Kilise eşcinsel evliliklere açılacak mı?

Kilise eşcinsel evliliklere açılacak mı?
İngiltere'de eşcinsel evliliklerin kilise ve diğer dini kurumlarda yapılmasına izin verilmesine ilişkin yasa tasarısı tartışma yarattı

İngiltere Başbakanı ve Muhafazakar Parti lideri David Cameron, İngiltere ve Galler’de dini kurumlarda eşcinsel evliliklere izin verilmesini öngören yasayı, en geç genel seçimin yapılacağı 2015 yılına kadar yürürlüğe koymak istiyor. Ancak Cameron’ın partisi içindeki bazı milletvekilleri yasa tasarısına karşı çıkıyor.

Muhafazakar Parti milletvekili Stewart Jackson, böyle bir yasanın gereksiz olduğunu, bu konunun Muhafazakar Parti’nin politikaları arasında yer almadığını savundu. İngiliz basını da yasa tasarısının Muhafazakar Parti’yi böldüğünü aktarıyor. Partiden yaklaşık 100 milletvekilinin yasayı veto edeceği kaydediliyor.

Konunun gelecek yıl İngiliz Parlamentosu’nda tartışılması öngörülüyor.

İngiliz hükümetinin eşcinsel evlilikleri yasal hale getirme teklifi bu yıl, Anglikan kilisesi ile hükümet arasında tartışmalara yol açmıştı.

Kilise, 2015 yılında eşcinsel evliliklerin yasal hale getirilmesi konusundaki teklifle ilgili kurumlara danışmak isteyen hükümete, tasarının kilisesinin statüsüne zarar vereceği yanıtını vermişti.

İngiltere’de "medeni ortaklık" adı altında eşcinsel çiftler 2005 yılından bu yana hayatını birleştirebiliyor. Bu yolla hayatını birleştiren kişiler, evli çiftlerle aynı yasal haklara sahip olsa da "evli" olarak adlandırılmıyor.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com