Kirada oturan ev sahipleri dikkat!

Kirada oturan ev sahipleri dikkat!
Yargıtay 6. Hukuk Dairesi, evi olan kiracıları üzecek bir karara imza attı. Yargıtay, kiracının aynı belediye sınırları içerisinde evinin olmasını tahliye nedeni saydı.

Bodrum Sulh Hukuk Mahkemesi'nin verdiği bir kararı görüşen Yargıtay 6. Hukuk Dairesi, tahliye davasında, tahliye kararı verilebilmesi için, 'varlığı ileri sürülen evin kiralananla aynı şehir veya belediye hudutları içinde olması, bu evin kiracı veya birlikte yaşadığı eşinin uhdesine kayıtlı bulunması, evin sıhhi ve sosyal bakımından kiracının ailesi, efradı ile oturabileceği vasıfta olması' şartını koştu.
 
Habertürk’ün haberine göre, bu 3 şartın birlikte mevcudiyeti halinde başka herhangi bir araştırma yapma zorunluluğu ve ihtara ihtiyaç olmadığını vurgulayan Yargıtay 6. Hukuk Dairesi, bu şartların oluşması halinde kiracının tahliyesi yönünde karar verilmesi gerektiğine hükmetti.
 
EMSAL KABUL EDİLECEK
 
Yerel mahkemede görülen davada, davacının, kiracısının tahliyesi yönündeki talebinin haklı olduğunu vurgulayan Yargıtay, davalının sosyal ve ekonomik durumuna göre, bu taşınmazın oturulabilir nitelikte olduğunun tespit edildiğini belirterek, kiracının tahliyesine karar verilmesi gerektiğine hükmetti. Yerel mahkemenin verdiği kararı bozan Yargıtay 6. Hukuk Dairesi'nin kararı kesinleşirse, karar emsal kabul edilecek.
 
TAHLİYEYE GEREKÇE OLAN 3 ŞART
 
1- Kiracının oturduğu ev ile kendi evi aynı belediye hudutları içinde olmalı.
 
2- Bu evin kiracı veya birlikte yaşadığı eşinin uhdesinde kayıtlı olması.
 
3- Evin sıhhi ve sosyal bakımdan kiracının ailesi ile oturabileceği vasıfta olması. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com