Kimlik No'su Olmayan Oy Kullanamayacak!

Kimlik No'su Olmayan Oy Kullanamayacak!
Nüfus müdürlüklerinin 12 Haziran'da yapılacak genel seçimlere kadar hafta sonları da çalışması istendi...

Nüfus müdürlüklerinin 12 Haziran'da yapılacak genel seçimlere kadar hafta sonları da çalışması istendi.
İçişleri Bakanlığı, seçim öncesi nüfus cüzdanında kimlik numarası olmayan vatandaş kalmaması için harekete geçti. Valiliklere genelge gönderen Bakanlık, Türkiye genelindeki bütün nüfus müdürlüklerinin 12 Haziran'da yapılacak genel seçimlere kadar hafta sonları da çalışmasını istedi.

Uygulamayla birlikte nüfus cüzdanında TC kimlik numarası olmayan vatandaşın kalmaması hedefleniyor.Türkiye, 11 sene önce kimlik numarasıyla tanıştı. Ancak hâlâ 1 milyon kişinin nüfus cüzdanında TC kimlik numarası bulunmuyor. Seçimlerde oy kullanmak için nüfus cüzdanlarında kimlik numarasının olması şart. Bu durum, İçişleri Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Bakanlığın valiliklere gönderdiği genelgeye göre Türkiye genelindeki bütün nüfus müdürlükleri, 12 Haziran genel seçimlerine kadar hafta sonları mesai yapacak. Bu sayede nüfus cüzdanında TC kimlik numarası olmayan vatandaşın kalmaması hedefleniyor. Bakanlık, yılbaşından önce de valiliklere genelge göndererek hüviyetlerinde kimlik numarası olmayanların tespit edilmesini istemişti. Bunun üzerine mahalle muhtarları nüfus müdürlüklerinden kendilerine gönderilen liste ile kapı kapı dolaşarak vatandaşları uyarmıştı. Ayrıca vatandaşın adresine konuyla ilgili yazılı tebligat da gönderilmişti.

12 Haziran milletvekili seçimlerine sadece 2 ay kaldı. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) aldığı karar gereğince nüfus cüzdanında TC kimlik numarası olmayan vatandaşlar oy kullanamıyor. YSK'nın kararından sonra binlerce vatandaş kimliğini yeniledi. Son olarak 12 Eylül referandumunda yaklaşık 700 bin kişi kimliğini değiştirdi. Ancak halen 1 milyon kişinin nüfus cüzdanında TC kimlik numarası bulunmuyor. Bunun üzerine, İçişleri Bankalığı, her seçim öncesi yaşanan TC kimlik numarası tartışmasına son noktayı koymak için çalışma başlattı. Türkiye genelinde tüm nüfus müdürlükleri hafta sonları da dahil olmak üzere sabah 08.30'dan akşam 19.00'a kadar hizmet verecek. Gerek görülen illerde mobil nüfus müdürlükleri kurulacak.

En fazla nüfusa sahip İstanbul'da da özel bir uygulama başlatıldı. Yoğunluğun yüksek olduğu beş ilçeye mobil nüfus müdürlükleri kuruldu. Vatandaş sabah 08.30'dan akşam 19.00'a kadar mobil nüfus müdürlüklerinde kimliklerini yenileyebilecek. Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre söz konusu mobil nüfus müdürlükleri Fatih Eminönü Yenicami Meydanı, Beyoğlu Taksim Meydanı, Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Meydanı, Kadıköy İskele Meydanı ve Ümraniye Alemdağ Caddesi İgdaş yanında faaliyet gösterecek. İstanbul'da yapılan çalışmalar da faydasını göstermeye başladı. Nüfus cüzdanında TC kimlik numarası olmayan vatandaş sayısının 200 binden 145 bine gerilediği öğrenildi.

Kimliğini yenilemek isteyen vatandaşların, son altı ay içinde çekilmiş iki adet vesikalık fotoğraf ile mobil nüfus müdürlüklerine veya ilçe nüfus müdürlüklerine başvurmaları yeterli oluyor. Belgelerinde eksik olmayan vatandaşa 10 dakika içinde yeni kimliği takdim ediliyor. İşlemleri kendisi yaptıramayacak olan vatandaşların ise yerine vekil tayin ettiği kişi için noterden nüfus cüzdanı almaya yetkili özel vekalet alması gerekiyor. Kimlik bedeli olarak ise 5 lira ödeniyor. Nüfus cüzdanını kaybedenlere ise 67 lira para cezası uygulanıyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com