Kiliselerden İsrail'in Ayrım Duvarı'na tepki

Kiliselerden İsrail'in Ayrım Duvarı'na tepki
Danimarka Katolik Kilisesi'nin de içinde bulunduğu uluslararası kiliseler kuruluşu, Hristiyan Filistinlilerin topraklarının da duvardan etkilendiğini belirterek, İsrail'e duvar inşaatını durdurması çağrısında bulundu

Danimarka Katolik Kilisesi'nin de içinde bulunduğu Kutsal Topraklar Koordinasyon Grubu, İsrail'in Ayrım duvarının durdurulması çağrısında bulundu.

İsrail'in inşaasını sürdürdüğü Ayrım Duvarı'na tepki gösteren bazı kilise kuruluşları, Kudüs ve 10 kilometre güneyindeki Beyt Jala arasındaki duvar inşaatından 58 Hristiyan Filistinli ailenin topraklarının da etkileneceğini açıkladı.

Duvar inşaatına son verilmesi için harekete geçilmesi yönünde hükümetlere çağrıda bulunan Kutsal Topraklar Koordinasyon Grubu, İsrail'in genişletmeyi düşündüğü güvenlik duvarına tepki gösterdi. Planlanan duvarın geçeceği güzergahta 58 Filistinli Hristiyan ailenin arazilerinin de bulunduğu belirtilen açıklamada, ailelerin geçim kaynakları olan zeytinlik, üzüm bağları ve meyve bahçelerinin duvar inşaatından olumsuz etkileneceği belirtildi.

Güzergahın değişmemesi durumunda duvarın Filistinli ailelerin bahçelerinden geçerek bahçeleri parçalayacağını ya da talan olmasına sebep olacağı kaydedildi.

Danimarka Katolik Kilisesi'ni de temsil eden Kutsal Topraklar Koordinasyon Grubu'nun Reykjavik piskoposu Peter Bürcher, Danimarka'nın Kristeligt Dagblad gazetesine yaptığı açıklamada, İsrail'in uluslararası baskıyla kararından vazgeçirilmesini istedi. Filistinli Hristiyanların verimli topraklarının duvar tehdidi altında olduğunu belirten Bürcher, "Hükümetlerimiz İsrail'in uluslararası kanunlara uyması için teşvikte bulunmalı. Filistinli ailelerin geçim kaynaklarına saygı duyulmalı" dedi.

Danimarka Kilise Federasyonu Temsilcisi Anders Gadegaard da açıklamaya destek vererek, Filistinli ailelerin verimli topraklarının gasp edildiğini belirterek zaten zor durumda olan Filistinlilerin duvar inşaatıyla daha da mağdur olduklarını söyledi.

Muhabir: İrfan Cemiloğlu
Yayınlayan: Eyüphan Kılıç

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com