Kimya bölüm başkanları DPÜ'de toplandı

Kimya bölüm başkanları DPÜ'de toplandı
“Adım Üniversiteleri Projesi” kapsamında 7 üniversitenin kimya bölüm başkanı DPÜ' de bir araya gelerek, bölümlerinin sorunlarını ve iş birliği yapılabilecek konuları görüştüler.

“Adım Üniversiteleri Projesi” kapsamında 7 üniversitenin kimya bölüm başkanı DPÜ' de bir araya gelerek, bölümlerinin sorunlarını ve iş birliği yapılabilecek konuları görüştüler.

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Kimya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yunus Erdoğan'ın DPÜ adına ev sahipliğini yaptığı Adım Üniversiteleri toplantısına Isparta Süleyman Demirel (SDÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Cengiz, Denizli Pamukkale Üniversitesi (PÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yaşar Gök, Muğla Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gül Asiye Ayçık, Adnan Menderes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Demir, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Songül Şen, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Kimya Bölüm Başkan yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Poyraz, DPÜ Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cengiz Yenikaya katıldı.
 Toplantının açılış konuşmasını yapan DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yunus Erdoğan, “Bir araya gelmek güç içindir. Güç için de birbirini desteklemek gerekir” diyerek, güzel bir koordinasyonla üniversiteler arası iş birliği yapılarak gelişmekte olan üniversitelerin birlikte daha sağlıklı gelişebileceğini kaydetti.
 Toplantı Üniversite ve bölümlerinin tanıtımı, derslerin Bologna sürecine uyumu ve genel konular gündemiyle yapıldı.
Toplantının ilk aşamasında Kimya Bölüm Başkanları, üniversiteleri ile bölümlerinin öğretim üyesi, öğrenci sayıları, laboratuvarları, ekipman ve cihazları konularında bilgiler sundular.
 Ortak ARGE merkezinin kurulmasının da tartışıldığı toplantıda bölüm başkanları, üniversitelerin kaynaklarının israf edilmeden etkin bir biçimde kullanılmasının önemine dikkat çekilerek, laboratuarlara alınacak bir kısım cihazların, iyi bir koordinasyonla üniversiteler arası iş birliği çerçevesince alınmasının, bu cihazların üniversitelerin birlikte kullanımının kaynak israfını önleyeceğini, cihazların daha rantabl kullanılmasını sağlayabileceği üzerinde duruldu.
 Üniversitelerde laboratuvarların merkezi olması ya da bölümlerde kurulmaması konusunun da tartışıldığı toplantıda, iyi işletilirse laboratuarların merkezi olmasının yararlı olacağı ifade edildi. Uzmanlık gerektiren cihazlar ile temel araştırma cihazlarının merkezi laboratuarda olmasının yararlı olacağı diğer cihazların ise bölümlerde olmasının uygun olacağı dile getirildi.
Bazı üniversitelerde lisansüstü öğrenci alımında uygulanan yabancı dil barajının yüksek olması nedeniyle lisansüstü eğitime yeterli talep olmadığı bunun üniversitelere öğretim elemanı yetiştirilmesi açısından sorunlara yol açtığına dikkat çekilerek, lisansüstü eğitimde yabancı dil hazırlık kurslarının açılmasının daha uygun bir çözüm olacağı belirtildi.  Bölüm başkanlarınca Bologna süreci çerçevesinde kimya bölümlerinde okutulan derslerin gözden geçirildiği toplantıda,  ortaya çıkan görüş ve önerilerin üniversite yönetimlerine sunulmasına karar verildi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com