Kim şampiyon, Kim piyon ?

Kim şampiyon, Kim piyon ?
Özdil'den KTM fotoğrafına tepki

Hürriyet yazarı Yılmaz Özdil, Kabul Toplama Merkezlerinin durumu ile Suriye'den kaçıp Türkiye'ye sığınanlar için açılan kampları kıyasladı.

Suriye'deki savaştan kaçanlar için açılan kamplardaki futbol turnuvalarından bir fotoğrafa yer veren Özdil, bu fotoğraf ile KTM'lerde tepe tepeye uyumaya çalışan askerlerimizin fotoğraflarını kıyaslayarak ekledi: Sahada kim kazanıyor, masada kim kaybediyor, hangisi şampiyon, hangisi piyon, siz karar verin artık.

İşte Özdil'in o yazısı;

Ancelina Coli'nin "böylesini görmedim, Türk hükümetine minnettarım" dediği Suriye kamplarında...

HER ŞEYLERİ VAR
Ücretsiz telefon kulübeleri var, ister Halep'le konuş, ister New York'la, internet bedava, maazallah elektrik kesilirse televizyonda dizi seyredemezler, jeneratör var. Toprağa basmasınlar, ayakkabıcıkları toz olur, çamur olur diye, komple parke taş döşendi. Villa sitelerinden bile güvenli, 24 saat nöbetçiler var, gözetleme kuleleri var, mobese kameraları var. Kadın-erkek din görevlileri var, merkezi ezan sistemi var. Tam teşekküllü ambulansları zaten var da, ambulans uçak var! Banka var. Banka demişken, Suriye'yle ticaretimiz ayvayı yedi ama, Suriyeli mültecilerin ticareti cillop gibi, İstanbul'da kurulan Suriyeli şirket sayısında patlama var, altı ayda yüzde 250 arttı, geçenlerde sordular Suriyeli bi mülteci patrona, Türkiye cennet azizim, bir günde şirket kuruyoruz, ertesi gün ticaret sicil numarasını veriyorlar dedi. Neyse... İtfaiye var, aşçıları var, çöpçüleri var, hastane var, gece-gündüz dahiliye, çocuk, kadın doğum, doktorları var. Kamptan kampa eskort eşliğinde, komşu ziyareti servisleri var. Kreş var. Kuaför var. Biçki dikiş'i anlarım da, kapesese'ye girecekler herhalde, İngilizce kursu var! Fitness salonu, basketbol, voleybol sahaları var. Ve, futbol turnuvası düzenlediler...Hani şu, canlı yayında çatışmalarını seyrettiğimiz Akçakale sınır kapısı var ya... Girin, Akçakale Kaymakamlığı'nın resmi internet sitesine, orda yazıyor. Suriyelilerin kampında, bizim 25 şehit verdiğimiz son bir haftadır devam eden futbol turnuvası, final maçıyla son buldu. Taraftarlar "Suriye Beşar'a mezar olacak, canımız kanımız sana feda olsun Tayyip Erdoğan" sloganları attı. Şampiyon olan takıma, ikinciye, üçüncüye ve en centilmen takıma, kupa verildi. Şampiyon takıma kupasını takdim eden Akçakale Kaymakamı "Suriyeli gençlerimizin sıkıntılarını, streslerini atmalarına yardımcı olabildiysek, ne mutlu bize, turnuvalarımız devam edecek" dedi.

İki kare, kupa töreninin fotoğrafları.

En alttaki ise...
Bizim gençlerin "toplama" kampı.

FOTOĞRAFLARA YAKINDAN BAKIN
Kabul toplama merkezlerinden karakollarına... Silahsız, adeta boş bavul gibi nakledilmeyi bu halde bekliyorlar. Yerlerde yatıyorlar. Balık istifi, metrekarede dört kişi. Üstüne titrediğimiz, üşümesin diye gece kalkıp örttüğümüz çocuklarımız bunlar. Oturarak uyumaya çalışan var. Hani, şu futbol turnuvası başladığından beri... Bir haftadır cenazesi bulunamayan şehidimizin annesi "beni götürün oraya, kokusundan tanırım" diyor ya...

Yaklaşın lütfen en alttaki fotoğrafa, çekin içinize, işte o koku, bu, evlat kokusu.KARARI SİZ VERİN: KİM ŞAMPİYON KİM PİYON
Tanıtım potansiyeli olan popüler kişi'ye strateji oyunu satranç hediye edilirken...
Sahada kim kazanıyor, masada kim kaybediyor, hangisi şampiyon, hangisi piyon, siz karar verin artık.

(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com