Kılıçdaroğlu'nun aktardığı telefon konuşmaları kayıtları

Kılıçdaroğlu'nun aktardığı telefon konuşmaları kayıtları
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Kuzu: "Yapılanı izah etmek mümkün değil. Yapılan yasalara göre suçtur"-"Yarın bu insanlar hakkında dava açılmadığı, bir şey olmadığını varsayalım. Bunu nasıl telafi edeceksin?"-AK Parti Grup Başkanvekili Aydın:"Hem masumiyet

MELDA ÇETİNER- TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısında telefon konuşmaları kayıtlarını aktarmasının suç olduğunu söyledi.

Kuzu, AA muhabirine, Kılıçdaroğlu'nun bazı telefon konuşma kayıtlarını aktardığını belirterek, yapılanın yasalara aykırı olduğunu savundu. Kuzu, şöyle konuştu:

"Henüz hazırlık soruşturması yapılmamış, soruşturma açılmamış, bir takım kasetleri gelip koca bir grubun karşısında okuyorsunuz. Türkiye de bunu duyuyor. Yarın bu insanlar hakkında dava açılmadığı, bir şey olmadığını varsayalım. Bunu nasıl telafi edeceksin? Sanki gerçek sonuçmuş, mahkeme kararıymış gibi...Arkasından diyorlar ki 'Daha ne olduğu belli olmadan Ergenekon, Balyoz gibi davalarda bir takım belgeler çarşaf çarşaf ortalığa saçıldı.' Biz bunun için yasa çıkardık. 4 bin dava açıldı, bunları yayınlayan, vesaire için. Burası Meclis içidir veya dokunulmazlık kapsamına girerek suç oluşturmaz mantığıyla hareket etmek ayrı, sorumsuzluk ayrı...Yapılanı izah etmek mümkün değil. Burada olduğu için belki ifade özgürlüğü denilebilir, onu çok bilemiyorum ama bu mesele yasalara aykırıdır. Yasada suçtur. Burada uygulanır mı bilemiyorum, Meclis çatısı nedeniyle bunları yayınlamak, internete vermek, bunlardan sonuç beklemek... Çünkü ortada bir şey yok, verilmiş bir mahkeme kararı yok."

-"Genel hukuk ve genel ahlak açısından yanlış bir tutumdur"

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, konuyla ilgili olarak, "Eğer varsa asıl suç, soruşturmanın gizliliğini ihlal ederek varolduğu söylenen bu kayıtların ifşa edilmesidir. Bu kayıtlar kimin tarafından alınmış, yasal dinleme midir, hukuken geçerliliği var mı, yok mu, gerçek kayıtlar mı bilmiyoruz. Bu iddialar üzerinde hem masumiyet ilkesinin hem de soruşturmanın gizliliğinin ihlali başlı başına suçtur. Yapılanı doğru bulmuyoruz. İnsanların lekelenmeme hakkı vardır. Herkesin sorumlu siyaset yapması gerekir" dedi.

Yapılanı genel hukuk ve genel ahlak açısından yanlış tutum olarak değerlendiren Aydın, bir kişi hakkında iddianın olması halinde bağımsız yargının gereğini yapacağını, kimsenini yargıya müdahalesinin de sözkonusu olmadığını söyledi.

Muhabir: Melda Çetiner Karagöz
Yayınlayan: Sefa Salantur

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com