Kimsenin yazmaya cesaret edemediklerini yazdı

Kimsenin yazmaya cesaret edemediklerini yazdı
İşlediği suçlar nedeniyle Bangladeş hükümeti tarafından asılan Abdülkadir Molla hakkında Ceyda Karan diğer gazetecilerin aksine ilginç bir yazı yazdı.

Mirpur kasabı olarak anılan Abdülkadir Molla’nın idamını kaleme alan Ceyda Karan Molla’nın masum olmadığını yazan tek Türk gazeteci oldu.
 
Yapılan bütün itirazlara rağmen Bangladeş hükümeti tarafından asılan ve birçok insanın ölümünden sorumlu tutulan Abdülkadir Molla’nın idamı tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Hatta Ahmet Davutoğlu’nun Molla’yı ipten aldığı bile yazıldı ancak bu haberler yalan çıktı.
 
Taraf Gazetesi
yazarı Ceyda Karan kimsenin yazmaya cesaret edemediği Bangladeş Cemaat-i İslami Genel Sekreter Yardımcısı Molla'ya yöneltilen suçlamaları hatırlatarak "Onu ve mensubu hareketi mazlum edebiyatıyla savunanlardaki omurga esnekliğinin yılankavi olmasına şaşarım" dedi.
 
Ceyda Karan'ın yazısındaki o bölümler:
 

"Abdülkadir Molla savaş suçları ve insanlığa karşı işlenen suçlarla bağlantılı altı ithamın beşinden mahkûm oldu. Bana sorarsanız kurulan mahkemede hem şaibe eksik değil hem hukuki açıdan tartışmalı. Lakin bütün bunlar Abdülkadir Molla ve mensubu olduğu hareketin geçmiş ‘günahlarını’ temizleyecek cinsten de değil.
 
11 YAŞINDA ÇOCUĞA TECAVÜZ SUÇLAMASI
Bangladeş’te asılmasını isteyen, sokaklara dökülerek ömür boyu hapis cezasının idama çevrilmesinde rol oynayanlar çok. Niye dersiniz? Onların gözünde Molla’nın lakabı, başkent Dhaka’nın Mirpur bölgesindeki eylemlerinden ötürü ‘Mirpur kasabı’dır. Ona isnat ettikleri suçlamalar, ‘Bağımsızlık savaşına karşı kurulan Bedir isimli paramiliter grubun üyesi olmak, Pakistan ordusuyla işbirliği yapmak, aralarında genç bir kadın şairin kafasının kesilmesi dâhil 200 aydının ölümünden sorumlu olmak, 11 yaşında bir çocuğa tecavüz’...
 
Bana düşen idama karşı omurgalı duruştur. Hiç hazzetmediğim siyasi ve ideolojik çizgideki biri için bile. Onu ve mensubu hareketi mazlum edebiyatıyla savunanlardaki omurga esnekliğinin yılankavi olmasına bu yüzden şaşarım!"


Yazının tamamı için tıklayın.
(UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com