Kırgızistan, Rusya ile enerji işbirliğini derinleştiriyor

Kırgızistan, Rusya ile enerji işbirliğini derinleştiriyor
BİŞKEK (AA) - Kırgızistan'da Rus enerji şirketlerinin yatırım faaliyetlerinin geliştirilmesi için bazı projelerin ele alındığı bildirildi.Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan...

BİŞKEK (AA) - Kırgızistan'da Rus enerji şirketlerinin yatırım faaliyetlerinin geliştirilmesi için bazı projelerin ele alındığı bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev tarafından kabul edilen Rus heyeti ile enerji alanındaki işbirliği konuların arasında özellikle ülkenin kuzeyindeki Narın Nehri üzerine hidroelektrik santralin ortak yapımı ve işletmesi ile Kambara Ata-1 adlı hidroelektrik santralinin ortak yapımı ve işletmesinini öngören projelerin görüşüldüğü belirtildi.

Rusya Federasyonu Federal Gümrük Hizmetleri Başkanı ve Kırgız-Rus Hükümetlerarası Komisyonu Eşbaşkanı Andrei Belyaninov, Rosneft Başkanı İgor Seçin, Rusgidro AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Ebgeniy Dod ve İnter RAO UES AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Boris Kovalçuk'un hazır bulunduğu toplantı sonrasında imza töreni düzenlendi. Buna göre, Kırgızistan ile Rusya arasında enerji işbirliği çerçevesinde, Narın nehri üzerine hidroelektrik santralin ortak yapımı ve işletmesi ve Kambara Ata-1 hidroelektrik santralinin ortak yapımı ve işletmesi ile ilgili görüşmelerin sonucunda işbirliği protokolü imzalandı.

Rusya ile enerji işbirliğini derinleştiren Kırgızistan Hükümeti ile Rosneft AŞ. arasında Bişkek Manas Uluslararası Havaalanı'na yatırım memarandumu ve yine, Manas Uluslararası Havaalanı AŞ. ile Rosneft AŞ. arasında kesintisiz yakıt sağlanmasını öngören çerçeve sözleşmesi kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Atambayev, bir yıl önce Rusya'ya ülkede hidroelektrik santarallerin yapımı ve işletmesine izin vermiş, Narın Nehri üzerine Rusgidro şirketi tarafından 28 Ekim 2012'de 4 elektrik santrali inşa edeceği barajın temeli atılmıştı. 

Kırgızistan Enerji ve Sanayi Bakanlığı, Rusya'nın yaklaşık 2 milyar ABD doları tutarında yatırım yapması beklenen Narın Nehri üzerine hidroelektrik santralin ve Kambara Ata-1 adlı hidroelektrik santralin inşaatının tamamlanmasının ardından, Özbekistan ile Kazakistan'ın da kullandığı Kırgızistan'daki Togtogul adlı su barajında kış aylarında boşa akan su miktarını azaltmak suretiyle sulama mevsimlerinde komşu ülkelerinin su ihtiyacını yeterli düzeyde karşılamayı öngörüyor. Böylece, ülkedeki 7 hidroelektrik santralindeki suyun dengeli kullanılmasına olanak vereceği bu iki proje sayesinde kuzeydeki Narın ve Issıkgöl eyaleti ile güneydeki Celalabad eyaletinin sosyo-ekonomik durumunun iyileşmesine katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com