Kirasını gizleyene fatura şoku

Kirasını gizleyene fatura şoku
Kira gelirini gizleyen veya eksik beyan edenlerin peşine düşen Maliye Bakanlığı, ev sahiplerini faturasından bulacak.

Elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerinden bütün abonelerin bilgilerini alan Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), bu bilgileri kira gelirinin beyan edilip edilmediğini anlamakta kullanacak. Zaman’ın haberine göre, gelen veriler çapraz kontrolden geçirilerek ev sahiplerinin beyan durumu ve vergiyi doğru tutar üzerinden ödeyip ödemediği kontrol edilecek. Bilgi gönderimi için elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerine 14 Mart 2013 tarihine kadar ilave süre tanınmıştı. Nisan ayından itibaren ise dağıtım şirketleri tüm yeni aboneleri aylık olarak İdare’ye bildirecek. Gelen bilgiler doğrultusunda denetim ve inceleme yapılacak. İdare medya ilanlarıyla mükellefe ‘verginizi tam ödeyin’ uyarısında bulunmayı da sürdürecek.

Ev sahiplerinin elde ettiği kiranın vergiye tabi olabilmesi için yıllık kira gelirinin 3 bin liranın üzerine çıkması gerekiyor. Mesken kira gelirleri için uygulanan istisna tutarı, 2012 takvim yılında elde edilen kira gelirleri için 3 bin lira olarak belirlendi. Bu tutarın üzerinde kira geliri elde eden kişi beyanname vermezse ödemesi gereken verginin iki katı ceza ile karşı karşıya kalabilecek. Ayrıca beyanname vermediği için özel usulsüzlük cezası da kesiliyor. Eğer ev sahibi kira geliri elde ettiği halde beyanname vermediyse 3 bin liralık istisna tutarından da faydalanamıyor. Tespiti halinde beyanname vermeyenlerden geriye dönük olarak 5 yıllık vergi borcu faiziyle birlikte cezalı olarak tahsil edilecek.

Gelir İdaresi’nin geçen yıl başlattığı ‘önceden hazırlanmış kira beyanname sistemi’ ilgi gördü. 2012 yılında 894 bin 991 gayrimenkul sermaye iradı (GMSİ) beyannamesi dolduruldu. 2013 yılı için ise Maliye 1 milyon 50 bin kira beyannamesini ev sahibi yerine düzenleme hazırlıklarını tamamladı. Mükellef, İdare’nin internet sitesi veya vergi dairesine gittiğinde ne kadar vergi ödeyeceğini görebilecek. Sistemde herhangi bir yanlışlık yoksa taraflar karşılıklı onay verecek. Maliye, fatura bilgilerini sadece kira beyanında değil işyerleri ve sanayi tesislerinin vergisini tam ödeyip ödemediğini tespitte de kullanacak. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com