Kim bu Twitter'ın gizemli hafiyeleri?

Kim bu Twitter'ın gizemli hafiyeleri?
Türkiye'nin son bir yıldır yaşadığı olağanüstü gündemler, Twitter'da usturuplu ve 'her şeyi bilen' bir zümre oluşturdu: Gizemli hafiyeler.

Bu gizemli hafiyelerin ortak iddiası: 10-17 Ocak arası Türkiye'de yer yerinden oynayacak.

Türkiye son bir yılda, uzun zamandır tanık olmadığı bir gündem yoğunluğu yaşadı ve halen de yaşıyor. 2013’ün Mayıs ayı sonunda başlayan Gezi olayları, ardından gelen hükümet-cemaat gerilimi, buna bağlanan yolsuzluk ve rüşvet operasyonu, Emniyet’teki görevden almalar, Suriye’deki muhaliflerle olan çetrefilli ilişkiler ve bunun son halkası ‘gizemli TIR’ olayı… 
 
Bütün bu olayların en belirgin ortak noktası ise ‘hiçbir şeyin göründüğü gibi olmaması’. Hükümet kanadı bu durumu ‘dış mihrakların içerideki işbirlikçileri eliyle yürüttükleri operasyonlar’ olarak yorumlarken, her kanattan muhalifler ise ’11 yıllık iktidarın çürümüşlüğü’ olarak adlandırıyor. 
 
Kim nasıl adlandırırsa adlandırsın, gerçek şu ki Türkiye’de bir yıldır sular durulmuyor ve ortak görüş, Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar da durulmayacak. 
 
‘SAVAŞTA’ YENİ CEPHE: TWITTER 
 
Hükümetle muhalefet ve cemaat arasındaki bu mücadele, basın ve siyasi söylemler dışında yeni cepheler açılmasını gerekli kıldı. Bunun için en uygun ortamın sosyal medya olduğu da kısa zamanda ortaya çıktı. Öyle ki Gezi olayları sırasında twitter’ın kullanıcı sayısı Türkiye’de 2 milyondan 10 milyona yükseldi. Ardından hükümetle cemaat arasında dershane tartışmalarıyla başlayan süreç de en çok twitter’da başlatılan propagandalarla yürütüldü. 
 
Cephe gerisindeki halk, TT listesindeki Erdoğan karşıtı ve Erdoğan’ı savunan başlıklarla yürüyen fırtınayı takip ederken, kalabalıkları yönlendirmeyi amaçlayan pek çok troll de bir anda fenomen olarak gündemi kendi istedikleri yöne çekmek için mücadele verdi. 
 
BULANIK SUDA BALIK AVLAYANLAR 
 
Trollerin ve bot hesapların ‘aleni’ mücadelesi devam ederken, bulanık suda balık avlamaya çalışan bir grup ‘gizemli hafiye’ de twitter’daki yerlerini alarak ‘elimizde çok önemli belgeler var, açıklarsak kıyamet kopar’ propagandasına başladı. 
 
Pek çoğu son birkaç ayda açılan bu hesapların kimi “Türkiye’deki paralel ve derin odakları” ifşa etmeyi vaat ederken, kimileri de “hükümeti bitirecek belgeleri” dosyalarında zor tuttuklarını iddia ediyor. 
 
Hepsi de ‘elimizde öyle bilgiler var ki sormayın gitsin’ üslubuyla yazan bu hafiyelerin en büyük silahı ise ‘yakında açıklayacağız’ dedikleri belgelerden bir kere bahsettikten sonra hemen daha çarpıcı bir iddia ortaya atarak merak duygusunu sürekli canlı tutmak ve temel meseleyi hiçbir zaman açıklamamak. 
 
En çok kim kiminle nerede görüşmüş, kim kime ne dosyası vermiş, kimin kaseti kimin elinde konularıyla ilgilenen ve bazıları bilgiye dayandığı belli olan ciddi iddialar ortaya atan bu hesaplar, takipçileri arasında da en az Kurtlar Vadisi’nin Konseyi ya da Şefkattepe’nin Karanlık Kurulu kadar popüler. 
 
“10 – 17 OCAK ARASINDA YER YERİNDEN OYNAYACAK” 
Bu hafiye hesapların tutumlarında son günlerde ortak bir hareketlilik var. Özellikle muhalefet kanadına muhalefet eden gruplar, 10 Ocak ve 17 Ocak’ta Türkiye’de gündemi sarsacak belgelerin açıklanacağı iddiasında. 
 
Birbirinden bağımsız olan bu hesapların özellikle bu tarihlere yoğunlaşmış olması ve benzer iddialar öne sürmesi, bu gizemli hesapları takip edenler arasında 10 ve 17 Ocak’ı yeni bir milat olarak kabullenmelerine neden oluyor. 
 
Twit Ankara : @TwitAnkara hesabından özellikle kulis dedikoduları veren hesap, Ekim ayında açılmasına rağmen 17 Aralık operasyonundan sonra aktif olarak tivit atmaya başladı. Muhalif bir ses ve tek kaynağının sosyal medya olduğunu iddia eden hesabın 66 bin takipçisi var. “Ankara'da Gizli Saklı hiçbir şey kalmayacak! -Tüm İddialar Siyasi Analizlerden İbarettir. Şahıs ve Kurumları Bağlamaz” diyen hesap pek çok gazeteci ve siyasetçi tarafından da takip ediliyor. Kabine değişikliği ve İstanbul Emniyeti’ndeki görevden almalar sırasındaki tahminleri pek tutmasa da, ciddi iddialar ortaya atıyor. 

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com