Kiraz üreticisi zarar etti

Kiraz üreticisi zarar etti
Kütahya'nın Şaphane ilçesinde, kirazın düşük fiyattan alınması üreticiyi perişan etti.
Şaphane Ziraat Odası Başkanı Talat Bilaloğlu, yaptığı açılamada, Şaphane ilçesindeki merkez ve köylerde hasat edilen kirazların düşük fiyattan alınması nedeniyle üreticilerin maliyetlerini karşılayamadıklarını, hasat sevincini yaşamadıklarını ifade etti.
Bilaloğlu, Şaphanede meyve üreticilerinin geçim kaynağı olan üretimine önem verilen 'sapı kısa Napolyon ve kısabacak' diye tabir edilen kirazın hasatına devam edildiğini üreticinin ürünü maliyetleri karşılamak için mecburen işçi tutarak topladığını söyledi.
Bilaloğlu, "Şaphane kirazı diğer yöre kirazlarına göre susuz yetişmesi nedeniyle sertlik oranı fazla olan bir kiraz çeşididir.Ürünlerimiz kaliteli ancak düşük fiyattan alıcı buluyor.
Keçen yıl tarlada kilosu 3 liraya satılan kiraz bugün tarladan 2 liradan alıcı buluyor. Bu da üreticilerin maliyetlerini karşılamıyor.Kiraz üretimi çok emek isteyen bir iştir.Sonbahardan itibaren göztaşı işlemi ile başlayan bakım, çapalama işlemleri, budama işlemleri, gübreleme ve ilaçlama işlemleri ile devam eder.Bir yılını ayıran üreticinin kirazına düşük fiyattan alıcı bulması ekonomiyi de olumsuz etkiliyor. Ürün fiyatları her yıl alıcısına göre değişiyor. Türkiyede tarım politikasının oluşturulması şarttır" diye konuştu.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com