Kilise satışa çıktı!

Kilise satışa çıktı!
Dünyanın en eski üçüncü kilisesi olan ve akıl hastalarını iyileştirdiği düşünülen Baş Melekler Kilisesi 400 bin TL'ye satışa sunuldu

Bursa'nın Mudanya ilçesine bağlı Kumyaka Köyü, Hristiyanlar için büyük önem taşıyan bir tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en eski üçüncü kilisesi olan Baş Melekler Kilisesi, Kumyaka Köyü'nde bulunuyor. Bizans İmparatoru IV. Konstantinos Porphyrogenetos döneminde yapılan bin 227 yıllık kilise, geçmişte göçmen bir aileye iskan olarak verildi.

10 yıl önce de işadamı Murat Yalçın'a satıldı. Yalçın kiliseyi restore etmek istedi. Ancak yetkililer buna izin vermedi. Yalçın da yıllar içerisinde çürüyüp, yok olma tehlikesi altında bulunan kiliseyi satmaya karar verdi. Bu tarihi esere de 400 bin TL değer biçti. Köy Muhtarı Razim Batmaz, "Kültür ve Turizm Bakanlığı kiliseye sahip çıkmalı. Tarihi eserin kültür ve turizm merkezi haline getirilmesi şart" dedi. Akıl hastalarını iyileştirdiği düşünülen Ortodoks kilisesinin, her yıl Fener Rum Patriği Bartholomeos tarafından ziyaret edildiğini de sözlerine ekleyen Batmaz, "Buraya Bartholomeos geldiğinde kendilerine söyledik. 'Bu kiliseyi lütfen alın ve yaptırın' dedik. Paralarının olmadığını söyledi" şeklinde konuştu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com