Kılıç'tan, şike ve milli takım yorumu!

Kılıç'tan, şike ve milli takım yorumu!
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç önemli açıklamalar yaptı.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 'Şike Soruşturması'nın şu ana kadar bir rutin dışılık ya da farklılık görmediğini ifade ederek, adeta infaza dönüştüğünü savunduğu 'uzun yargılama süreci'nin de kamu vicdanını rencide ettiğini söyledi. Kılıç, Milli Takım Teknik Direktörlüğü görevine getirilen Abdullah Avcı'nın başarılı olacağını ifade ederek, milli futbolcularla taraftar arasındaki atışma ve geriliminse yanlış olduğu uyarısında bulundu.

Bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Adana'ya gelen Bakan Kılıç, Vali Hüseyin Avni Coş'u da makamında ziyaret etti. Kılıç'ın valilik ziyareti nedeniyle bölgede geniş güvenlik önlemleri dikkat çekerken, iki küçük çocuk da Suat Kılıç'a bir demet çiçek vererek jest yaptı. Çocuklarla yakından ilgilenen Kılıç, tören mangasını selamladıktan sonra valiliğe girip, 'Şeref Defteri'ni imzaladı. Vali Coş ile birlikte makamında görüş alış-verişinde bulunan Kılıç, gazetecilerin kendisine yöneltmiş olduğu sorulara da yanıt verdi. Türk futbolunda deprem etkisi oluşturan; 'Şike Soruşturması' kapsamında dün Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) yönelik operasyon ve gözaltılara dikkat çeken Kılıç, adaletin kendi rayında ve yine kendi mecrasında ilerlediği yorumunu yaparak, başından beri de bunu dile getirdiklerini anlattı.

"UZUN TUTUKLULUK SÜRESİ KAMU VİCDANINI RENCİDE EDİYOR"

Bakan Kılıç, "Nihayetinde ortada İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma var. Kimlerin ifade ya da bilgisine başvurulacağı konusu tamamen savcılık makamının takdirinde olan bir konu. Bu konuda bir rutin dışılık ya da farklılık göremiyorum. Herkesin istediğiyse şu; soruşturmanın aceleye getirilmeden, hızlı bir yargılanmayla dava dosyalarının gereğinin yerine getirilmesidir. Uzun iddianame süreleri, uzun yargılanma süreci ve adeta infaza dönüşen uzun tutukluluk süreleri kamu vicdanın rencide etmektedir. Yargılama süreci hızlı bir şekilde tamamlanmalı ki, nihayetinde haklarında mahkumiyet kararı verilenler, tutukluluk süresiyle değil, hükümlülük süreleriyle bu mahkumiyet kararının gereğini infaz noktasında yerine getirmeli ve cezaların yaptırımları bu şekilde tecelli etmelidir. Ama dünden bu yana TFF odaklı olarak yürütülen soruşturmaya dahil edilen hususlar kapsamında bir farklılık bilgisi doğrusunu isterseniz bana intikal etmiş değil" dedi.

"ABDULLAH AVCI MİLLİ TAKIMDA BAŞARILI OLACAKTIR"

Abdullah Avcı'nın A Milli Takım Teknik Direktörlüğü görevine getirilmesine yönelik bir soruya da yanıt veren Kılıç, Avcı'nın başarılı olacağına inandığını ifade ederek, Türk Milli Takımı'nın başında oyuncularla aynı dili konuşan ve aynı duyguları paylaşan bir teknik adamın önemli bir kazanım olduğunu vurguladı. Kılıç, "Türkiye'de bu işi yürütebilecek düzeydeki hocalarımızdan biri de Abdullah Avcı'dır ve kendisi de Milli Takım Teknik Direktörlüğü için tercih edildi. Avcı, başarılı olacak ama hangi şartlar altında başarılı olacak? Bakanlığından futbol federasyonuna kulüplerinden taraftarına kadar herkes bu sürece katkı sağladığı takdirde Abdullah Hoca başarılı olacak. Hocanın elinde 'sihirli bir değnek' var ama herkes bir kenara çekilir, hiç kimse görevinin gereğini yerine getirmez, herkes sorumluluk alanını terk ederse tek başına kaldı mı hocanın da yapabileceği hiçbir şey kalmaz. Bu nedenle tüm spor kamuoyunun, taraftarların, özellikle Spor Toto Süper Lig'de yer alan 18 kulübün başkan yönetici, teknik direktör ve takım kaptanlarının, milli takımın başarısına ve başarılı olması gerektiğine inanması, bu yönde katkı sunması lazım" diye konuştu.

"MİLLİ TAKIM OYUNCUSU OLMANIN HEYECANINI TAZELEMEK LAZIM"

Milli takım oyuncusu olmanın, futbolcularda oluşturduğu heyecanın yeniden tazelenmesi ve kuvvetlendirilmesi gerektiği görüşünü savunan Suat Kılıç, konuşmasını da şöyle sürdürdü; "Yani küllenen közü yeniden alevlendirmek lazım. Bir futbolcu için en önemli şeref, ülkesinin milli takımında top koşturabilmektir. Türkiye'deki futbolcular için de şereflerin en büyüğü Türk milli takımının formasını sırtına geçirebilmektir. Dolayısıyla bu formayı hak edebilmek ve onu kazandıktan sonra da teriyle formanın hakkını verebilmek için tüm futbolcularımızın aynı şekilde hocanın yanında ve yardımında olması gerek. Yoksa Abdullah Avcı tek başına başarılı olamaz. Çünkü futbol bir takım oyunudur. Takım oyununda da herkes görev ve sorumluluklarını yerine getirmek zorunda. Takımın 12. adamı da tribünlerde yer alan on binlerce taraftardır."

"MİLLİ FUTBOLCULARLA TARAFTAR ARASINDAKİ ATIŞMALAR DOĞRU DEĞİL"

Milli maçlarda taraftarlarla futbolcular arasında yaşanan gerilime dikkat çeken Bakan Kılıç, futbolcularla taraftar arasında atışmalarla birlikte gereksiz polemiklerin, karşılıklı söylemlerin asla gelişmemesi gerektiği uyarısında bulundu. Kılıç, "Milli formayı sırtına geçirdiği andan itibaren ister Fenerbahçeli, ister Galatasaraylı, ister Beşiktaşlı, isterse Trabzon ya da Bursasporlu olsun her oyuncu milli takımın oyucusudur. Herkesin buna, bu gözle bakması lazım. Aksi takdirde dostları üzer, bunun yanında düşmanlarımızı da sevindiririz" ifadesini kullandı. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, basına kapalı olarak devam eden ziyaretin ardından, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilen çalışmaları yerinde inceledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com