"Kimse ekonomiden şikayet edemeyecek”

"Kimse ekonomiden şikayet edemeyecek”
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkanı Nafi Güral, Türkiye-Ermenistan Sınır Kapısı'nın açılması yönündeki beklentilere ilişkin, ''Gerekli anlaşmalar yapılır, siyasi beklentiler karşılanabilirse, Doğu Anadolu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkanı Nafi Güral, Türkiye-Ermenistan Sınır Kapısı'nın açılması yönündeki beklentilere ilişkin, ''Gerekli anlaşmalar yapılır, siyasi beklentiler karşılanabilirse, Doğu Anadolu'nun sanayileşmesinde çok önemli bir atılım olacaktır'' dedi.
Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) Başkanlığını da yürüten Güral, Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İhsan Tunçoğlu ve yönetim kurulu üyelerinin kendisini ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisini her zaman iyi gördüğünü ve bundan sonra daha iyi olacağına inandığını söyledi.
Kendilerine butik bir misyon bulamadıkları, mevcut sistemde kaldıkları takdirde küçük işletmelerin sıkıntılarının artarak devam edeceğini düşündüğünü belirten Güral, ''Onun için insanımız oturacak, kendi iş yerini butik olarak genişletmek için fikirler üretecek'' diye konuştu.
''2010 yılında hiç kimse ekonomiden şikayet edemeyecek, ancak kendi halinden şikayet edecek'' diyen Güral, bundan sonra büyük firmaların ayakta kalacağını öngördüğünü ifade ederek, büyük mağazacılığın olmazsa olmaz ihtiyaçlar arasında yer aldığını anlattı.
Güral, şöyle devam etti:
''IMF'nin parasına puluna ihtiyacımız yok, kredi notu desteğine ihtiyacımız var. Kredi notunu aslında IMF vermiyor, kredi kuruluşları veriyor. Dünyadaki sistem böyle. Sizin kredi notunuz neyse bankalar ona göre kredi veriyor, ona göre faiz uyguluyor. Kredi notumuz yüksek olduğu zamanki ile düşük olduğu zamanki yurt dışı borçlanmamız arasında büyük farklar var. IMF ile anlaşma yapılması, kredi veren şirketlerin size itibar etmesini, dolayısıyla notunuzun yükselmesini sağlıyor. IMF'yi kimse bir banka olarak görmesin. IMF, strateji belirleme merkezidir. Bu stratejileri de ABD'nin hedefleri doğrultusunda belirliyor.''
-''ARTIK AVRUPA PAZARI BİTTİ''-
Türkiye'nin iyi yolda olduğunu herkesin kabul etmesi, sanayici, iş adamları ve tüketicilerin Türkiye'nin iyi yolda olduğunu çalışmalarıyla göstermesi gerektiğini dile getiren Güral, ''öncelikli olarak tüketicilerin tüketimini ertelememesi, ne imkanları varsa, hangi standartlarda yaşıyorlarsa o imkanlara göre harcamalarını yapması gerektiğini'' bildirdi.
Güral, üreticilerin ise kendilerine yeni pazarlar bulmaya çalışmasına ihtiyaç duyulduğuna işaret ederek, ''Artık Avrupa pazarı bitti. Bunda sadece içinde bulunduğumuz kriz ortamı etken değil, Avrupalılar yeni tedarikçiler peşinde. Yeni pazarlara ulaşmak zor değil, bunun için sadece araştırma yapmak lazım. Ne satıyorsanız, dünyadaki bütün alıcıları internetten bulmanız mümkün'' şeklinde konuştu.
Nafi Güral, bir gazetecinin, ''Türkiye-Ermenistan Sınır Kapısı'nın açılması halinde bunun Türkiye ekonomisine yansımaları ne olabilir?'' şeklindeki sorusunu şöyle yanıtladı:
''Ermenistan Sınır Kapısı'nın açılması iki ülkenin de menfaatinedir. 'Kimin daha çok menfaatinedir?' denilirse, Ermenistan'ın daha çok menfaatinedir. Bizim de menfaatimizedir. Gerekli anlaşmalar yapılır, siyasi beklentiler karşılanabilirse, Doğu Anadolu'nun sanayileşmesinde çok önemli bir atılım olacaktır. Çünkü, Türkiye'nin Kafkasya ve Orta Asya'ya olan ihracatı şu anda çok zor şartlarda ve çok pahalıya yapılıyor. Kapı açık olursa sanayi kuruluşları oralara gidip gelecek, oralarda üretecekler ve 1000-1500 kilometre daha az mesafede mal taşıyacaklar. Bu navlun avantajı onlara rekabet gücü olarak yansıyacak.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com