Kılıçdaroğlu'nun TOBB Genel Kurulu Konuşması!

Kılıçdaroğlu'nun TOBB Genel Kurulu Konuşması!
İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının satır başları:

Kusura bakmayın ben burada sizleri eleştirmek istiyorum. Çünkü yapılan yanlışları söylemiyorsunuz, söylememekte de haklısınız. Çünkü ertesi gün kapınıza kimlerin geleceğini iyi biliyorsunuz. Hükümeti eleştirirse maliye tarafından cezalandırılacağını düşünen Ticaret Odası Başkanları var.

Ekonomi yönetimi dağınık kim ne yapıyor belli değil.

Türkiye Avrupa'nın bir numaralı otobüs üreticisi bir numaralı otobüs ihracatçısı ama ne oluyor binlerce otobüsü ithal ediyoruz. Bir otobüse 1 milyon 200 bin avro ödüyorsunuz. Otobüste otobüs olsa, dünyanın hurdalığını getirdiniz Türkiye'ye.. Hesabı soruldu mu yok.

Afyon'dan Mersin'e yük taşımak Çin'den Mersin'e mal taşımaktan daha pahallı. Kamyoncuların neredeyse tamamı 10 numara yağ kullanıyor. Ben isterdim ki Başbakan Erdoğan cari açıktan bahsetseydi.

Bu güzel cennet ülkemizde eğer siz ithal kurbanlık getirirseniz bir oturup düşünmeniz lazım. Bütün ekonomi yönetimini uyarıyorum bu cari açığın gidişi felakettir. Bu cari açık yeni bir duvara toslama işareti veriyor. Türkiye 1987 yılında dünyanın 14. en büyük ekonomisiydi. 2011'de 17. büyük ekonomisiyiz. bu politikalarla birbirimizi kandırmayalım. Yüzde 4 büyüme ile hiç bir yere gidemezsiniz.

Siyaset kurumu yoksulluğu yönetmez yoksulluğu bitirir. Biz ne dedik aile sigortasını getireceğiz ve kimse birilerinin arka bahçesi olmayacak dedik. Biz ayağı yere basan projelerle yola çıktık. Devlette 14 kurum yardım dağıtıyor. 12 milyon 715 bine açık çıktı. Başbakan çıkıp dedi ki bir de kayıt dışı yoksul var. Evet bir itiraf bu. Yıllardır devlette görev yapan bu arkadaşınız hesabı 15 milyon üzerinden bu hesabı yaptı. 100 liralık bir tutarın 2 lirasını ayırdığınız zaman küçük Kübra açlıktan ölmeyecek.

Dünya ölçeğinde kabul edilen 9 sigorta dalından biri. Biz çatık kaşlı olduğu bir ülke istemiyoruz. Annelerin çocuklarını okula mutlulukla gönderdiği bir ülkeyi istiyoruz.

Ekonomide teşvik sistemini baştan değiştireceğiz. Her şey İstanbul için değil her şey Türkiye için. 20 büyük cazibe merkezi oluşturacağız. Güçlü bir Anadolu sanayisi oluşturmak istiyoruz. Sanayicinin uluslararası arenada rekabet etmesi için tüm engelleri kaldıracağız. Sanayide kümelenme projesini açıklayacağız. KOBİ'lere sıfır faizli kredi vereceğiz. Ödediğiniz vergi ve sigorta primi ne kadarsa o kadar kredi kullanacaksınız. Kayıt dışında önemli bir adım atmış olacağız. Üretim artacak...

Ben uzun yıllar hesap uzmanlığı yaptım, gelirlerin, giderlerin, maliyetin ne olduğunu iyi bilirim, bu konuda mütevazi olmayacağım. Bütün organize sanayi bölgesinde meslek liseleri kuracağız. Sanayicinin nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılayacağız. Gelir İdaresi Başkanlığı'nı özerk yapacağız. Git şunu denetle git şuna ağır cezalar yaz dönemini kapatacağız. İş adamı başımızın üzerinde yeri var.

Ben siyasetçinin halka hesap vermesini kabul eden bir anlayıştan geliyorum. Verdiğiniz beyannameyi göreceksiniz. Arka sayfasında ödediğiniz vergilerin nereye harcandığını göreceksiniz. TBMM'de kesin hesap komisyonu kuracağız. Bütçe bir vaatler manzumesidir. Kesin hesap ise onların ne kadarının yerine geitirilip getirilmediğinin göstergesidir. Biz iktidar olduğumuzda hesap vermeyi baştan kabul ediyoruz. Neyi gerçekleştirdik neyi gerçekleştiremedik bunu halk öğrenmiş olacak. Nükleer santral ihalesi yapıldı sonra iptal edildi sonra Rusya ile anlaşma yapıldı. 20 milyar dolara. 13.5 sente size elektrik satacaklar niye itiraz etmiyorsunuz. Gidin Uluslararası Enerji Ajansı'nın sitesine bakın. Samimi söylüyorum, yurt dışından çok daha ucuza bu enerjiyi alabilirsiniz.

Rusya'ya enerjide bağımlı hale geldik.

Biro teknoloji, yazılım, nano teknoloji bunlar sanayicimizin girmesi gereken alanlar. İthalat ne kadar arttı ihracat ne kadar arttı. Sanayi yurt dışında getirtmeyi daha uygun buluyorum.

Eğer telefonlarınız dinleniyorsa kaliteli bir demokrasiden bahsedemezsiniz. Kanun düzenlemesiyle STK kurumları düzenlenir mi? Demokrasi ve özgürlüğü batı standartlarında getireceğiz. Kimsenin özel yaşantısı gözetlenmeyecek, ahlaksızlığa prim vermeyeceğiz.

Sanayici bu ülkenin kamu memurudur. O kendisi için çalışmanın ötesine geçmiştir. Uluslararası arenada rekabet halindedir.

Yabancı sermayeye karşı değiliz, yeni teknoloji getirsinler ama sıcak para bir yere kadar.. Sıcak parayı getirip dünyanın en yüksek faizini alıp gideceksiniz. Bizim sanayicimiz faiz alıyor vergi veriyor yabancı geliyor faiz kazanıyor ona vergi vermiyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com