Kiraz ve vişnelere ilaçlama devam ediyor

Kiraz ve vişnelere ilaçlama devam ediyor
İç Egenin Meyve ambarı olan Kütahya'nın Pazarlar İlçesinde meyve üreticileri baharın gelmesi ile arazilerindeki meyvelerin ilaçlama çalışmalarına hız verdi.

İç Egenin Meyve ambarı olan Kütahya'nın Pazarlar İlçesinde meyve üreticileri baharın gelmesi ile arazilerindeki meyvelerin ilaçlama çalışmalarına hız verdi.
19 Mayıs tarihinde meydana gelen 5,9 şiddetindeki depremin ve artçı depremlerin şiddetli şekilde hissedildiği Pazarlar ilçesinde çiftçiler meyve ağaçlarını ilaçlama çalışmalarına da devam ediyor. Geçimi tarım ve özellikle meyvecilik olan Pazarlar İlçesi halkı, baharın gelmesi ile her yıl olduğu gibi bu yılda hummalı bir çalışmaya başladılar. Kiraz ve vişne ağaçlarının çiçekte başlayan ilaçlama çalışmaları hasada 20 gün kalıncaya tadar devam ediyor.
Deprem ile yaşamayı öğrenmeleri gerektiğini belirten meyve üreticileri, “İlçemizin tek geçim kaynağı olan meyvecilik için olmazsa olmazlarından olan ilaçlama çalışmalarımız hızla devam ediyor. Depremden etkilenen ilçemizde biz meyve üreticisi olanlar olarak geleceğimizi de düşünmemiz gerekiyor. Deprem olduğu zaman korkuyoruz ama hayatın devam ettiğini biliyoruz. İlçe Tarım Müdürlündeki Ziraat Mühendislerin belirlediği ilaçları meyvelerimize atıyoruz” dedi.
İlaçlamanın reçeteli yapıldığını belirten Pazarlar İlçe Tarım Müdürü Süleyman Erhan, “ Geçen yıllarda yürürlüğe giren reçeteli tarım çerçevesinde üreticilere meyve bahçesindeki probleme göre ziraat mühendislerimiz tarafından belirlenen ilaçların kullanılmasına izin veriyoruz. Bu sistemle aşırı ilaç kullanımını önleyerek üreticinin daha az zarar etmesini önlerken, ekolojik dengeyi korumaya çalışıyoruz. Amacımız üreticimize kaliteli ve sağlıklı ürünler üretmesini sağlamaktır. Bu günlerde meyve üreticileri kiraz ve vişne bahçelerinde ilaçlama çalışmalarını sabah erken saatlerde ve akşam güneş battıktan sonra yapıyor. İlaçlama çalışmaları belirli program dâhilinde hasada 20 gün kalıncaya kadar devam edecektir. Tüm üreticilerimizin kaliteli bol ürün ve bol kazançlar diliyorum” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com