP'nin milli eğitim bakanı.

Çocuğa sağlıklı bilgi verirseniz gelişirsiniz. 21. yüzyılın eğitim cumhuriyeti olması lazım. Ipad'ı yapmak dağıtmak değil, sen o cihazı Türkiye'de yapabiliyor musunuz? Sorun budur işte.

İnsan beyni en stratejik maddedir. DÜnyanın bütün ülkelerinde zeki çocukların eğitimjleri öğretmenler farklıdır, O noktaya gelmemiz lazım. Biz geriye gidiyoruz. Bu olaya partiler üstü bakmamız gerekir, çocuklar için bakmamız gerekir. "Çocuklarımız din eğitimi alsın diye yaptık" diyebilirler örneğin. Böyle bir niyet varsa açık açık söyleyin. Tartışılsın. Türkiye herşeyden önce açık bir toplum olmak zorundadır. Tartışmak zorundadır.

O din eğitiminin en mükemmel şekilde verilmesi lazım. Varsa böyle bir ihtiyac o ihtiyacı da tartışalım. AKP'nin işidir gizli kapaklı iş yapmak ama. Bunun için değil. Çocuklarımız için değil.

Siyasetin temel işlevi uzmanlarımızı dinlemektir. Cerrah ameliyathaneye girerken çekilin ben yapacağım ameliyatı diyemezsiniz. Eğitim alanına da uzman gibi giremezsiniz. Uzmanlık alanlarına gözlerimizi kapatacağız. Verilen teklifi alelacele çıkartacağız diye bir şey yok.

8 yıllık temel eğitim tartışmaları 70'li yıllardan geliyor. Tartışılmış... Olması gereken budur.

Dünyası olmayan geleceğe umutla bakamaz. Cebini düşünen iyi niyetli olamaz. Uzmanlar gelsin tartışalım diyoruz, Çocuklar bizim çocuklarımızdır diyoruz. Çocuklarımızın üzerine titremeliyiz. O yüzden 12 saat konuştu arkadaşımız. Erdoğan vicdanına sorsun ne kadar bu kadar konuştu bu arkadaş diye.

POZANTI'DA YAŞANANLAR

Pozantı'daki çocuklar bizim çocuklarımız. Suçluya insan gibi muamele etmek zorundasınız. Partili arkadaşlarım konuyla yakından ilgilendi ve bir rapor verdi. 

Özgür basın bunun için var. Özgür basının olduğu yerde Pozantı'daki olaylar yaşanmaz.

Çocukların geleceği bu eğitim yasasıyla ellerinden alınıyor. Sayın Başbakan yüzde 110 hapishaneler dolu derken neyi bekliyor? Bravo mu dememiz gerekiyor. Hapishanelerin dolu olduğu bir ülke ayıplı bir ülke demektir.

TÜSİAD-BAŞBAKAN POLEMİĞİ

TÜSİAD'a "Sen artık tarafsın" diyor. Nerede bir mazlum varsa, nerede bir mağdur varsa CHP orada olacaktır. AKP'nin ve Erdoğan'ın bir huyu var. Bunların demokrasiden anladığı şey gömlek demokrasisi. Başka bir eleştiriye asla tahammüller yok. Farklı düşünene koro halinde saldırıya geçiliyor.

DİYARBAKIRLILARA SESLENİYORUM

Öyle bu olayı 3-5 kişinin sırtına yıkarak kurtulmak da yok. Sonuna kadar takipçisi olacağız. Bakan bir açıklama yapıyor. Cezaevleri % 110 dolu. Burda bir parantez açmak isterim. Diyarbakırlılara seslenmek için bir parantez açmak isterim. Sayın Diyarbakırlılar Başbakan geldi size bir müjde verdi. Dedi ki, size modern bir cezaevi yapacağız. Sizde oylarınızla AKP'ye oy verdiniz. Hayırlı olsun.

Hapishanelerin dolu olduğu bir ülke ayıplı bir ülkedir. İnsanlar boşuna hırsızlık yapmaz. Boşuna cinayet işlemez. Nerede bir mazlum varsa CHP orda olacaktır ve onu destekleyecektir.

