Kırgızistan Avrasya Gümrük Birliği'ne katılmak istiyor

Kırgızistan Avrasya Gümrük Birliğine katılmak istiyor
BİŞKEK (AA) - Kırgızistan Başbakanı Coomart Otorbayev, Kırgızistan'ın Rusya, Belarus ve Kazakistan'ın oluşturduğu Avrasya Gümrük Birliği'ne acil üye olması gerektiğini söyledi.Moskova...

BİŞKEK (AA) - Kırgızistan Başbakanı Coomart Otorbayev, Kırgızistan'ın Rusya, Belarus ve Kazakistan'ın oluşturduğu Avrasya Gümrük Birliği'ne acil üye olması gerektiğini söyledi.

Moskova ve Astana'daki çalışma ziyaretinin adından Bişkek'te basın toplantısı düzenleyen Başbakan Coomart Otorbayev, Kırgızistan'ın Rusya ve Kazakistan ile ticaret hacminin birer milyar doları aştığını hatırlatarak, halkın refahını yükseltmek, ekonomiyi kalkındırmak ve Gümrük Birliği üyesi ülkelerle ticaret hacmini yükseltmek için Gümrük Birliği'ne üye olunmasının şart olduğuna işaret etti.

Hükümet olarak ülkeyi Gümrük Birliği'ne götürecek yol haritası üzerinde çalıştıklarını kaydeden Otorbayev, yol haritasını mayıs ayı sonunda Gümrük Birliği üye ülkeleri tarafından kabul görmesi halinde meclisin onayına sunacaklarını ifade etti. Otorbayev, birliğe üyelik süreci ile ilgili olarak, halkın ve meclisin yol haritasının kabul edilmesi durumunda bir yıl sonra birliğin resmi üyesi olabileceklerini kaydetti.

Birliğin siyasi olmadığını savunan  Otorbayev, Kırgızistan ekonomisinin büyüdüğünü ve bu nedenle sınırlarında ciddi sorunlarla karşılaştıklarını belirtirken, "İşadamlarımız, Çin'den Gümrük Birliği'ne mal sokmak için iki defa gümrük vergisi ödüyor. Biri Kırgız-Çin sınırında, ikincisi Kırgız-Kazak sınırında. Önceden sadece Kırgız-Çin sınırında vergi ödeniyordu" dedi.

Bu arada, Bişkek'teki en büyük açık pazarlardan olan Dordoy Pazarı Sendikası yetkilileri, düzenledikleri basın toplantıda, Kazakistan'ın mallarını kabul etmediğini, bu nedenle binlerce iş sahibinin iflasın eşiğinde olduğunu bildirerek, hükümetten birliğe acil girmesini istedi. Sendika yetkilileri, aksi taktirde gösteriye çıkacakları uyarısı yaptı.

Kazakistan'ın güneyindeki Almatı ve Jambul eyaletlerinde yaşayan vatandaşlar özellikle, kırtasiye, otomobil parçaları, tamirat, inşaat malzemeleri ve ürünleri, kıyafet ve temel gıda ürünlerin ucuzluğu nedeniyle bugüne kadar Kırgızistan'daki pazarları tercih ediyordu. Ancak son iki yıldır Kazakistan'ın gümrük kapılarında yolcu ve mal geçişlerinin kontrolleri ağırlaştırılması üzerine iki gümrük kapısında Çin'den gelen ve Kırgızistan'da üretildiği ifade edilen malların az miktarda olsa dahi Kazakistan'a sokulmasına izin verilmiyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com