'Kılıcı kurşuna nasıl çeviririm' diye düşündüm

'Kılıcı kurşuna nasıl çeviririm' diye düşündüm
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yurtdışında kaçırılan, saldırıya uğrayan vatandaşlara ve ailelerine yönelik açıklamada bulundu.

Davutoğlu, "Nerede bir saldırı olsa, hepimizin yüreğine ateş düşer. Siz kurtuluncaya kadar, hepimiz bu acıyı, ızdırabı yaşarız ama en sevinçli anımız da kaçırılan vatandaşlarımızın döndükleri andır" dedi. Toplantıya katılan, Suriye'de kaçırıldıktan 40 gün sonra özgürlüğüne kavuşan Milliyet gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün ise, "Zor bir süreçti. Bazen, kılıçla ölümü nasıl kurşuna dizilmeye çeviririm diye düşünürken, bir taraftan da 'Başbakan, Dışişleri Bakanı vatandaşını bırakmaz' diyordum" diye konuştu


Ahmet Davutoğlu, 6. Büyükelçiler Konferansı'nın 2. gününde, yurtdışında saldırıya uğrayan, kaçırılan, yaralanan ve hayatını kaybeden vatandaşlar ile yakınlarıyla kahvaltıda biraraya geldi. Davutoğlu, "Kiminiz zor şartlarda gayet vakur bir şekilde dirençle durduğunuz süreçlerde kötü niyetliler tarafından kaçırıldınız. Kiminiz saldırılarda en yakın arkadaşlarınızı kaybettiniz. Herbirinizin hikayesi farklı ama benim sizde gördüğüm ortak değer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın büyük onuru ve her acıya karşı direnme kabiliyeti olan aziz milletimizin üstün meziyeti" dedi.
 
Davutoğlu, Suriye'de kaçırılan Milliyet foto muhabiri Bünyamin Aygün'ün sınıra yaklaşırken telefonda kendisine, "Sizin bir açıklamanızı duydum. Bunu duyduğumda içime güven hissi geldi" dediğini ve bu sözlerin kaçırılanlar açısından olayların nasıl göründüğü konusunda kendisine ders olduğunu anlattı. Davutoğlu, "Türkiye için bir kişi 75 milyon kişidir, 75 milyon kişi bir kişidir. O anda 75 milyon kişinin o kişinin şahsında tecessüm ettiğini biz görürüz" diye konuştu.
 
Aygün konuşma yaptı
 
Aygün de davetli olarak katıldığı kahvaltıda bir konuşma yaptı. Aygün, Davutoğlu'nun Gazze'de acısını paylaştığı bir aileyle ağladığı fotoğrafı anımsatarak, gazeteci refleksiyle o aileyi bulduğunu ve onlara Davutoğlu'nun fotoğrafını gösterdiğinde ailenin fotoğrafa sarıldığını anlattı. Aygün, Davutoğlu'nun bu tavrının çok insani olduğunu ifade ederek, "Dışişleri Bakanımızın insan yönünü oradan biliyorum" dedi.
Aygün, Suriye'deki çatışma ortamını başından beri gazeteci olarak takip ettiğini, kaçırıldığında çok zor günler yaşadığını belirterek, şöyle devam etti: "Çok farklı bir dram var orada. Zor bir süreçti. Bazen, kesilerek ölümü nasıl kurşuna dizilmeye çeviririm diye düşünürken, bir taraftan da 'Başbakan, Dışişleri Bakanı vatandaşını bırakmaz' diyordum."
 
İspanyol eşin talebi
 
Aygün, konuşması sırasında ayrıca, Suriye'de kaçırılan İspanyol El Mundo gazetesinin Ortadoğu muhabiri Javier Espinosa'nın eşinin Davutoğlu'ndan yardım ricasında bulunduğunu duyurdu. Aygün, Milliyet gazetesinde çıkan haberi göstererek, "Dün eşi ile görüştük. Kendisinden eylülden beri haber yok. Eşi, 'Umudumuzu kesmek üzereyiz' dedi" dedi ve ailenin Türk Dışişleri Bakanlığı'dan yardım talebinde bulunduğunu iletti.

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com