Kilosu 10 bin liradan mucizevi süt

Kilosu 10 bin liradan mucizevi süt
Ülkemizde çok az üretilen sütün kilosunu 10 bin liradan satıyorlar.

Bir çerçeveden ancak 10 gram çıkan arı sütü rekor fiyata satılıyor. Türkiye'de çok sınırlı miktarda üretilen arı sütü hakkında Ordu Arıcılık Araştırma İstasyonu Müdürü Feyzullah Konak açıklamalarda bulundu.

Türkiye'deki sınırlı üretimi arttırmak için istasyonlar kurulacağını söyleyen Konak; "Arı sütünün üretimi noktasında ülkemiz açısından sıkıntılar var. Bu nedenle arı sütü piyasada zor bulunmakta. Türkiye'de üretim zorluğu nedeniyle yılda sadece 50 kilogram kadar üretilen arı sütünün kilosu 10 bin lirayı bulmakta. Arı sütünün ülkemizde üretimini yaygınlaştırabilirsek fiyatının da düşmesini sağlayabiliriz. 95 bin ton civarında bal üretilen, 6 milyon kovanın olduğu bir ülkede en azından 2-3 bin ton arı sütü olması gerekmekte. Arı sütünün en çok üretildiği ülke Japonya . Daha sonra ise Ortadoğu ülkeleri gelmekte."

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirme, üst solunum enfeksiyonlarında ve gribal enfeksiyonlarda yardımcı olma, merhem olarak  kullanıldığında da insan cildinin güzelleşmesi ve cilt sorunlarında yardımcı olma gibi etkileri olan arı sütünden 40-50 kovandan bir sezon boyunca ancak 1 kilogram kadar üretilebiliyor. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com