Kiliseli marinanın plan iptaline onay

Kiliseli marinanın plan iptaline onay
Danıştay, Marmaris'in Orhaniye köyündeki içerisinde tarihi Bizans kilisesi de bulunan marina ve otelin büyütülmesini ön gören plan değişikliğiyle ilgili Muğla 2. İdare Mahkemesinin verdiği iptal kararını onadı- Marmaris Çevre ve Turizm Gönüllerine Gru

Marmaris'in Orhaniye köyündeki arkeolojik sit alanı içinde kurulduğu belirtilen marina ve otelin genişletilmesiyle ilgili yerel mahkemenin aldığı iptal kararının Danıştay tarafında da onandığı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Orhaniye Martı Marina ve bünyesindeki otelin büyütülmesini ön gören revizyon imar planı değişikliğinin kabul edilmesi üzerine çok sayıda köylü ve çevreci yargıya başvurdu. Muğla 2. İdare Mahkemesinde, Muğla İl Özel İdaresi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine kararın iptali için dava açıldı. Mahkeme, yaklaşık 2 yıl önce, "sahil şeritlerinde yapılacak yapılar, kıyı kenar çizgine en fazla 50 metre yaklaşabilir" hükmüne aykırı olduğu gerekçesiyle plan değişikliği kararını iptal etti. Bunun üzerine davalılar, temyiz için Danıştay'a müracaat etti.

Davacı köylüler ve çevrecilerin avukatlığını yapan Mehmet Hasbioğlu ve Marmaris Çevre ve Turizm Gönüllerine Grubu Başkanı Filiz Ersan, düzenlediklerin basın toplantısında Danıştay'ın kendi lehlerine karar vererek İdare Mahkemesinin kararını onadığını duyurdu.

Marina içine yapılan otelin ikinci derece arkeolojik sit alanı içinde kaldığı için, bu bölgeye inşaat izni verilmesinin kamu yararı ve hukuka aykırı olduğunu iddia eden Hasbioğlu, revizyon imar planı değişikliğinin Muğla 2. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiğini söyledi.

- "Mahkeme kararı hemen uygulanmalı"

Mahkemenin ayrıca bu bölgedeki dolgu yapılardaki genişlemeyi ön gören plan değişikliliğinin de iptaline karar verdiğini belirten Hasbioğlu, "Her iki mahkeme dosyası da Danıştay 6. Dairesi tarafından onanarak geçti. Davalılar, onamaya karşı 'karar düzeltme' yoluna başvurdular. Şu an bu aşama bekleniyor" dedi.

İdare Mahkemesinin kararlarının ellerine ulaştığında Muğla Valiliği ve Marmaris Kaymakamlığına başvurarak bu kararların uygulanmasını talep ettiklerini ifade eden Hasbioğlu, yasa gereği mahkeme kararının ilgilileri tarafından zaman geçirilmeden yerine getirilmesi gerektiğini kaydetti. Hasbioğlu, mahkeme kararıyla işlemler iptal edildiğinden marinaya ve otele yapılan ilave kısımların kaçak durumuna düştüğünü bildirdi.

- "Çevre zaferi"

Marmaris Çevre ve Turizm Gönüllerine Grubu Başkanı Filiz Ersan ise mahkeme kararlarını "çevre zaferi" olarak değerlendirdi.

Bu kararla çevre ve doğanın kazandığını anlatan Ersan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Orhaniye köyü Özel Çevre Koruma bölgesi içerisinde kalan bir alan. Marinanın da bulunduğu körfez, küçük bir gölet modeli şeklinde. İçerisinde efsanevi Kızkumu Plajı bulunuyor. Koyun girişinde yer alan dev marina körfezin kirlenmesine neden oluyor. İlk başlarda küçük bir çekek yeri olan yer, zamanla büyütülerek marinaya dönüştürüldü. Buranın daha fazla büyümesine onay verilmesini tepkiyle karşılıyoruz. Ayrıca Muğla Valiliği tarafından burası için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu gerekli olmadığı yönünde karar verilmiş olmasını da kabullenemiyoruz."

Köylüler için 50 metre olan denizden çekme mesafesinin marinadaki otel için 30 metre olarak uygulandığına işaret eden Ersan, marina içinde kalan tarihi kilisenin zarar gördüğünü iddia etti. Ersan, marina dolayısıyla turistlerin tarihi yeri ziyaret edemediklerini de öne sürdü.

Muhabir: Levent Kişi
Yayınlayan: Mehmet Yılmaz Güldaş

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com