Kirazda entegre ve kontrollü ürün dönemi

Kirazda entegre ve kontrollü ürün dönemi
Tarım Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi Projesi kapsamında Pazarlar ilçesi Kiraz Entegre Mücadele Uygulamaları konusunda pilot ilçe seçildi.

Tarım Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi Projesi kapsamında Pazarlar ilçesi Kiraz Entegre Mücadele Uygulamaları konusunda pilot ilçe seçildi.
Alınan kararlar doğrultusunda Kiraz Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi Projesini yürüten Pazarlar İlçe Tarım Müdürlüğü çalışma planını hazırlayarak uygulamaya başladı. Görevli personeller tarafından proje çalışmaları yakinen takip ediliyor.
Proje hakkında bilgi veren Pazarlar İlçe Tarım Müdürü Süleyman Erhan, “Ülkemizde tarladan sofraya güvenilir gıda arzının sağlanması, taze meyve ve sebzede ihracat ve iç tüketimde yaşanan kalıntı sorununun çözülmesi, çevre ve insan sağlığı ile ekolojinin korunması açısından 2006 yılından bugüne kadar Bakanlığımız tarafından çok önemli düzenlemeler yapılmıştır. Uçakla ilaçlama yasaklanmış, zirai ilaçların kayıt altına alınması ve izlenebilirliğinin sağlanması amacıyla üreticilere kayıt defteri tutma zorunluluğu getirilerek kayıt defterleri dağıtılmış, reçeteli satış ve zirai ilaç uygulayıcılarına sertifika mecburiyeti getirilerek yasal düzenlemeler tamamlanmıştır” dedi
İlçe Tarım Müdürü Erhan, “Bu süreçten sonra özellikle ihracat ve iç tüketime sunulan taze meyve ve sebzelerde kalıntı sorununun yaşanmaması amacı ile bu çerçevede yapılan çalışmaların uygulamaya aktarılmasına önem verilmeli ve özen gösterilmelidir. Bu kapsamda 25 Mayıs tarihi itibariyle ilçemizde Kiraz Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi Projesi çalışmaları başlatılmıştır. İlk etapta ilçe merkezinde 5 ve Sofular beldemizde 5 olmak üzere toplam 10 üreticimizin 156,50 dönüm üretim alanında 4225 kiraz ağacı proje kapsamına alınmıştır. Bu alandan yaklaşık olarak 55 ton entegre ve kontrollü üretimi sağlanmış meyve elde edilecektir. Proje, başta Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü olmak üzere, İhracatçı Birlikleri ve Firmalar, Pazarlar Tarım Kredi Kooperatifi, Sofular Tarım Kredi Kooperatifi ve Merkez Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin işbirlikleriyle gerçekleştirilecektir. Amacımız projeye katılan üretici sayımızı arttırarak Pazarlar ilçemizde zirai ilaç kalıntısından arındırılmış, sertifikalandırılmış meyve üretimini sağlamaktır” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com