Kimse Dünyaya Gözlerini Veli Küçük Olarak Açamaz

Kimse Dünyaya Gözlerini Veli Küçük Olarak Açamaz
Star gazetesi yazarı Aziz Üstel bugünkü yazısıyla Veli Küçük'e seslendi. Hiç bilinmeyen yönlerini nükteli bir biçimde anlattı.

Halim'anım Teyze, doksanını devirmiş şimdilerde. Doğup büyüdüğü Bilecik'in, Gölpazarı İlçesi, Türkmen Köyü'nde oturuyor.

Veli Küçük'ü “Küçük Veli” olarak hatırlıyor hala:

“Ay görsen ne tonton şeydi! Tombul tombul yanakları vardı. Sıkmaya doyamazdık. Dedem de sık sık makas alırdı.

“Pek terbiyeliydi. Ne zaman biri 'Küçük Veli, bi baksana...” dese hemen koşturur, topuk vurur, 'emredin efendim!' derdi. Çok terbiyeli çocuktu... Sonra askeri okula gitti. Üniforma da pek yakıştı hani! En yakın arkadaşı da Mahmut'tu. Ona 'Yeşil Mahmut' derdik. Neden mi? Hep yeşil giyerdi. Yeşil, fitilli kadife pantolon, yeşil kazak, yeşil çorap.

“Askeri okula gittikten sonra hiç görmedim. Afyon yakınlarında, Susurluk'ta başına bir iş gelmiş diye duydum, pek üzüldüm. Ama 'yarasız beresiz atlatmış kazayı' dediler de derin bir oooh çektim.

“Derken Öğretmen Kamil Bey, Küçük Veli'nin Paşa olduğunu söyledi. Nasıl da sevindim, anlatamam! Sonra... Estergon Kalesi'ne mi tayin olmuş... Ergenekon kalesine mi... Bir yerlere işte. Başına bir sürü iş gelmiş oralarda da.

Öldürmelere, isyanlara falan adı karışmış dediler, inanmadım tabi. Ayol o tombul yanaklı, dünya sevimlisi, bacak kadar çocuk, karıncayı bile incitmez!”

Kıssadan hisse. Kimse yaşama gözlerini Veli Küçük olarak açmaz. Küçük Veli olarak açar...

STAR

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com