ÇOCUKLARIMIZ SONDAN İKİNCİ

Dünyanın genel gidişatına baktığınızda iki genel eğilim var diyor Milli Eğitim Bakanı. Sonra diyor ki “Birinci eğilim okul öncesi eğitimin önem kazanması ve eğitim yaşının küçülmesi” Aynen katılıyoruz, doğru söylüyor. Madem öyle bir şey var, ama bu teklif bunun tam tersine.

“Dünyada ikinci eğilim ise mesleki eğitimin biraz daha ötelenmesi. Bizde çıraklık eğitimi duruyor. Dünya bu yöne gitmiyor artık.” Doğruyu söylüyor. Mesleki eğitimle ilgili öğrencinin alan belirlemesi daha ileri yaşlarda oluyor.

Birinci dörtte diyoruz ki mesleğini seç. Söylemiştim, eğitimde en başarılı olan pisa sonuçlarına göre en başarılı olan ülke Finlandiya. Bizim çocuklarımız ise sondan ikinci. Milli Eğitim’in kendisine şu soruyu sorması lazım. Benim çocuklarım neden sondan ikinci de Finlandiya neden birinci.

Siz acaba oradaki eğitimi incelediniz mi? Çocuk her yerde çocuktur. Çocuğa sağlıklı bilgi verirseniz, iyi yetiştirirseniz Türkiye önemli bir ivme kazanacaktır. 21. yüzyıl Türkiye’si, eğitim cumhuriyeti olmalıdır.

Çocuklara iPAD dağıtacağız, övünüyoruz bununla. Asıl övünmemiz gereken, son bu iPAD’ı Türkiye’de yapabiliyor musun yapamıyor musun? Bilgisayarı Türkiye’de üretiyorsanız zaten siz çağ atlar noktaya gelirsiniz.

Şu söylenebilir. Biz bu kanun teklifini çocuklar din eğitimi alsınlar diye verdik diyebilir. Gizli kapaklı yapmaya gerek yok ki? Türkiye tartışmayı seven bir toplum olmak zorundadır. Türkiye eğer baskıcı bir toplum olursa, bir şey üretemeyiz.

BENİM SORUMLULUĞUM VARSA BAHÇELİ'NİN DE VAR

Benim sorumluluğum varsa, Recep Tayyip Erdoğan’ın da, sayın Bahçeli’nin de sorumluluğu var. Hepimiz eğitim konusunda ortak çabalar, ortak yasalar çıkarmalıyız. Eğitim yasası için ellerimizi kaldırırken, gelecekte çocuklarımıza armağan vermiş gibi hissetmeliyiz. Bunun için söylüyoruz, eğitim bir ülkenin ortak strateji alanıdır. Sadece Türkiye değil bütün ülkeler böyle bakarlar olaya.

Eğitim farklı bir şeydir. Eğitim politikacının rahatlıkla at oynattığı alan değildir. gece yarısı parlamentoya bir kanun teklifi veriliyor. Kanun teklifiyle olur mu arkadaşlar? Hangi demokrasiler de var? Tartışıldı mı bu?

Halkın ne kadar haberi var, halk ne istiyor biliyor muyuz? Hayır.

BUNU YARIN AÇIKLAYACAĞIZ

Biz CHP olarak bir kamuoyu yoklaması yaptırdık. Halk ne istiyor ve halkın ne kadar haberi var. Bunu yarın açıklayacağız. Bunu normalde iktidarın yapması lazım. Ama iktidar değil, toplumun geleceğiyle ilgili her şeyi sadece ve her yerde sadece CHP söyleyecek.

Çocuklarımız bizim ortak sevgimizdir. Rakiplerimizin çocukları da bizim çocuklarımızdır. Kimseyi dışlamıyoruz biz. Rütbesine göre makamına göre, alanına göre, siyasetine göre, kılık kıyafetine göre ayrım yapmıyoruz. Herkesin çocuğu bizim çocuklarımızdır.

Çağdaş demokrasilerde eğitim bunun için çok önemlidir. Temel eğitim çok önemlidir. Bütün çocukların ortak ders aldıkları bir eğitimdir. İyi yurttaş olma öğretilir. İyi yurttaş olması öğretir ki berberi de bilecek esnafı da bilecek, hakimi de bilecek savcısı da bunu bilecek. Ortak paydamız temel eğitim olmalıdır. Temel eğitimi uzatmalıyız, güçlü kılmalıyız ki çocuklarımız, özgüveni olan çocuklar olarak yetişmeliler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com