Kilometrelerce karda yürüyüp doğaya yem bıraktılar

Kilometrelerce karda yürüyüp doğaya yem bıraktılar
Bitlis’in Ahlat ilçesinde 7 yıldır faaliyet gösteren gezi ve yürüyüş ekibi, karda kilometrelerce yürüyerek doğadaki yaban hayvanlarına yem bıraktı.

Ahlat Dağcılık ve Doğa Sevenler Derneği üyeleri, ilçeye bağlı Yeni Köprü köyünden başlattıkları yürüyüşlerini Uğur Boran Kuş Cenneti’ne kadar sürdürerek yaban hayvanlarına yem bıraktı. Doğaseverler, bazen bir metreyi aşan kara bata çıka, bazen de soğuk ve engebeli patikalarda yürüyerek çalılıkların dibine yem bırakmak için yoğun çaba harcadı.

Ahlat Dağcılık ve Doğa Sevenler Derneği Başkanı Şeref Şerefoğlu, hem gezi ve yürüyüş hem sportif faaliyetlerle bölgede tanındıklarını hatırlatarak, “Yaklaşık 7 yıl önce 10 kişilik bir arkadaş grubu ile birlikte bir araya gelerek spor amaçlı doğa güzelliklerini gezip görmek, yürüyüşler düzenlemek, bisiklet turları yapmak, kayak sporu gibi etkinlikler düzenledik. Bu yılki ilk etkinliğimiz olarak da bölgemizde ağır geçen kış şartlarından olumsuz etkilenen doğadaki yabani hayvanlar için doğaya yem bırakmak oldu. Doğada yaşayan yaban hayvanları, kış şartları ağırlaştıkça yem bulmakta zorlanıyor. Yaptığımız yemleme çalışması ile burada çeşitli hayvanlar yemlerini yiyerek kış şartlarına dayanabiliyorlar. Bu tür etkinlikleri düzenleyerek hem doğaya hem de doğadaki yabani hayata dikkat çekerek etkinliklerimizi sürdürmeyi hedefliyoruz” dedi

Ahlat Dağcılık ve Doğa Sevenler Derneği Başkan Yardımcısı Ali Kapsal ise bugünkü faaliyetlerinin doğaya yem bırakmak olduğunu belirterek, “Asıl amacımız doğadaki canlıların hayatlarının devamıdır. Biz bu anlamda dernek üyeleri olarak üzerimize düşen görevi yapmaya çalışıyoruz. Onlar olmazsa hayat da olmaz diye düşünüyorum” dedi.

Dernek üyelerinden Zübeyir Ergezen de yapmış oldukları doğa yürüyüşünün ardından doğada yaşayan hayvanların düşünülmesi gerektiğine dikkat çektiklerini belirterek, “Biz buraya hayvanları beslemeye geldik. Evlerimizde bulunan bayat ekmek, sebze ve meyveleri de yanımızda getirdik. Hayvanların da bir canı var. Biz evlerimizde sıcak sıcak otururken onları unutmamamız gerekir. Dernek olarak bu tür faaliyetlerimiz ile hem spor yapacağız hem de doğada yaşayan canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için elimizden gelen desteği sunacağız" diye konuştu.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com