Kimyasal silahta Türkiye izi

Kimyasal silahta Türkiye izi
Filistinli yayın organı Suriye'ye ilişkin çok önemli iddialar ortaya attı.

Halep'in Han el-Asel bölgesine atılan kimyasal başlıklı roketlerin kimlerin, nasıl ürettiğine ilişkin şok iddialar gündeme getirdi. Suçlamalar Türk istihbaratı ile Nusra Cephesi'ni işaret ediyor.

Filistin’den yayın yapan Dunya el-Vatan, Halep’in Han el-Asel bölgesine atılan kimyasal başlıklı roketlerin kimlerin, nasıl ürettiğine ilişkin AKP hükümetini zan altında bırakacak önemli iddialar gündeme getirdi.

TÜRK İSTİHBARATININ YARDIMIYLA

Gazete, geçtiğimiz Ağustos ayında Suriye'de özellikle sivillere yönelik kanlı eylemleriyle bilinen Nusra Cephesi'nin, Türk istihbaratının yardımıyla, Suriye'de kendi alanında tek olan, sıvılaştırılmış klor gazı dolum laboratuarını ele geçirdiğini yazdı.

ÜRETİM YERİ HALEP'İN 50 KM YAKINI

Üretim yeri, Halep'in 50 km doğusunda Halep-Rakka yolu üstünde yer alıyor. Buranın sermayesinin büyük bir kısmı özel sektör tarafından sağlanırken, devletin de laboratuara basit bir katkısı oluyordu.

Gazete, stoklarında yer alan klor gazı ile Halep'in tamamı, basit bir teknik ile üretilebilecek kimyasal bombalar ile yerle bir edilebilir. Bu tür hassas ve tehlikeli sebeplerden dolayı, Suriye yönetimi; Birleşmiş Milletler ve Şam'daki temsilcileri (İbrahimi'nin ekibi) ile iletişime geçerek Birleşmiş Milletlerden girişimde bulunarak, silahlı grupların oradan çekilmeleri için ikna edilmelerini istedi.

BM VE RUSYA DA DEVREYE GİRDİ

Filistin gazetesi yine bu konuda önemli bir iddiayı da gündeme getiriyor.

Rusya'nın stokların askeri amaçlı kullanımını önlemek için, Birleşmiş Milletler temsilcileri şartıyla, “silahlı grupların orayı kontrol ettiğini kabul ettiği” yönünde pazarlıklar yaptığı ancak silahlı grupların bunu reddettiği kaydedildi.

Gazete en sonunda, üretim yerinin kapanması üzerinde anlaşmaya varıldığını, ama içindeki tüpler yerinde kaldığı kaydedilirken, silahlı gruplar üretim yerinin güvenli olan başka bir yere nakledilmesini veya stokların Fırat nehrine boşaltılması önerilerini de reddetti.

Gazete, laboratuarda, her biri yüzlerce kilogram ağırlığında onlarca tüp bulunduğunu, laboratuar ele geçirildiğinde toplamda 6 ton civarında klor gazının depolarda hazır halde var olduğunu belirtiyor.

Şam büyüklüğündeki bir şehrin suyunu bir ay boyunca arıtabilecek nitelikte olan her bir tüp, 20 bin nüfuslu bir kenti ortadan kaldırabilir. Laboratuar içinde var olan tüpler, Şam ve Halep halkının tamamını imha etmeye yetecek kapasitede.

NUSRA ÖRGÜTÜ, KLOR GAZINI KULLANMA TEKNİKLERİNİ BİLEN TEK ÖRGÜT

Gazeteye göre; Nusra örgütünün, klor gazını kimyasal silah gibi kullanabilme hikayesi Irak'a dayanır. Ürdün ve Arabistan istihbaratının, Maliki hükümetini zayıflatma savaşında, Ürdün istihbaratı, ''Irak İslam Devleti'' adlı örgüte, Ürdün'den klor gazı kaçırılması noktasında kolaylıklar sağlamıştı.

Irak İslam Devleti adlı örgüt Ürdün ve Suudi Arabistan istihbaratının yardımları ile, klor gazından ilk defa kimyasal silah tekniğini kullanan örgüt idi.

Gazete şöyşe diyor: “Bilindiği üzere, Nusra örgütünün, asıl olarak “Irak İslam Devleti” örgütünden gelen “Birinci Nesil” ve “İkinci Nesil” kadroları, Suriye'deki silahlılar arasında, bu tekniği kullanabilen tek taraflardır. Buna ek olarak, Irak İslam Devleti, 2011 sonbaharında, patlama konularında uzmanlardan oluşan Nusra örgütünü kurmak üzere, militanlarını Suriye'ye ilk olarak gönderen örgüttür.”

“KLORLU ROKETLER”

Haftalar önce, Halep'teki silahlı militanlardan öğrenilen bilgiye göre, Nusra örgütü, havan toplarında ve füzelerinde kullanmak üzere, el koyduğu klor gazı laboratuarın deposu ile beraber, klor gazlı roketler üretmeye başladı.

Gazete, “Han el-Asel'de kullanılan roketin içeriğinin, patlama yerinde bıraktığı izlere bakılırsa klor gazı olduğu belirtiliyor” diyor.

KİMYACILAR DOĞRULUYOR

Gazete patlama yerinin resmini iki İngiliz kimyacıya sordu. “İki kimyacı da, patlama yerinin nerede olduğunu bilmeden, benzer yorumlar yaptı” denilirken, kimyacılardan biri tereddütsüz bir şekilde 'yanmış klor gazı izleri” olduğunu diğerinin ise “Doğal halinde olan kimyasal bir madde veya sıvı halinden gaz haline dönüştürülmüş bir madde olabilir” dediğini aktarıyor. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com